ricco24
27.05.13,07:47
Potreboval by som sa spýtať ako je lepšie účtovať projekt.
Klent nieje platcom DPH, moja firma je platcom DPH. Cena projektu je povedzme 10 000e.

Klient nechce zbytočne navyšovať cenu o DPH, je možné aby sa projekt účtoval na živnosť jedného zo spoločníkov. No nebudeme ako firma na projekte strácať peniaze ak sa to bude účtovať na jeho živnosť ?

Teda buď vyúčtovať 10 000e bez DPH ako firma alebo vyúčtovať 10 000e s DPH na živnosť. Niekto mi povedal že je to pre nás vlastne to isté len pre klienta to takto výjde lacnejšie. No mne sa aj tak zdá že jednoducho budeme v mínusoví keďže z tých 10 000e budeme takto mi ešte musieť odviesť daň. Alebo som niečo zle pochopil z toho ako to funguje ?
KEJKA
27.05.13,06:05
nie je podstatné, či klient je alebo nie je platiteľom DPH. Ak tvoja firma je platiteľom, tak fakturuješ s DPH vždy a každému v rámci SR. /samozrejme ak ide o plnenia podliehajúce DPH, existujú aj oslobodené, ale to sa ťa zrejme netýka/
jediné riešenie je, že sa klient zaregistruje za platiteľa DPH dobrovoľne a tvoje dodanie bude po dátume jeho registrácie.
upravujem
formuluj presne, zdalo sa mi, že raz fakturješ platiteľovi a raz neplatiteľovi a pritom je to skôr opačne, odberateľ je rovnaký, len fakturovať môžeš bud cez firmu alebo ako SZČO..............
A. dodávateľ je firma, platiteľ DPH - vždy musí fakturovať s DPH, teda 10000+2000=12000 /20%/

B. dodávateľ je SZČO-neplatiteľ DPH, fakturuje 10000 a DPH nikde neuvádza, na faktúre akurát vyznačí že je neplatiteľ DPH.

v oboch prípadoch je príjemca ten istý odberateľ.
v oboch prípadoch dodávateľ má príjem=výnos=tržbu 10000, len A odvedie 2000 ako DPH do ŠR /zjednodušene/.
V oboch prípadoch príjemca=neplatiteľ s DPH nič nerieši, len v prípade A musí zaplatiť 12000
a v prípade B zaplatí 10000.
timotej
27.05.13,06:31
DPH musi vzdy zaplati konecny spotrebitel, pri tovare a materialy nenasetris nic, avsak ak nie si platca DPH vtedy moze konecny spotrebitel usetrit na sluzbe.
Cize projekt sa sklada - material a sluzba?
ak zakazka cez platcu DPH - treba odviest DPH aj z tovaru aj zo sluzby - plus dan z prijmov v zavislosti od celkovych nakladov spolocnosti - k tomu sa tazko vyjadrit.
ak zakazka od neplatcu - DPH zaplatis hned pri nakupe tovaru, neodvadzas DPH statu ale dodavatelovi, zakaznik usetri ak mu k sluzbe nepriratas DPH. dan z prijmov zasa zavislost od celeho roka.
KEJKA
27.05.13,06:41
dosť zmätočne napísané aj pre mňa.
ricco24
27.05.13,07:12
Priznám sa že v tomto som fakt neni doma (preto vlastne píšem aj do tohto fóra). Písal si že vždy účtujem s DPH ako firma to mi je jasné ale písal som že je možné aby to nešlo priamo cez firmu ale na živnosť jedného spoločníka.

Len sa mi nezdali informácie ktoré mi poskytovali ľudia okolo mňa. Jednoducho ak by sme to účtovali nasledovne:

1. Ako firma - teda 10 000e bez DPH takže cena produktu by bola 12 500e s DPH ktoré by sme účtovali klientovi. Náš zisk po odvedení dane by bol teda 10 000e.

2. Fakturovať to na živnosť už s DPH - teda 10 000e s DPH. No tu by sme museli odviesť DPH z týchto 10 000e teda by náš zisk bol len 8000e nie ?

Toto mi neni jasné keďže mi bolo povedané že výsledný zisk by mal byť pre firmu rovnaký čo sa mi krajne nepozdáva ...