abca
30.05.13,09:37
Od dotycneho som si pozicala peniaze. Dohoda bola len ustneho charakteru bez pisomneho potvrdenia, bez svedkov. Pozicka mala by zaplatena v decembri 2008, co dotycny potrvdil. Predvolanie na sud mi prislo v minulom roku, pojednavanie sa konalo v aprili tohto roku. Spor som prehrala, sud sa priklonil na druhu stranu, s tym ze som potvrdila ze pozicka bola dohodnuta ustne. Argumentovala som len tym, ze pozicku zaplatil moj nebohy manzel po jeho smrti. Po doruceni som zistila, ze pozicka je aj tak premlcana. Mozem vzniest namietku premlcania v odvolani? Ako by som to mala zdôvodnit? Dakujem.
katka1905
30.05.13,16:28
Tým, že si to pred súdom ústne potvrdila, tak si uznala svoj dlh. Okrem toho premlčacia lehota prestáva plynúť dňom podania na súd aj keby to dotyčný podal v posledný deň.

Pohľadaj doklady o úhrade.
Mária27
30.05.13,17:24
Ak ešte nenadobudlo rozhodnutie súdu v tejto záležitosti právoplatnosť, môžeš uplatniť námietku premlčania - aj na odvolacom súde, aj v ktoromkoľvek inom štádiu. Premlčanie neznamená zánik práva, iba jeho oslabenie.
abca
30.05.13,18:12
vsetko bolo na ustnej dohode, ziadne doklady nie su. Narok na zaplatenie je premlcany uplynulo viac nez 3 roky....
abca
30.05.13,18:23
v odvolani staci rovno uviest, ze uplatnujem namietku premlcania, a uviest vsetko ako by sa uplatnovala namietku pred prvostupnovym sudom alebo je tam nutne uviest odvolaci dovod (taxativne vymedzene OSP), tak aby na to sud prihliadal ako riadny dovod odvolania, teda bral odvolanie vobec bral do uvahy? Premlcanim sa stava naturalnou obligaciou, to znamena, ze dlznik sice moze dobrovolne plnit, ale nie je mozne v pripade uspesnosti ulozit povinnost slnit dlh sudom.
draik
30.05.13,19:41
Existuje judikatúra, podľa ktorej je námietku premlčania možné uplatniť aj v exekučnom konaní, čo vedie k zastaveniu exekúcie. To pre prípad, že by ste lehotu na odvolanie zmeškali a veriteľ by sa ponáhľal s návrhom na výkon exekúcie.
Mária27
30.05.13,19:56
Právoplatné rozhodnutie podlieha ochrane nadobudnutých práv. Exekúcia nastupuje až po vykonatelnosti. Čo to bolo uznesenie, keď bolo vykonateľné?
Mária27
30.05.13,20:02
odvolanie musí byť podané v zmysle zákona a prijaté, aby sa o ňom konalo. Len tak možno vziať námietku premlčania súdom do úvahy.
abca
31.05.13,06:37
odvolanie musi byt podane v zmysle zakona a prijate.... co musim urobit, ake su hlavne podmienky podla vazho nazoru, aby odvolanie v tejto kauze bolo uspesne...prijate a konalo vo veci
Mária27
31.05.13,07:32
pozri občiansky súdny poriadok od § 201
abca
31.05.13,10:36
mozem v odvolanie uviest §205a, písm. b) má byť nimi preukázané, ze v konani doslo k vadam, ktore mohli mat za nasledok nespravne rozhodnutie vo veci samej? Vznesenia namietky premlcania?
draik
31.05.13,14:19
Veľa toho urobiť nemusíte. Stačí namietať premlčanie. Podľa rozhodnutia NS je námietka premlčania námietkou právnou a nie skutočnosťou alebo dôkazom v zmysle § 120 a 205a OSP. Odporúčam pozrieť napr. rozhodnutie sp. zn.
5MCdo14/2008 (http://www.supcourt.gov.sk/data/att/9094_subor.pdf)
abca
31.05.13,18:07
dakujem velmi Ste mi pomohli:)