misa2
11.03.06,18:14
Podnikateľovi ukradli v priebehu roka 2005 automobil, ktorý mal zaradený v majetku firmy a ešte nemal ukončené odpisy (účtuje v JU). Má nárok za rok 2005 na celú časť odpisu? Alebo akým spôsobom vlastne ten automobil účtovne zlikvidovať?
ondrejvla
11.03.06,17:28
Podnikateľovi ukradli v priebehu roka 2005 automobil, ktorý mal zaradený v majetku firmy a ešte nemal ukončené odpisy (účtuje v JU). Má nárok za rok 2005 na celú časť odpisu? Alebo akým spôsobom vlastne ten automobil účtovne zlikvidovať?

Odpisovať môžeš len do doby, kým mu automobil neodcudzili, potom na základe potvrdenia od Polície, že udalosť nebola doteraz došetrená a až do vyriešenia sa zakladá "AA" vyradíš MV z majetku, opravujem podľa § 19 ZoDP písm.g, ods. 2, je táto položka nákladom. Odpisy len do dátumu odcudzenia a zároveň musíš požiadať DÚ o vrátenie pomernej čiastky zaplatenej dane z MV a priložíš kópiu zápisu z Polície.
KEJKA
11.03.06,17:32
Ukradnuté auto je škoda a tá sa na základe potvrdenia Polície (neznámy páchateľ) uzná do nákladov. Teda pre daňové účely celú daňovú zostatkovú cenu uplatni v uzávierkových položkách ako OZD.
misa2
11.03.06,17:55
Ďakujem veľmi pekne za rýchle odpovede. Len sú tuším trošku rozdielne.Pravdupovediac sa mi viacej pozdáva Lidkina odpoveď. Veď podnikateľ nemôže za to, že mu automobil ukradli a on predsa zaplatil plnú čiastku keď ho kupoval.Lenže ako poznám naše daňové zákony, tak veľakrát postrádaju akúkoľvek logiku a tak naďalej ostávam na pochybách, či môžem doodpisovať ukradnutý automobil v plnej výške.(iné náklady ako napr.PHM si samozrejme od ukradnutia neuplatňuje:D )
renča1
11.03.06,17:58
Lidka chcela to povedať, že nárok na daň.odpis za r.2005 nemáte. Ak budete mať potvrdenie od polície , tak v uzavier.operáciach zostatková cena automobilu bude pre vás daňový výdavok a to v plnej výške podľa § 19 ...
ondrejvla
11.03.06,18:07
Ospravedlňujem sa, príspevok č. 2 som opravila.
misa2
11.03.06,18:10
No, ak som to spravne pochopila, tak vlastne, ked som mala v roku 2005 urobit posledny odpis (cca 20000 sk), tak ho dam ako VOZD a auto vyradim z majetku firmy? (doklady od policajtov samozrejme existuju a auto sa doteraz nenaslo)
Manual
11.03.06,18:27
No, ak som to spravne pochopila, tak vlastne, ked som mala v roku 2005 urobit posledny odpis (cca 20000 sk), tak ho dam ako VOZD a auto vyradim z majetku firmy? (doklady od policajtov samozrejme existuju a auto sa doteraz nenaslo)
misa2, renčina odpoveď je úplne jasná, bez odpisov:)
renča1
11.03.06,18:28
ak už máš za r.2005 doklady od policajtov (bolo už ukončené pátranie? ), tak účtovať budeš nasledoven:
Zostatková cena auta je 20 000,00 a túto ZC si uplatniš v uzavier.operáciach. Vyradenie urobíš na základe dokladu od polície, vlastne použiješ ten deň. Iba doplním, ak by to niekoho zaujímalo, že ak by ZC predstavovala ešte napr:3-ročný odpis, tak celá táto ZC by bola daň.uznaná v prislucháj.roku, kedy bolo konečné potvrdenie od polície.
misa2
11.03.06,18:42
Tak uz je mi to konečne jasné. Všetkým vám ďakujem a keď tak nad tým rozmýšľam, pracujeme v sobotu večer :eek: . Prajem vám pekný zvyšok víkendu.please wait 2 seconds for the uncompressed image