sam3
30.05.13,15:18
Z-nec siel na odber krvi rano. Mal nastupit na poobednu zmenu. Lekar mu automaticky vystavil paragraf, jasne. Z-nec sam potvrdil ze zle sa necitil, ale automaticky to bral tak, ze nedosiel, ved vsak ma paragraf.
Nemalo by byt na tom potvrdeni napisane lekarom ze zotavenie je nevyhnutne? Buchne stupel a plati to ze nemusi ist do prace cely den?
Nijako sa nerozlisuje na takom potvrdeni - ze ci plati len na ten nevyhnutny cas alebo ci plati cely den lebo tazko odber znasa?

Chapem, ak sa niekto zle citi, tak nepride do prace, ale ked mu nic nie je, tak by mal dojst do prace....neviem ako sa da predchadzat jeho zneuzivaniu.
tictac7
30.05.13,13:25
- pokiaľ lekár vyslovene nenapísal, že je potrebné oddychovať (zotavovať, ležať, nepracovať v ten deň), je to obyčajné potvrdenie, ktoré platí len na čas nevyhnutný na darovanie krvi a návrat do práce.
- ľudsky - neviem, či by som takéto voľno považovala za zneužívanie. Predsa len.... Stačí ošetriť internou smernicou, že je nárok na celý deň voľna s náhradou mzdy - myslím, že firmy by to zvládli.
- mne osobne tiež nie je po odbore zle, ale poobede som už tak unavená, že si musím dať hodinku šlofíka.
- pracovala som u zamestnávateľov, ktorí mali na ten deň riadne voľno s náhradou mzdy aj u takých, u ktorých som to radšej riešila dovolenkou (problém by bol aj čas nevyhnutný na odber....)
veronikasad
30.05.13,13:26
Pýtaš sa na § pre darcov krvi ?
sam3
30.05.13,13:41
Suhlasim s tebou ze aj mne tam chyba v taky cas potvrdenie ze plati cely den lebo sa dana osoba zle citi alebo nieco obdobne. Viem ze v minulosti som uz drzala taketo potvrdenie kde to bolo jasne napisane ze plati cely den.... Zajtra tam zavolam a takto si to overim ako to maju osetrene....
Ja viem, ze niekto sa ma po odbere fajn a niekto nie, povazujem to za slachetnu vec, len bolo tu nieco dlhe roky zauzivane a nespravne (nebolo to osetrene ako ty vravis smernicou) a teraz nevie dana osoba pochopit ze to nie je tak automaticke. Mne ide len o princip, ze ak mu nic nie tak mu nebranilo prist do prace. je to velka firma, asi sa ti zdam prehnane zasadova, ale v taky cas treba mat vo vsetkom este vacsi poriadok a stanovene jasne pravidla.
sam3
30.05.13,13:53
ano, mam na mysli par. 138
veronikasad
30.05.13,14:20
sam3, pokial ide o dobrovolného bezpríspevkového darcu krvi, prižmúrila by som nie jedno oko, ale obidve oči naraz. Nikdy nevieš, kedy ty alebo niekto tvoj blízky bude takúto krv potrebovať.
sam3
30.05.13,14:44
veronikasad ved ja chapem....a opakujem sa ze to povazujem za slachetny cin. ale skus aj ty mna ze preco to zamestnanec musi automaticky brat ze cely den nepride do prace lebo rano bol na odbere a hlavne ak sa citi dobre...do zaciatku zmeny aj zabudol ze bol na odbere.
willma
30.05.13,14:51
v dnešnej dobe darcovia krvi prišli o všetky výhody - zostal im len ten paragraf aj to závisí na vôli zamestnávateľa a pocit z ... vlastne ani neviem z čoho. V robote na darcu pozerajú ako na človeka z inej planéty - pritom klasické darovanie chlapi 4x do roka a ženy 3-4x do roka - žiadna firma z toho neskrachuje, dokonca sú také, ale tých je veľmi málo, ktoré dokážu tento počin OCENIŤ. A ver, že viem o čom hovorím - tých odberov mám už zopár za sebou :) A okrem iného pre pravidelného darcu nikdy nie je problém dohodnúť sa na transfúzke s napísaním vetičky - platí celý deň.
Chobot
30.05.13,14:54
Podľa legislatívy nie je automaticky nárok na deň voľna. Zamestnanec má nárok na voľno len na dobu darovania a cesty do práce.

