maakso
27.05.13,12:00
Dobry den,

vedel by mi niekto poradit s nasledujucim pripadom?

V roku 2012, do 30.11.2012 som pracoval v CR (kde som bol nemocensky poisteny). Od 1.12.2012 som zacal pracoval na Slovensku. Po dvoch mesiacoch som dal vypoved a od 1.2.2013 pracujem v terajsej firme, v ktorej som v skusobnej dobe.
Dna 26.3.2013 som mal uraz a som na PN. V Socialnej poistovni mi nemocenske davky vypocitali z minimalnej mzdy a nie z mojho prijmu od zamestnavatela, moze mi niekto poradit ci spravne postupovali? Nemala by byt davka vypocitana z mojho terajsieho prijmu u zamestnavatela?

Dakujem za pomoc
Martin
ivka70
27.05.13,12:02
Postupovali spravne, nakolko si nemal este 90 dni nemocenskeho poistenia ....
maakso
27.05.13,12:22
Takze to, ze som na Slovensku poisteny od 1.12.2012, co je viac ako 90dni na vypocet nema ziadny vplyv? Takisto som bol v CR poisteny, nema SR s CR zmluvu o socialnom zabezpeceni? Predsalen som od narodenia nemal jeden den kedy by som socialku neplatil.
Katy a R
27.05.13,16:22
V tvojom prípade platí § 57 odst 1 b... nemáš ešte 90 dní v tomto novom zamestnaní a nemal si ani v predchádzajúcom zamestnaní (vlaňajšom) 90 dní.

doplním: kuk §57 odst 3 ... správne vypočítali
maakso
27.05.13,16:46
Nerozumiem, podla daneho paragrafu som 90dni nesplnil takze by sa mi mal vypocitat pravdepodobny vymeriavaci zaklad, je to tak?

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
b) zamestnanec v rozhodujúcom období podľa § 54 ods. 3 nedosiahol 90 dní nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie
maakso
27.05.13,17:08
Aby som vysvetlil, pytam sa preto lebo som dostal nemocensku davku vypocitanu z minimalnej mzdy a nie z mojho platu (niekolko nasobne vyssi ako minimalna mzda), z ktoreho som predchadzajuci mesiac zaplatil nemocenske odvody. Bol tym padom postup socialnej poistovne spravny alebo mala byt moja davka vypocitana z mojho platu?
maakso
27.05.13,17:47
Dakujem ze sa tejto teme venujete, nepytal by som sa tolko keby neslo o vacsie mnozstvo penazi :)

Tam sa zase odvolavaju na § 138 ods. 5
(5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.

Takze ide o rok 2011 ked spravne rozumiem. To som pracoval 9 mesiacov na Slovensku; pocita sa to tym padom z platov, ktore som mal v roku 2011.

A dalsia vec, neplati v tomto pripade Zmluva o socialnom zabezpeceni medzi CR a SR kde je uvedene podla zakona c. 318/1994 Cast 1, Clanok 5
"Ak je pobyt na území jedného zmluvného štátu
podmienkou na nárok na dávky z dôchodkového zabezpečenia
a nemocenského poistenia (zabezpečenia),
nepovažuje sa pobyt na území druhého zmluvného
štátu za pobyt v cudzine, ak táto zmluva neustanoví
inak."
Katy a R
27.05.13,18:00
- máš dávku z min VZ (to je v tom § 138 odst 5) !! a máš to uvedené aj v rozhodnutí zo SP (či si ešte nedostal??)
Samozrejme môžeš spochybniť, aj odvolať sa - ale máš to správne VZ Podľa §138 je to min VZ (nájdi si VVZ a z neho 50%;))
maakso
27.05.13,18:18
Davku som dostal az dnes a rozhodnutie som nedostal vobec.
Samozrejme aj keby som ho dostal tak ho mozem spochybnit a poziadat o presetrenie ked sa mi zda ze mi bolo ukrivdene.

"50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné." - takze rok 2011, ci ako myslia "dva roky predchadza"?

A co s tou Zmluvou medzi CR a SR? Neplati to v mojom pripade?