victoria
11.03.06,18:28
Dobrý večer,

chcela by som sa opýtat ohladom tvorby opravnej polozky k pohladavke aj ked tu uz bolo o tom popisane celkom dost ale chcela by som sa uistit ze si dobre vykladam zakon.
Mam pohladavku z roku 2005 od lehoty splatnosti ktorej uplynuli viac ako tri mesiace a viem ze tu pohladavku nikdy nebudem mat uhradenu. Chcem vytvorit podla Zakona o dnai z prijmov, paragrafu 20, odstavca 14 opravnu polozku vo vyske 25% menovitej hodnoty pohladavky bez prislusenstva a dat ju do danovych nakladov roku 2005.
V ostatnych rokoch chcem podla doby splatnosti dotvorit opravnu polozku do vysky 100% zvysku pohladavky.
Moja otazka znie : pojde mi aj dotvorenie opravnej polozky v roku 2006 do danovych nakladov alebo uz to bude iba nedanovy naklad ?

Dakujem a prajem vsetkym tym co pracuju nech im to odsypa :-)
Tweety
11.03.06,18:19
Dobrý večer,
chcela by som sa opýtat ohladom tvorby opravnej polozky k pohladavke aj ked tu uz bolo o tom popisane celkom dost ale chcela by som sa uistit ze si dobre vykladam zakon.
Mam pohladavku z roku 2005 od lehoty splatnosti ktorej uplynuli viac ako tri mesiace a viem ze tu pohladavku nikdy nebudem mat uhradenu. Chcem vytvorit podla Zakona o dnai z prijmov, paragrafu 20, odstavca 14 opravnu polozku vo vyske 25% menovitej hodnoty pohladavky bez prislusenstva a dat ju do danovych nakladov roku 2005.
V ostatnych rokoch chcem podla doby splatnosti dotvorit opravnu polozku do vysky 100% zvysku pohladavky.
Moja otazka znie : pojde mi aj dotvorenie opravnej polozky v roku 2006 do danovych nakladov alebo uz to bude iba nedanovy naklad ?

Dakujem a prajem vsetkym tym co pracuju nech im to odsypa :-)
Budeš postupovať podľa§ 20 odst. 14 Zákona o DzP, tieto Opr.položky budú daňovo uznané.:cool:
dadika
11.03.06,19:14
aj dotvorenie opravnej položky v r.2006 budeš mať daňovo uznaný náklad - veľa šťastia, aj my máme takých moooooc.
victoria
11.03.06,21:07
Dakujem za potvrdenie mojej teorie :-))
Italiana
13.03.06,06:40
Podľa doteraz prečítaného by som mala tvoriť opravnú položku vo výške 100% k pohľadávke, ktorá je neuhradená od 8/2004.
Len ma mýlia ustanovenia, že opravná položka sa tvorí na dočasné zníženie hodnoty majetku, (čiže opravná položka bude raz zrušená.) Ale viem, že dlžník ju nikdy neuhradí, takže to nie je dočasné, ale trvalé. Ale keďže sme dlžníka neprihlásili do konkurzu, ani sme nenapísali list o upustení od vymáhania, takže to asi nemôžem zaúčtovať ani ako odpis pohľadávky.
Otázka:
1. Musím v roku 2005 niečo zaúčtovať? Mala by to byť predsa len tá opravná položka do daňových nákladov? Nevadí, že sa nikdy nezruší?

2.Alebo treba potom v roku 2006 poslať list dlžníkovi o nevymáhaní pohľadávky a na základe toho zrušiť tú opravnú položku z roku 2005 do daňových výnosov a potom urobiť odpis pohľadávky do daňových nákladov.?

3. Z toho mi vyplýva, že rozdiel medzi odpisom pohľadávky a opravnou položkou je len v podmienkach, za ktorých sa môžu zaúčtovať. Len mi nesedí to "dočasné zníženie hodnoty pohľadávky"
KEJKA
13.03.06,12:36
OP je naozaj na dočasné zníženie, to zn. že budete robiť kroky k tomu aby ste ju vymohli. Takže zaúčtuj kludne 100% Op, a skús ju vymôcť. trvalo ju odpíšeš na budúci rok, podľa §19, ods. 2, pís. h bod 5, je to také písmenko, že takéto pohľadávky môžeš trvalo odpísať.
Dokonca ju môžeš trvalo odpísať aj v tomto roku.
Daňovo
Lenže naozaj tento postup platí na pohľadávky od 1.1.2004.
Italiana
14.03.06,07:24
OP je naozaj na dočasné zníženie, to zn. že budete robiť kroky k tomu aby ste ju vymohli. Takže zaúčtuj kludne 100% Op, a skús ju vymôcť. trvalo ju odpíšeš na budúci rok, podľa §19, ods. 2, pís. h bod 5, je to také písmenko, že takéto pohľadávky môžeš trvalo odpísať.
Dokonca ju môžeš trvalo odpísať aj v tomto roku.
Daňovo
Lenže naozaj tento postup platí na pohľadávky od 1.1.2004.

Ďakujem za odpoveď, ale prosila by som o jej upresnenie, nie je mi z nej jasné, či mám zaúčtovať radšej opravnú položku v 2005, alebo hneď odpis pohľadávky v 2005. Ak je to jedno, tak radšej odpis, že?

Ja som ten § 19 čítala už pri zadávaní otázky, len som asi nesprávne formulovala, že neviem, či ho na môj prípad môžem použiť. Či netreba mať nejaký doklad o tom, aby bola splnená podmienka § 20 ods. 14 "....pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí." Alebo len stačí, že viem, že ich dlžník nezaplatí.

Zrejme tie písomné dohody o trvalom upustení od vymáhania sa vzťahujú na pohľadávky staré, ktorých splatnosť nastala do r.2002.

A ešte tá platnosť: veď moja pohľadávka vznikla po 1.1.2004, takže by sa to na ňu malo vzťahovať.
KEJKA
14.03.06,08:05
nejdem ta Italiana už citovať, reagujem na tvoj posledný príspevok.
Áno, môžeš ju odpísať, lebo je to presne tvoj prípad.
Poslednú vetu som tam dala skôr pre menej pozorných čitateľov, aby nevznikol omyl.
Zdokladovanie.... no je to na tebe, či ste aspoň upomínali, alebo z čoho ti je jasné že nezaplatia? Aby nešlo napr. o fiktívnu faktúru, aj to sa stáva.
Rozhodnutie je na firme OP - zostane to v účtovníctve a máš ešte celý rok možnosť "dokladovať"
trvalý odpis - ak sa náhodou zobudia a zaplatia, dáš si to ako výnos v roku zaplatenia a je tu pochybnosť, prečio si to davala skôr do nákladov.
Ale aj tak platí to čo som spomenula... splňuješ podmienky pre trvalý odpis - z údajov, ktoré si uviedla.
Italiana
14.03.06,09:55
Ešte raz veľmi pekne ďakujem. :) :) :) :) :)

Pohľadávka z 2004 bola vyššia, upomínali sme, potom cca 1/5 z nej uhradili práve okolo 8/2004 a odvtedy nič. Dúfam, že toto na celej situácii nič nemení. Alebo sa to môže chápať ako začatie splácania dlhu (ale týmto to aj skončilo), a preto radšej vytvorím opravnú položku (v súvahe stĺpec korekcia pohľadávok), ktorú na budúci rok zruším do daňových výnosov a zároveň zaúčtujem odpis pohľadávky do daňových nákladov. Správne?