Itus
11.03.06,16:45
Mohol by mi prosim niekto poradit, kto ma skusenosti s urokmi z pozicky od sukromnej osoby, alebo skor s urcovanim obstaravacej ceny DHM..?
Ide mi o paragraf 35 ods.2h) Postupov uctovania - ked moze ist do obstaravacej ceny urok z uveru, ak sa tak spolocnost rozhodne.
Myslite, ze by sa to mohlo vztahovat aj na uroky z poziciek od sukromnej osoby?
Ide mi o to, ze by sme ich do tej obstaravacej ceny radi zahrnuli...
Hmmm??
Vopred Dik
renča1
11.03.06,16:20
Nemám s tým skúsenosti, ale myslím si , že úroky vznikajú na základe nesplatenia pôžičky na čas.Podľa mňa sa nemôžu zahrnúť , ako súčasť pôžičky. Možno bude mať niekto iný názor...
KEJKA
11.03.06,17:46
nuž áno, ja mám iný názor. Presne v súlade s citovaným § v otázke - ak je zmluva o pôžičke, kde sú vyčíslené úroky. Tak tieto úroky je možné zahrnúť do obstarávacej ceny DHM. Ale len do momentu uvedenia do užívania DHM.
Itus
13.03.06,06:26
takze uroky z uveru a pozicky sa posudzuju rovnako???
Super. Dakujem krasne.
Takmerstarec
14.03.06,07:53
nuž áno, ja mám iný názor. Presne v súlade s citovaným § v otázke - ak je zmluva o pôžičke, kde sú vyčíslené úroky. Tak tieto úroky je možné zahrnúť do obstarávacej ceny DHM. Ale len do momentu uvedenia do užívania DHM.

Ak su uroky v Zmluve o spotrebnom uvere uvedene iba urokovou sadzbou 12.5 %, povazuju sa vycislene ? Povazuje sa za sucast takejto zmluvy aj predbezny predpis splatok k Zmluve o spotrebnom uvere, kde su uz uroky uvedene vo konkretnej vyske pre kazdu splatku ? Ide mi podobne ako zakladatelovi tejto temy o moznost zaradenia urokov do obstaravacej ceny HIM - uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Jana Acsová
14.03.06,08:07
Ak su uroky v Zmluve o spotrebnom uvere uvedene iba urokovou sadzbou 12.5 %, povazuju sa vycislene ? Povazuje sa za sucast takejto zmluvy aj predbezny predpis splatok k Zmluve o spotrebnom uvere, kde su uz uroky uvedene vo konkretnej vyske pre kazdu splatku ? Ide mi podobne ako zakladatelovi tejto temy o moznost zaradenia urokov do obstaravacej ceny HIM - uctujem v jednoduchom uctovnictve.Došlo v JÚ k nejakým úhradám? Ak áno k akým? Ak došlo k úhrade úroku zo spotrebného úveru a viete to dokladovať, tak výšku úroku viete preukázať. Celkovo ma však v tomto prípade mätie pojem "spotrebný úver", čiže zrejme účelovo viazaný na iný účel ako je kúpa dlhodobého majetku. Ale to viete posúdiť iba vy zo znenia zmluvy.
Takmerstarec
14.03.06,12:21
Došlo v JÚ k nejakým úhradám? Ak áno k akým? Ak došlo k úhrade úroku zo spotrebného úveru a viete to dokladovať, tak výšku úroku viete preukázať. Celkovo ma však v tomto prípade mätie pojem "spotrebný úver", čiže zrejme účelovo viazaný na iný účel ako je kúpa dlhodobého majetku. Ale to viete posúdiť iba vy zo znenia zmluvy.
Ide o kupu auta nie na leasing, ale na spotrebny uver, ale poskytuje ho takto CSOB leasing. Ano, doslo k ciastocnej uhrade (45 % z ceny). Splacanie splatok uveru vsak v uctovnom roku nezacalo. Obstaravacou cenou je predpokladam samozrejme cela cena auta uvedena v zmluve o spotrebnom uvere. Co vsak uroky, ktore predstavuju nemalu ciastku, budu vydavkami v priebehu dalsich rokov splacania alebo ich je mozne prostrednictvom zvysenia obstaravacej ceny o ne do nej zahrnut a navysia takto odpisy ?
JAJA11
14.03.06,12:31
Ak su uroky v Zmluve o spotrebnom uvere uvedene iba urokovou sadzbou 12.5 %, povazuju sa vycislene ? Povazuje sa za sucast takejto zmluvy aj predbezny predpis splatok k Zmluve o spotrebnom uvere, kde su uz uroky uvedene vo konkretnej vyske pre kazdu splatku ? Ide mi podobne ako zakladatelovi tejto temy o moznost zaradenia urokov do obstaravacej ceny HIM - uctujem v jednoduchom uctovnictve.

Úroky sa môžu dostať do obstarávacej ceny DHM len po jeho zaradenie. Ak ste auto kúpili zaradili do evidencie DHM a začali používať pred splácaním, úrok už nemôže byť súčasťou obstarávacej ceny ale do nákladov sa dostane pri splátkach cez prevádzkovú režiu. Nemám s tým síce skúsenosti, ale ja by som to robila tak.
KEJKA
14.03.06,12:34
tak to nie - reagujem na príspevok č.7.
Úroky sa zahnuju do OC len na základe rozhodnutia firmy, ale tiež LEN do momentu uvedenia DM do užívania. Auto si kúpil, prihlásil a užívaš. K tomu momentu nemáš žiadne zaplatené úroky.
Takže úroky ti budú vstupovať do VOZD.
Mimochodom, tiež ako AVO, aj mňa mätie spotrebný úver v kombinácii so SZČO?
Nie je to náhodou úver pre FO_občana? Viem, že banky neradi dávajú úvery pre SZČO, zakladá sa bežný účet súkromný nie podnikateľský.
Takmerstarec
14.03.06,13:14
Úroky sa môžu dostať do obstarávacej ceny DHM len po jeho zaradenie. Ak ste auto kúpili zaradili do evidencie DHM a začali používať pred splácaním, úrok už nemôže byť súčasťou obstarávacej ceny ale do nákladov sa dostane pri splátkach cez prevádzkovú režiu. Nemám s tým síce skúsenosti, ale ja by som to robila tak.
Dakujem za radu. Kde by sa to dalo najst "cierne na bielom" (nejaky zakon, vyhlaska, pokyn ministerstva), ze to takto, t.j. uctovanim do prevadzkovej rezie, bude spravne ?
Takmerstarec
14.03.06,13:21
...
Mimochodom, tiež ako AVO, aj mňa mätie spotrebný úver v kombinácii so SZČO?
Nie je to náhodou úver pre FO_občana? Viem, že banky neradi dávajú úvery pre SZČO, zakladá sa bežný účet súkromný nie podnikateľský.
Dakujem za radu.
Co sat tyka uveru, zmluva je uzatvorena v zmysle ustanovenia §497 a nasl. Zakona č.513/1991 Zb., Obchodneho zakonnika. Takto suhlasil predat auto predajca a takto poskytla uver CSOB leasing, a.s.
JAJA11
14.03.06,14:12
Dakujem za radu. Kde by sa to dalo najst "cierne na bielom" (nejaky zakon, vyhlaska, pokyn ministerstva), ze to takto, t.j. uctovanim do prevadzkovej rezie, bude spravne ?

Ja to podľa zákonov presne neviem, ale všetky náklady súvisiace s podnikaním, teda aj úroky z úveru sú nákladom a v JÚ to nikde inde sa nedá dať. Nech poradí niekto múdrejší.