andreapot
26.05.13,21:17
Máte niekto skúsenosť so spísaním závetu na nehnuteľnosť , kde je ťarcha v prospech banky. Rodičia prepísali mne a manželovi nehnuteľnosť, ale nakoľko sme brali hypotekárny úver, na túto nehnuteľnosť je ťarcha v prospech banky. Chcela by som spísať záveť, kde v prípade mojej smrti by sa 1/2 chalupy rozdelila: 1/4 chalupy by som chcela dať rodičom a zbytok by prepadol môjmu manželovi . Je môžné spísať takúto záveť s tým, že rodičia by prevzali na seba aj záväzky voči banke spojené s tou 1/4 štvrtinou.

Ďakujem za odpovede, veľmi by ste mi pomohli.
Erzebeth
27.05.13,00:00
Ak nemáš deti, takýto závet je možný. Ak máš deti, tie sú neopomenuteľní dedičia. Ak teda deti nemáš, môžeš závet taký, aký chceš aj vyhotoviť. To, že je tam ťarcha nie je prekážka spísania závetu a dedenia.
andreapot
27.05.13,04:37
Ďakujem za odpoveď.. Mám 1 dieťa, ako je to v tomto prípade, ako mám postupovať.
draik
27.05.13,05:53
Ak nie je dôvod na vydedenie, tak maloleté dieťa musí dostať zákonný podiel z dedičstva, plnoletý potom aspoň polovicu zo zákonného podielu. Ak po poručiteľovi zostal manžel a jedno dieťa, tak poručiteľov výlučný majetok (=ktorý nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov) dedí každý z nich v 1/2. Maloletý potomok teda podľa závetu musí dostať 1/2, plnoletý 1/4, inak sa môže dovolať neplatnosti závetu.
andreapot
27.05.13,06:46
Ďakujem Draik::
S manželom máme bezpodielové spoluvlastníctvo. Mne skôr išlo o to, že keby sa mi niečo stalo , aby boli moji rodičia chranení, že ich nikto nemôže "vyhodiť" .
Ako to mám teda spraviť, keď s manželom máme teda bezpodielové spoluvlastnícvo? Ak spíšem teda závet ,ako ju mám naformulovať?