zuzanna
28.05.13,14:35
jak to tu funguje nejde mi napisat otazku
Tweety
28.05.13,14:36
Cestná daň? Máme daň z MV, ak sa na podnikanie nepoužíva, treba si splniť oznamovaciu povinnosť a odhlásiť ho z tejto dane. Viac v Zákone o miestnych daniach a poplatkoch, kde je aj daň z MV.
zuzanna
28.05.13,14:44
ospravedlnujem dan z mot. vozidiel, to je, sa autobus momentalne od 30.04.2013 nejazdi neni robota tak je odstaveny ale od 01.06.2013 ide jazdit na 2 dni tak ho odhlasim k 30.04.2013 a potom ho zase odhlasim k 03.06.2013 nerozumiem kedy treba odhlasovat tieto vozy
avalik
29.05.13,06:25
pod otazkou klikni na Vylepsit otazku a do komentara daj len, ze si otazku vylepsila
avalik
29.05.13,06:28
582/2004 Z. z.Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, ak odsek 3 neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

§ 90
Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Tweety
29.05.13,06:58
máš pravdu samostatne ho nemáme ale je v tomto zákone
Stefan2005
29.05.13,07:35
"ak sa na podnikanie nepoužíva, treba si splniť oznamovaciu povinnosť a odhlásiť ho z tejto dane".... "Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane..."

... ak podnikateľ nemá prácu pre dopravný prostriedok podliehajúci DzMV napr. v apríli, septembri, novembri - teda nepoužíva ho v týchto mesiacoch na podnikanie, došlo k zániku daňovej povinnosti? Je povinný túto skutočnosť oznamovať správcovi dane?
Lebo v otázke je "momentálne nepoužíva" a to znamená, že o mesiac, dva ho môže, resp. bude používať....
Pretože po novom sa neoznamuje vznik, ale iba zánik DP, tak by to v prípade viacnásobného nevyužívania v priebehu roka bolo treba zakaždým nahlásiť ako zánik....
Pomerná časť dane je uvádzaná v príkladoch napr. že vozidlo sa začne používať od 1.7., tak sa zaplatí (cca) 1/2 ročnej sadzby... ale je to to isté, keď použijem vozidlo každý druhý mesiac v roku - defacto tiež iba 6 mesiacov v roku?
marjankaj
29.05.13,07:38
Teda treba zánik na víkendy odhlasovať, ak sa cez víkend nepoužíva. Ukladá to zákon. To budú mať na DU radosť. A kto neodhlási, ten dostane pokutu.
avalik
29.05.13,08:02
otazky sa do odpovedi nezadavaju ... ano zakon umoznuje viacnasobne odhlasovanie v roku - riesilo sa to aj v inych temach
zuzanna
29.05.13,08:12
tak ho odlasim od 30.04.2013 a ked pojde jazdnit od 20.05.2013 do 25.05.2013 tak ho zase odhlasim k 25.05.2013 a ako budu vediet ze jazdil od toho 20.05.2013???
Stefan2005
29.05.13,08:21
... v prvom rade to musíš vedieť ty, aby si vedela vyplniť DP, no a potom to v prípade kontroly bude treba vedieť vydokladovať.
avalik
29.05.13,09:24
ak budu chciet urobia kontrolu ... napr. knihy jazd a lebo ine doklady ... ale fakt to uz bolo riesene ... prezri rubriku k dani z MV