martafaskova
11.03.06,13:52
Chcela by som poprosiť o radu, ak zaradím osobný automobil do používania dňa 5.3. môžem zaúčtovať mesačný účtovný odpis už v marci?
Som študentka na VŠ a na prednáške nám bolo povedané, že účtovné odpisy účtujeme až nasledujúci mesiac po zaradení do používania.
Na porade v článkoch sú príklady, v ktorých sa uvádza, že je možné účtovať účtovné odpisy už v danom mesiaci zaradenia. Tak ako to je?
Vďaka za pomoc!
va1ke
11.03.06,13:34
Automobil zaradíš do evidencie už marci. Prvý účtovný odpis už máš v marci.
Valika
11.03.06,13:44
aj ja ich tak účtujem ale v literatúre vidím príklady odpisovania od nasl.mesiaca.
va1ke
11.03.06,13:58
ja odpisujem od prvého dňa zaradenia. takže ak by som si zaradila auto 5.3. tak si vypočítam odpisy na rok, potom na mesiac a na počet dní v mesiaci.
KEJKA
11.03.06,14:24
odpisy sú mesačná kategória. Na dni sa nepočítajú.
A či sa počítajú od nasledujúceho mesiaca?
To je na rozhodnutí firmy, resp. SZČO. Rozhodne sa tak ako chce a potom postupuje podľa zvoleneje možnosti.
Alllena
29.03.06,13:25
Internou smernicou máme stanovené účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom. To znamená,že ak nakúpime Dlhod.majetok napr.v máji 2006,tak
účtujem mesačný UO od 05/2006 do12/06 t.j.7 mesiacov je to napr.7000
potom v 12/06 vypočítam DO 12 000.porovnám UO a DO nerovnajú sa.
pýtam sa opreto,lebo neviem si rady doposial sa účtovali účtovné odpisy ročne(viem,je to nesprávne),predchokyňa tvrdila,že nevadí lebo nerobíme predbežné závierky.Potom sa zaúčtovali UO vo výške 12000 a rovnali sa DO. A mám ešte Dlhodobý majetok,ktorému sa skrátila doba odpisovania.Daňovo to je správne,ale účtovne sa účtuje podľa pôvodného odpisového plánu t.z pred r.2003. Človek sa stále učí,preto Vás prosím ako je to teda správne keď sa majú ÚO=DO
Nandrolon
03.04.06,10:24
Ak sa maju uctovne a danove odpisy rovnat, musi to byt uvedene v smernici, potom ked zaradis majetok napr. 30.decembra 2005, tak uctovny odpis aj danovy odpis bude rocny, teda ak zaradis majetok v 5/2006, tak prvy uctovny odpis by mal byt asi za 5 mesiacov, potom zbytok uz normalne, a teda sa ti bude rovnat, pretoze uctovny aj danovy odpis bude rocny.. Inac je to ale nezmysel, pretoze uctovne a danove odpisy by sa rovnat nemali...
tarinko
12.04.06,11:07
súhlasím účtovné a daňové sa nemajú rovnať, účtovné si má ÚJ stanoviť na základe opotrebenia
tak napr.zaradím auto do februára 2006 daň.odpis na 4 roky ale myslím si že za 4 roky sa neopotrebuje takže účtovné by som dala aspoň na 6 rokov
mýlim sa alebo to tak môže byť?
alušik
12.04.06,12:31
súhlasím účtovné a daňové sa nemajú rovnať, účtovné si má ÚJ stanoviť na základe opotrebenia
tak napr.zaradím auto do februára 2006 daň.odpis na 4 roky ale myslím si že za 4 roky sa neopotrebuje takže účtovné by som dala aspoň na 6 rokov
mýlim sa alebo to tak môže byť?

Môže to tak byť.;)
ayya
02.05.06,09:29
súhlasím účtovné a daňové sa nemajú rovnať, účtovné si má ÚJ stanoviť na základe opotrebenia
tak napr.zaradím auto do februára 2006 daň.odpis na 4 roky ale myslím si že za 4 roky sa neopotrebuje takže účtovné by som dala aspoň na 6 rokov
mýlim sa alebo to tak môže byť?

