evazabka
28.05.13,12:08
dá sa to klasifikovať ako susedská výpomoc, kedy nie je potrebné založenie živnosti, prípadne ako príležitostný príjem, čo je tiež podobné, bez živnosti?
Zita5
28.05.13,10:19
Túto činnosť by som nepokladala za príležitostný príjem,ak by to bola ako hlavná činnosť .Pracujete s potravinami , kde je potrebná hygiena,zdravotný preukaz .... ja som toho názoru že je to podnikanie ak vyrábate pre iných ako pre seba .Ale pozrite si tu ako sa vyjadrujú cukrárky zdroj : http://tortyodmamy.sme.sk/node/103811
marjankaj
28.05.13,10:31
je otázka, či sa to dá pokladať za sústavnú činnosť.

Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.


Ak by to mala byť napriek tomu živnosť a vyšlo by jej platiť odvody do sociálnej poisťovne, tak navrhujem otvoriť živnosť na jeden deň a potom živnosť zrušiť.
A tak to robiť každý mesiac. Poplatky budú zrejme menšie ako odvody do sociálnej poisťovne. Materiál nech jej kúpia zákazníci, ona si vyfaktúruje iba prácu a pri 40% ných výdavkoch bude v pohode.

A faktúrovať iba službu. Ak by si to predávala ako svoj výrobok, tak by si musela mať elektronickú registračnú pokladňu.
Indeed
29.05.13,06:11
ked im upečieš torty a NEBUDEŠ za to brať eur, tak to bude susedska vypomoc...