Kalabasa
28.05.13,17:20
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, akým spôsobom môžem zasielať faktúry v internetovom obchode (mojom - som živnostníčka). Nechcem zasielať faktúry elektronicky, ale normálne na papieri spolu so zásielkou. Je to možné? Aký dátum vystavenia treba v tomto prípade zvoliť? Deň odoslania zásielky alebo deň uhradenia platby? Ako to funguje s dátumom splatnosti prosím?
fonzerelli
29.05.13,00:16
Dobry den, ja to robim tak, ze posielam tovar kurierom. Ten ho doruci na druhy den a na fakture je napisany datum vystavenia napriklad ak posielam tovar 4.6.2013, napisem do datumu vystavenia 4.6.2013. Dátum dodania 5.6.2013. Tovar posielame na dobierku (čiže datum splatnosti je totožný s dátumom dodania). Ak tovar posielame nejakej firme, tak dávame splatnosť faktúry 7 - 14 dní
Kalabasa
29.05.13,06:34
Dobrý deň,
ďakujem za odpoveď, pomohla mi. Ale nie som si ista, aky datum dodania mam dat, ak posielam balik doporucene. Je problem, ak tam datum dodania nedam? Pretoze neviem akym sposobom by som zistila presny datum jeho dorucenia (posielam z CR na SR). Pripadne prosim neviete, ci je problem ak sa variabilny symbol na fakture nezhoduje s variabilnym symbolom na ucte?
Dakujem a ospravedlnujem sa za hlupe otazky :)
fonzerelli
29.05.13,17:14
v takom pripade by som datum dodania nevyplnoval
Kalabasa
29.05.13,18:39
Ďakujem!
KRISTINN
01.06.13,07:33
ja by som dala dátum podania na pošte, lebo ty si vlastne už tovar dodala pre zákazníka pošte... je to dilema, mali by to ošetriť v zákone...
marjankaj
01.06.13,08:35
Neviem, nad čím tu špekulujete. Pozrite si príslušné zákony.

Ak ste platiteľmi DPH, tak vystavujete faktúry podľa §74 zákona o dph
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,

Ak nie ste platiteľmi dph,tak podľa zákona o účtovníctve §10
§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Stefan2005
01.06.13,13:55
doplním:

"Internetový predaj tovaru v rámci SR

Pri internetovom predaji v rámci SR sa podľa § 13 ods. 1 zákona o DPH pri určení miesta dodania tovaru vychádza z toho, či je tovar prevzatý zákazníkom (kupujúcim) priamo u predávajúceho, alebo či je jeho dodanie spojené s prepravou alebo odoslaním. V prípade druhého uvedeného spôsobu dodania tovaru sa väčšinou miesto dodania nachádza tam, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho odoslanie alebo preprava pre zákazníka začína uskutočňovať (najčastejšie je tovar zaslaný kuriérom). V praxi však i pri internetovom obchode si môže kupujúci tovar prevziať osobne u predávajúceho – v každom prípade je miesto dodania v SR.

Pri dodaní tovaru prostredníctvom internetu slovenským dodávateľom – platiteľom DPH pre slovenského zákazníka, miesto dodania sa nachádza v SR, dodanie je predmetom dane v SR a dodávateľ – platiteľ DPH, je povinný uplatniť DPH platnú v SR.

Kupujúci si môže pri objednávaní uplatniť kredit, ktorý mu je odpočítaný z nákupu. V takom prípade z hľadiska DPH ide o zľavu z ceny tovaru poskytnutú pri predaji, o ktorú sa u predávajúceho – platiteľa DPH, zníži základ dane (§ 22 ods. 4 zákona o DPH).

Pri osobnom odbere má kupujúci možnosť platiť vopred, a to prevodom na účet predávajúceho alebo úhradou v hotovosti priamo v predajni. Pri posielaní tovaru kuriérom je okrem platby vopred možná aj dobierka. Predávajúcemu vznikne potom daňová povinnosť dňom dodania tovaru podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH alebo dňom prijatia úhrady za tovar podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH, ak je uskutočnená úhrada pred dodaním tovaru."

citované zo: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=34015
Kalabasa
05.06.13,11:55
ďakujem všetkým za rady :)