Pokiaľ to nemáte v smernici uvedené, že mu patrí deň voľna ako benefit, tak by mal prísť do práce. Ak mu bolo po odbere tak zle, že nemohol prísť do práce, tak by mal priniesť o tom potvrdenie.

Na margo odpovede vernikysad - áno, je to šľachetný čin. Ale je to dobrovoľná a súkromná akcia. Prečo musel ísť darovať v deň, keď mal poobede zmenu? Prečo nešiel darovať vtedy, keď mal deň voľna? (keďže pracuje na zmeny, tak asi mal voľné dni aj cez týždeň). Alebo v deň, kedy mal rannú zmenu? Mne to veľmi zaváňa špekuláciou - ráno idem darovať krv a poobede nemusím do práce. Poctivý "blbec" - dobrovoľný darca (ako napr. ja) príde aj do práce po odbere.

Zase, ak je to pozícia s namáhavou prácou, tak na tvojom mieste by som to neriešil - dal by som mu celodenné ošetrenie. Na tie odbery aj tak nepôjde asi častejšie, ako 4 x do roka. A ak áno, tak by som to riešil cez jeho nadriadeného.

Je na tebe, ako sa rozhodneš. Ale určite nemá zmysel sa nad tým veľmi pozastavovať a ničiť si nervy.
willma
30.05.13,14:59
ak je darca krvných separátov tak odbery môžu byť aj každý mesiac a tie sú v podstate neplánované - to len zatelefonujú z transfúzky a požiadajú darcu o príjazd - chodila som tak, boli to vždy akútne odbery.
sam3
30.05.13,15:13
Nazor s ktorym sa stotoznujem....tak ako lekarov si planujeme prioritne mimo pracovneho casu, tak aj toto je bez problemov mozne riesit napr. po ukonceni rannej zmeny a nie ako sa opakujem rano ist na odber a neprist na poobednu zmenu ak mi nic nie. praca ktoru vykonava nie je narocna. toto nikto nemoze popriet ze to nie je spekulacia....a nerobte tu zo mna netvora pomaly ze si nevazim ludi ktori daruju krv a usetrite ma poznamok ze mozno ju raz ja budem potrebovat.
avalik
30.05.13,15:23
sam3 ty si statutar firmy alebo priamy nadriadeny zamestnanca? - ak nie, predlož to im a nech oni rozhodnu ci uznaju alebo nie
Ivana 1511
31.05.13,07:57
Neviem či si majiteľom tej firmy, ale prajem ti aby si tú krv nikdy nepotreboval/a/.
Letko
31.05.13,08:08
Ako sa pripraviť na odber ?

- pred odberom nekonzumujte žiadne mastné jedlá
- nie je však vhodné, aby ste hladovali, odporúčame ľahké raňajky (netukové pečivo, chlieb, med, ovocie, zelenina a pod. ), v príjme tekutín sa neobmedzujte
- doprajte si dostatok spánku, na odber nie je vhodné prísť po ťažkej fyzickej námahe
- pred odberom nepite alkohol, nefajčite

Takže po nočnej zmene nie je vhodné ísť darovať krv. V BJ sa chodí darovať krv dopoludnia, predodberové vyšetrenie sa robí od cca 8:00 do 9:00.
Tamila
31.05.13,08:11
U nás chodia darci darovať krv organizovane, spoločne autobusom niekoľkokrát do roka. To by museli potom zvlášť organizovať autobus pre každú smenu.