evkap.
28.05.13,12:01
ak prenajimam byt za rok 2013 okrem 500 euro vsetko podlieha dani ako by sa dalo znizit ZD ? ak nehnutelnost nemam zaradenu do podnikania. mozem prepisat cast na manzela a rozdelit to 500 euro na neho a 500 e na mna a ostasne zdanit? alebo mozem este aj na dieta ? chcela by som dopredu rozmyslat a nie na konci roka sa prekvapit aka vysoka bude dan ..dakujem za kazdu radu.
tictac7
28.05.13,12:25
pokiaľ je byt v BSM, tak môžeš príjmy rozdeliť aj na seba, aj na manžela a obaja máte nárok na 500 EUR nezdanených. Nezabudnite sa však obaja zaregistrovať na DÚ. ...a aj nájomná zmluva, na strane prenajímateľa, nech je uzavretá s vami oboma.
evkap.
28.05.13,13:04
ak nemam iny prijem potom ostatne vsetko podliaha dani chapem to spravne ze? uz sa nezdanitelna cast na danovnika v tomto pripade uplatnit nemoze
tictac7
28.05.13,13:12
áno, nezdaniteľná časť sa uplatniť nemôže
anka_p
28.05.13,13:25
príjem z prenájmu sa nezodvodňuje.......žiadne preddavky na ZP, nedoplatky či preplatky zo strany ZP nehrozia......
len je potrebné DP správne vypísať, patrí do § 6 ods. 3 ZDP
tictac7
28.05.13,13:40
...som sa opravila :-)
Katy a R
28.05.13,13:58
Ja ešte doplním, že je možné rozdeliť príjmy v takom pomere - aký bude najvýhodnejší;) - napr na teba by sa dal príjem do výšky 50% NČZD - aby si nemusela podávať DP - a zvyšok manžel. Ale to aj záleží od ostatných manželových príjmov, aj od toho, či si teba "uplaltňuje" v DP ? .. ..
MartaP
07.02.14,18:43
Moja sestra prenajíma byt,za rok 2013 to bolo 840,-eur. Od júla 2013 poberá starobný dochodok,za rok 2013 to bolo

1500,- eur. Spolu to je 2340,-eur.Ako si má vyrátat,kolko bude platiť daň.Ďakujem


Nemá iný príjem,len ten čo som uviedla.Potom do danového priznania dá len
tých 840 - 500´=340,-eur a daň bude platiť z tejto sumy? Starobný dôchodok tam
nezahrnie?
.
Anik
07.02.14,19:13
Marta P Ja som z Tvojho príspevku pochopila, celý príjem z prenájmu bol 840 eur ? a 1500 eur dôchodok ? - ten nie je zdaniteľný príjem - mala ešte nejaký iný zdaniteľný príjem okrem toho príjmu z prenájmu ?