Nemylis sa celkom - to co si napisal/a je spravne pre spolocnosti, ktore podiehaju auditu. Male "neauditovane" spolocnosti maju moznost si vybrat. Predpisy im davaju moznost zjednodusenia, aby sa uctovne a danove odpisy rovnali. Aj tu prichadza k rozdeleniu spolocnosti podla velkosti -podobne - ako je umoznene zjednodusenie sposobu uctovania skladu typom B

Akonahle vycislis rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi, nasledne sa potom ma uctovat o odlozenej dani, inak je nezmysel vobec akykolvek rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi vykazovat.

pozri si § 10, ods. 5 v postupoch uctovania
a § 19 v zakone o uctovnictve
imho ;)

a ked budes zvazovat opotrebenie tak popremyslaj pripadne aj nad tymto: http://www.porada.sk/showpost.php?p=234933&postcount=70
ayya
02.05.06,09:33
Internou smernicou máme stanovené účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom. ..... Človek sa stále učí,preto Vás prosím ako je to teda správne keď sa majú ÚO=DO

Keď nie ste spoločnost, ktora podlieha auditu, tak mate moznost urcit si, ze danove a uctovne odpisy sa rovnaju :)
Jana Acsová
02.05.06,09:34
Odporúčam preštudovať si celú rozoberanú tému aj s pripnutými linkami:

http://www.porada.sk/t25507-kedy-a-ako-tova-o-odpisoch-majetku.html

A z tohto príspevku sa rozvinula vyššie uvedená disktusia:
http://www.porada.sk/t13942-odpis-leasingu.html
ayya
02.05.06,09:38
fiha, to je rychlost ! ;)
andrej_rv
02.05.06,10:19
Keď nie ste spoločnost, ktora podlieha auditu, tak mate moznost urcit si, ze danove a uctovne odpisy sa rovnaju :)

