stanleyl
28.05.13,22:28
Zdravim vsetkych...dnes som sa bavil s jednou znamou, ktora mi opisala svoju situaciu s hladanim a najdenim prace a rad by som sa s vami o to podelil a spytal sa na nazor. Kedze je aktualne situacia na pracovnom trhu taka aka je, je moja znama vedena na urade prace. Nasla si vsak ponuku, na ktoru reagovala a pozvali ju na pohovor. Tam jej oznamili, ze ju zamestnaju na dohodu s tym, ze bude stale vedena na urade a dostavat bude oficialne tu sumu, ktora jej zo zakona prislucha. Kedze to ale nie je vela, povedali jej, ze jej okrem toho budu davat nieco pomimo, ale A TU ZACINA MOJA OTAZKA, musi vsak priniest obciansky nejakeho jej znameho, akoze fiktivneho zamestnanca a podpisat, ze suhlasi aby jeho mzda prisla na jej ucet. Este k tomu musi uviest, ako ten jej znamy pracuje, aby nahodou pri nejakej kontrole nekolidoval jeho pracovny cas vo firme, kde pracuje s touto "PRACOU". Slubili jej, ze si takto moze zarobit aj viac ako 400 Eur. Viete mi prosim niekto poradit, co tym tato firma sleduje a co to v konecnom dosledku znamena pre moju znamu, resp. osobu, ktoru ona uvedie, teda fiktivnu? Z hladiska odvodov, dani, resp. danoveho priznania? Je to legalne? Dufam, ze som to napisal zrozumitelne a vopred dakujem za odpovede. Tymto chcem zaroven upozornit a poukazat, ako sa firmy "snazia"...len neviem v koho prospech...



takze som tam volal a pani mi to upresnila: znama zostane vedena na UP a prinesie OP priatela, spolu s kartickou poistenca a smenami v praci, aby to nekolidovalo. Na zaklade toho sa pre neho ako zamestnanca vytvori zmluva na dohodu s max. 2 hod denne, ale da sa mu pomerne vysoka hodinova mzda(cca.9 eur). zaroven podpise suhlas, ze " jeho " zarobene peniaze pojdu na ucet priatelke. Takze suma sumarum ona zarobi povolenu max. sumu 146eur a on az do sumy cca. 360eur ale vsetko ide na jeden ucet. co sa tyka dani, on podpise vyhlasenie, ze si neuplatnuje nezdanitelnu cast a danove si necha spravit bud u sucasneho zamestnavatela + plus novy "prijem", alebo opacne. Ja som z toho jelen...co si myslite?
KEJKA
28.05.13,20:34
samozrejme, že to legálne nie je. Ďalej je škoda písať.
Xanti
28.05.13,20:37
Povedala by som, že vtipné. Lebo ak by si mohla zarobiť tých 400 e tak oni potrebujú odviesť odvody z tej sumy ... a pri takej sume by známa mohla uvažovať o vyradení z UP.

To by bolo iné keby sa odvody neplatili- chápala by som že firma takto šetrí, ale takto je to dáka habaďúra.

doplnenie reakcie na prvý príspevok :
No pekne jej priateľovi sa zvýši dôchodkový bod a ona si dokefe prípadné roky do dôchodku nizkym príjmom ... ja by som na jej mieste s niečím takým nesúhlasila, radšej by som prekročila ja príjem na UP .. aby ma vyradili a sama by som si platila odvody do ZP pomernú časť za neodpracované dni zo sumy 55,02 eur mesačne .
Takto príde kamarátka aj o daň, nakoľko ak priateľ zarába tak daň bude nenávratne preč. Ak bude ona zarábať 400 e mesačne tak jej ostane viac. Napr. do ZP zaplatí za víkendy čo nebude pracovať 55,02/31*8= cca 15 eur .
Ak to spraví cez priateľa do ZP síce doplácať nebude ale príde o daň mesačne cca 60 eur ... ,
stanleyl
28.05.13,20:49
firma jej sama navrhla, aby ostala vedena na urade...a ten zvysok do sumy cca. 400 euro bude dostavat" na ruku". chcel by som vsak vediet, co v pripade, ak tam prinesie OP svojho priatela? aku to ma logiku pre tu spolocnost? a ten jej priatel to bude mat ako dalsi prijem? a kto z tych penazi zaplati odvody a dane? on, ona alebo firma?
stanleyl
28.05.13,20:51
tiez si myslim, ze to nie je "koser", len neviem presne argumenty ako jej tuto skvelu ponuku vyhovorit...dakujem.
Xanti
28.05.13,20:52
Ved to hovorím, žiadnu logiku to nemá, lebo firma aj z jedných aj z druhých penazí musí odviesť odvody a dane ... proste nepristúpila by som na také niečo ... aj ked vyradia známu z UP a bude si sama platiť odvody do ZP 55,02 eur .. tak stále na tom bude z dlhodobého hladiska lepšie ako keby mala oficiálne 140 eur a zvyšok by sa rátal do dôchodku jej priateľovi .
Tam bude nejaká búda no mna nenapadá aká.
KEJKA
28.05.13,20:57
napadlo ma, že potom tie peniaze pomimo ani nedostane, ale nemá to logiku.
navrhujem, nech povie, že za 400 EUR je ochotná sa nechať vyradiť z UP, čo jej na to povedia. Lebo firma naozaj musí zaplatiť odvody.
A priateľ by to mal ako další príjem, teoreticky mu môže prísť vyúčtovanie nedoplatku zo ZP /aj keby nemalo/, skrátka je to nejaká búda, alebo je to firmička, kde neovládajú zákonyy.
stanleyl
28.05.13,21:01
Dakujem, za odpovede. Zajtra do firmy zavolam v osobe jej priatela a pokusim sa zistit ako to maju"vymyslene" a co tym vlastne chcu ziskat....pekny vecer
katka 23
29.05.13,04:35
podľa mňa toto nie je nápad zo strany zamestnávateľa ale zo strany zamestnanca, veď je to výhodné len pre neho a firma by si takéto zbytočné starosti nevyrábala , dobre ste poradili aspoň sa zorientuje
Xanti
29.05.13,08:02
Doplnila som svoj príspevok.
stanleyl
29.05.13,08:31
Xanti, dakujem za odpoved. Uvidim, ci by firma pristupila aj na takuto moznost, kedze mi v telefone pani povedala, ze neuvazuju o trvalych prac. pomeroch, nakolko je vyroba narazova. Nezostava jej nic ine len to asi vziat a pockat, ked sa situacia zlepsi(ak vobec). Ma este len okolo 20 r., tak dochodok (na jej smolu)este neriesi. Ale aj tak dakujem za rozbor, moc si mi pomohla.
Xanti
29.05.13,08:53
No možno dôchodok nerieši a čo potom ked náhodou otehotnie? Hm.. bude sa jej materská počítať zo 146 eur či koľko ...
JAJA11
29.05.13,09:17
aj mne toto pripadá ako riešenie pre zamestnanca, nie pre firmu.... a ako píšete, výhody z toho nevidím ani pre jednu stranu.... hlavne ak sa jedná o mladú ženu, ktorá ešte asi nemá ani nárok na podporu v nezamestnanosti a podobne.....
na mieste zamestnávateľa by som skôr hľadala možnosť nejakej dotácie na zamestnávanie mladého človeka z ÚP....