petanorech
30.05.13,19:11
Zdravím,
pracujem ako webdizajnér a založil som si podnikanie na základe autorského zákona. Pracujem na Zmluvu o vytvorení diela. Má ohľadom toho 2 nezrovnalosti:

1. 2% do literárneho fondu - nerozmumiem, či ide o 2% z daní na konci zúčtovacieho obdobia, alebo 2% z môjho honoráru. Ak je to prípad honoráru, tak 2% mesačne?

2. Na DÚ mám uviesť číslo bankového účtu, ktorý je vedený ako podnikateľský. Mám len DIČ a odpovede od bánky boli rovnaké. Ak nemám IČO, tak podnikateľský účet sa nedá otvoriť. Neviete mi, prosím, niekto poradiť, ako vyriešiť podnikateľský účet?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Katy a R
30.05.13,17:17
k 2. založ si osobný účet, ktorý budeš používať iba v súvislosti so zárobkovou činnosťou (nech máš oddelené súkromné a firemné peniažky) .. hocikde - najlepšie bez poplatkov :)
KEJKA
30.05.13,17:23
K 1.
2% z honoraru ti strhne a odvedie tvoj odberatel takze tato povinnost bude splnená.
petanorech
30.05.13,17:37
Ďakujem za radu. A nebude vadiť, že účet nebude s ponuky "podnikateľských", napr. ako sú tieto http://www.mbank.sk/podnikatelia/mucty/?
EDIT: @avalik upresnil :) Ďakujem obom.
petanorech
30.05.13,17:39
Vďaka, zistím si, ako to je.
avalik
30.05.13,17:44
ad 2) zle si pochopil ... pri registrácii na DÚ je povinnosť uviesť "čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti"

čiže môžeš mať v tvojom prípade aj "súkromný" účet, ale je lepšie keď je samostatný, len na podnikanie ... aby si mal oddelené súkromné transakcie