Negoti
28.05.13,10:38
Dobrý deň, ja si neviem rady, čo v prípade, že mojej známej chýba doba poistenia 13 dní?
doplatiť DNP, alebo dohodu na pravidelný príjem, alebo krátkodobo sa zamestnať to sú riešenia......
ale teraz keď je v evidencii na UPSVaR sa odhlási z evidencie ? alebo ako má pokračovať? ja som na takýto rébus krátka, pretože v prípade dohody, by mohla ostať v evidencii, ak by jej príjem nepresahol max. stanovenú čiastku, t.j. 145,94/ mesiac .....
Ďakujem
Katy a R
28.05.13,10:42
Ale ak má záujem o dávku v nezamestnanosti - tak tá nemá nič spoločné s DNP??? - aj keď by sa dalo poistiť samostatne (čo sa už teraz ani vôbecnedá).

Nemala sa zaevidovať na UPSVaR - ale mala sa najskôr na tých pár dní prihlásiť na celý balík poistena - v ktorom je aj PvN. (NP+DP+PvN)
Teraz by bolo lacnejšie zamestnať sa krátkodobo (hocijaký úväzok, ale aspoň 150 príjem;)) - - takto ju vyradia z evidencie UoZ - a po skončení ju môžu znova zaradiť (nejaké zastupovanie by bolo ideálne:))
Lebo ak by sama požiadala o vyradenie (žeby sa prihlásila na balík dobrovoľného poistenia - návrat do evidence je možný dosť neskoro - až po troch mesiacoch.
doplním: ak bolo poistení viac - tak sa VZ sčítajú (samozrejme, priemer sa zvýši). Dôležité je, aby bolo dobrovoľné poistné uhradené včas!! Ak by nebolo - doba poistenia sa počítať bude, ale nejde do výpočtu DVZ!
Negoti
28.05.13,13:01
ďakujem za upresnenie.......
ešte mám otázku, PvN - dávka sa počíta z 2 posledných rokoch poistenia, bude sa počítať aj z poistenia, kt. bude krátkodobo? t.j. dobrovoľné sa počíta iba v prípade, že trvá 26 týždňov, alebo ako to bude?
pretože, počas trvania PPV, mala dotyčná aj živnosť, popri nej bola aj dobrovoľne poistená v nezamestnanosti......
ďakujem.....
Katy a R
28.05.13,13:43
neviem, prečo by malo byť tch 26 týždňov ???? - dôležité je zaplatiť včas ! (doplnila som)