plzo
30.05.13,12:57
dobry den
potreboval by som poradit vo veci vymahania pozicanych penazi od dlznika. S podobnymi vecami som nemal doposial ziadne skusenosti, preto budem vdacny za kazdu radu. Dna 2. 11. 2012 som pozical kamaratovi dost velku sumu penazi, splatit ju mal bezurocne do 2. 2. 2013, od terminu ubehli skoro 4 mesiace a peniaze stale nikde. Mame spolu spisanu zmluvu o pozicke penazi avsak tuto zmluvu nemam osetrenu notarskou zapisnicou. Chcel by som sa spytat ako mam postupovat dalej ? ake pravne kroky treba podniknut, aby sa zacala vec hybaj ?? za komenare a rady vopred dakujem.
draik
30.05.13,11:17
Na začiatok by som ho upozornil doporučeným listom, možno sa náhodou spamätá. Inak je potrebné podať žalobu s návrhom na vydanie platobného rozkazu na dlžnú sumu. Príslušným je súd odporcu (súd, kde má dlžník bydlisko), súdny poplatok je 6% z vymáhanej sumy, vhodné zaplatiť kolkovými známkami nalepenými na návrhu. Návrh sa píše dvojmo. Odporúčam priložiť formulár z webu ministerstva spravodlivosti, urýchli to vydanie PR.
plzo
06.06.13,14:59
Ďakujem vám veľmi pekne za radu, veľmi mi pomohla.
Avšak pár dní dozadu som dostal od dlžníka návrh, či by som nemohol počkať ešte 3 mesiace, s tým, že spíšeme tzv. uznanie dlhu a doba splatenia sa predĺži na ďalšie 3 mesiace. Chcel by som sa však spýtať či by nebolo dobré spísať notársku zápisnicu, keby náhodou prišlo k súdu, a či sa vlastne dá notárska zápisnica spísať na základe tzv. listiny uznania dlhu ? alebo či sa dá notárska zápisnica spísať na základe našej prvej zmluvy, v ktorej je už ale po uplynutí doby splatnosti
Ice dive
06.06.13,16:03
ideálne je spísanie notárskej zápisnice, ktorá má hneď aj exekučný titul... t.j. ušetrí sa čas a peniaze pri podávaní žaloby na súd.. avšak to by musel kamarát dobrovoľne stebou ísť...
draik
06.06.13,16:15
Pochybujem, že by dlžník bol ochotný uhradiť náklady spojené so spísaním notárskej zápisnice. Namiesto odkladu by som navrhol splátky a ako zaistenie dlhu zmenku resp. biankozmenku.