solaris8
28.05.13,09:12
Dobrý deň, ak máte niekto prehľad alebo skúsenosti -poprosil by som o vysvetlenie.
Chceme kúpiť nehnuteľnosť od dedičov, ktorú vlastnil výlučne pán ktorý zomrel.Prebehlo dedičské konanie zo závetu a na katastri v LV je plomba na zmenu vlastníka na dedičov(deti z prvého manželstva a manželka)-to znamená že na LV je ešte uvedený zomrelý pán a podľa realitky má byť zmena každú chvíľu.
Kedy sa stávajú dediči majiteľmi nehnutelnosti - rozhodnutím súdu o dedičstve alebo až po zápise na LV?

Máme podpísať kúpnu zmluvu(bude to v súlade so zákonom,právoplatné) s dedičmi aj keď je na LV ešte zomrelý pán s plombou v parametroch ktoré určilo dedičské konanie?
Majú dediči právo uzatvárať zmluvu na predaj nehnuteľnosti ktorú ešte nemajú zapísanú na LV?
Môžu dediči hneď v ten deň ako sú zapísaný na LV narábať s nehnuteľnosťou(predávať,uzatvárať právoplatné zmluvy)?
Ďakujem
Mária27
28.05.13,07:16
vlastníkmi sa stali ku dňu smrti. Počas dedičského konania sa považujú všetci (potencionálni) dedičia za spoluvlastníkov, rozhodujú spolu, predať môžu len so súhlasom súdu. Po právoplatnom ukončení dedičského konania je jasné, kto zdedil(li) - ten-tí už môžu predávať bez obáv, lebo o ich vlastníctve je rozhodnuté, Kataster to len zaznamená.
marjankaj
28.05.13,07:25
To je síce pravda, ale ak existuje závet, tak všetci dedičia nemusia byť známi. Teda rozhoduje sa na dedičskom konaní.
Taktiež v prípade neprejednaného(neskôr zisteného) dedičstva by sa najprv malo uskutočniť dedičské konanie.
Dominiksk
28.05.13,08:27
Majitelmi budu ak budu mat rozhodnutie katastra o zapise dedicstva. Ja by som najprv podpisal zmluvu o buducej kupnej zmluve a az ked bude aktualne LV s dedicmi potom by som podpisal kupnu zmluvu s nimi, aby datum podpisu kupnej zmluvy nepredchadzal datumu ked kataster vykonal zapis dedicov.
solaris8
28.05.13,08:46
tiež to nejak tak cítim,že by tam mala byť postupnosť len neviem či s tým budú súhlasiť všetci dediči-dnes by sme sa mali stretnúť ale chcel som mať jasno ak by sa nejak menili predbežne dohodnuté podmienky realitkou.
draik
28.05.13,10:05
V prípade dedičstva správa katastra nerozhoduje o zmene vlastníka. Iba zosúlaďuje informácie uvedené v katastri s právnym stavom. Dedičské veci sa preto zapisujú tzv. záznamom a nepodliehajú vkladovému konaniu. Dediči sa totiž stali spoluvlastníkmi majetku pozostalého buď na základe závetu alebo zo zákona. Akonáhle teda dedičia majú ukončené dedičské konanie, z ktorého vyplýva, kto a akým spôsobom zdedil nehnuteľnosť, môžu nehnuteľnosť predať. Na kúpnej zmluve budú ako predávajúci vystupovať dedičia, pričom v zmluve sa uvedie, že nehnuteľnosť zdedili, čo sa doloží napr. dohodou o dedičstve resp. osvedčením o dedičstve. Nie je preto bezpodmienečné nutné najprv zapisovať výsledok dedičstva (na vykonanie záznamu má správa katastra 60 dní).