Nuž, s týmto názorom ja ani po predchádzajúcej diskusii v iných témach súhlasiť nemôžem, pretože podľa mňa nemá oporu v platných predpisoch. Na povinnosť účtovného mesačného účtovného odpisovania nemá vplyv to, či ide o auditovanú alebo neauditovanú firmu (aspoň ja som nikde nič podobné nenašiel, aniv zákone, ani v Postupoch, ani v komentároch a výkladoch).
To, že odpisy majetku sa majú účtovať mesačne, podľa mňa jednoznačne vyplýva z § 12 ods. 2 písm. b) zákona o účtovníctve. Už to podrobne zdôvodnil napr. Mudroš, ale ešte raz to zopakujem. Účtovný odpis vyjadruje fyzické a morálne opotrebovávanie dlhodobého majetku po jeho zaradení do používania. Toto opotrebovávanie je postupné počas celého roka, nemožno ho podľa mňa zredukovať resp. naakumulovať len do decembra a účtovná jednotka je teda povinná účtovať ho priebežne za každý mesiac. Účtovné odpisy sú v podstate aj nástrojom oceňovania, keďže zaúčtované oprávky slúžia na vyčíslenie reálnej časovej ceny dlhodobého majetku. Účtovaním odpisov len na konci roka podľa mňa účtovná jednotka do istej miery porušuje aj záväzné spôsoby oceňovania majetku, pretože hodnota majetku v priebehu roka nevyjadruje jeho skutočnú hodnotu a účtovníctvo neposkytuje verný obraz o skutočnostiach a finančnej situácii účtovnej jednotky.
Z povinnosti účtovať mesačné odpisy v zmysle zákona o účtovníctve vyplýva následne logicky aj nemožnosť zhody účtovných a daňových odpisov minimálne v roku obstarania a vyradenia dlhodobého majetku. (v priebehu odpisovania, ak je rovnaká doba odpisovania a daňový i účtovný odpis stanovený ako rovnomerný, k zhode účtovných a daňových odpisov dôjsť môže). Na ilustráciu – pri zaradení majetku v 1. odpisovej skupine s OC 480000,- (pri zhodnej dobe rovnomerného odpisovania 4 roky resp. 48 mesiacov) je nárok na daňový odpis v 1. roku 120000,- Sk a účtovný pri rešpektovaní zákona o účtovníctve 10000,- Sk. Podľa názoru o možnosti zhody odpisov by mal byť aj účtovný odpis - teda v podstate opotrebenie majetku za 1 mesiac v 1. roku 120000,-. Rovnako, ako opotrebenie za 12 mesiacov v 2.roku – tiež 120000,- Podľa mňa nemá žiadnu logiku a ani sa nedá obhájiť, prečo sa majetok v druhom roku zrazu opotrebuje za rok „účtovne“ 10x pomalšie.
Ešte evidentnejšie je, ak sa majetok kúpi a zaradí v januári, počas roka sa používa a predá napr. v decembri. Tam nárok na daňový odpis nevznikne. Má byť aj účtovný odpis nulový ? Prečo, ak sa majetok 10 mesiacov používal a opotrebovával ?
Uvedenie do smernice, že „daňové a účtovné odpisy sú zhodné“ podľa mňa nič nerieši, keďže je to v rozpore so zákonom o účtovníctve. Ja do smernice uvádzam len vetu „doba daňového a účtovného odpisovania je zhodná“. V podstate sa tým dosiahne rovnaký efekt – priemerný daňový odpis bude rovnaký ako priemerný účtovný odpis, ale zachová sa aj litera zákona o mesačnom odpisovaní a v niektorých účtovných obdobiach nebudú účtovné a daňové odpisy rovnaké.
Ešte na záver – ak by MF uvažovalo o možnosti zhodných účtovných a daňových odpisov v PÚ, tak by to asi do Postupov uviedlo. Tak, ako uviedlo do postupov JÚ v § 14 ods. 1: „V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu“ (t.j. ZDP). V Postupoch PÚ táto možnosť uvedená nie je...
chudaska
12.10.06,11:44
Súhlasim s andrejom rv, len som si nie presne istá ako budem na konci roka účtovať o odloženej dani v prvom roku odpisovania budem mať úč. odpisy menšie ako daňové a v poslednom roku odpisovania zasa daňové odpisy menšie ako účtovné. Ako to bude potom vyzerať pri tom účtovaní o odloženej dani?
Ďakujem
mudroš
15.10.06,14:39
Pre účtovanie o odloženej dani nie je rozhodujúce, aký je v danom účtovnom období rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
Dočasné rozdiely sa vyčísľujú z rozdielu medzi účtovným a daňovým ocenením majetku a záväzkov. Bude sa teda porovnávať účtovná a daňová zostatková cena.

V niektorom účtovnom období to môže byť rovnaké.
infoziadatel
24.10.06,06:11
Prosím Vás o jednu odpoveď na moju otázočku. Kúpila som osobné mot. vozidlo dňa 18.5.2006, DPH som neodpočítala. Auto zaradené 18.5.2006. UVedené auto predám v októbri 2006. Na účtovné odpisy mám nárok 5,6,7,8,9,10 mesiac? Pri predaji DPH neodvádzam, lebo som si na vstupe neuplatnila a daňový odpis mám 0?
Je to tak správne, ?? Prosím Vás o radu:)
chudaska
24.10.06,06:51
účtovné odpisy 5,6,7,8,9- ten október by som asi prepočítala na dni, a daňový odpis 0 Sk. DPH ani na vstupe ani na výstupe.
infoziadatel
24.10.06,07:26
účtovné odpisy 5,6,7,8,9- ten október by som asi prepočítala na dni, a daňový odpis 0 Sk. DPH ani na vstupe ani na výstupe.

Ale to by bolo asi jedno, či dám celý mesačný alebo nie. V konečnom dôsledku je to na 0. Čiže tie účtovné odpisy na účte 551, v daňovom základe pripočítam?

A keď predám to auto za nižšiu cenu ako som ho kúpila, lebo predsa som ho 6 mesiacov používala, dajme tomu, že odpočítam tie účtovné odpisy od ceny, tak potom ten rozdiel-podstate strata z predaja, je daňovo uznaný náklad?
ďakujem moc krát:confused: