vypni
31.05.13,10:22
Ahoj,

na základe akého zákona/paragrafu prehľadávajú/prezerajú návštevníkom koncertov/festivalov/rôznych akcií batohy? Aj v prípade, že prehliadku robí SBS, tak podľa zákona na to nemá právo. Má to nejaký právny základ, alebo sa to len ľudmi potichu tolerované?

Čo ak odmietnem prehliadku, má usporiadateľ právo ma nevpustiť dnu?

Nechcem riešiť to, ako má organizátor zabezpečiť to, aby sa na koncert/podujatie nedostali nebezpečné predmety. Chcem odpoveď na otázku, či spôsob, ktorým to organizátor zabezpečuje (prehľadávanie) má oporu v zákone alebo nie.

Ďakujem
MO
Braňo
31.05.13,08:36
už sme to tu riešili, zakúpením vstupenky súhlasíš s podmienkami usporiadateľa, kde je jasne uvedené, že čo sa nemá nosiť na koncerty.zároveň usporiadateľ môže kohokoľvek prekontrolovať na prítomnosť nebezpečných vecí.
vypni
31.05.13,09:14
Hľadal som, no pôvodnú tému/otázku som nenašiel. Zakúpením vstupenky môžem síce súhlasiť s podmienkami usporiadateľa, no nemyslím, že mu to dáva právo ma prehľadávať.
To by si potom aj obchod mohol dať na dvere oznam, že vstupom do obchodu (alebo zakúpením tovaru) súhlasím s osobnou prehliadkou.
lubko6394
31.05.13,09:21
Ja sa na to dívam trochu inak. Tou kontrolou, pre mňa nepríjemnú, organizátor zabezpečí, že sa do priestoru nedostane niekto, kto by mi mohol ublížiť. V lietadle by som sedel vedľa chlapíka s bombou v batohu a výkrikom Allah akbar na perách. A na koncerte máš to isté.
kn-alka
31.05.13,09:25
Veď to... práve takíto ľudia, ktorí sa sťažujú, že sú "diskriminovaný" tým, že ich prehľadávajú, najviac kričia, ak sa niečo stane, že organizátor nezabezpečil podujatie.
Ako ináč má organizátor zabrániť tomu, aby nejakí chuligáni sa tam navzájom nepozabíjali nožmi ?
lujza.j
31.05.13,09:35
Mat tvoje problemy.....naco ti je batoh na koncerte????
vypni
31.05.13,09:40
Nechcem riešiť to, ako má organizátor zabezpečiť to, aby sa na koncert/podujatie nedostali nebezpečné predmety. Chcem odpoveď na otázku, či spôsob, ktorým to organizátor zabezpečuje (prehľadávanie) má oporu v zákone alebo nie.
vypni
31.05.13,09:45
Pozrite sa na to zo strany organizátora. Na koncert/hromadné podujatie určite príde aj niekto, kto ten batoh/kabelku má. Mňa ako organizátora by určite zaujímalo, či prehľadávam batohy/kabelky legálne alebo nie.
Braňo
03.06.13,11:33
nerozumiem, čo je nepríjmené na prehliadke batohu, pokiaľ si si istý, že tam nie je nič podozrivého.
buchač
03.06.13,12:13
Nechcem riešiť to, ako má organizátor zabezpečiť to, aby sa na koncert/podujatie nedostali nebezpečné predmety. Chcem odpoveď na otázku, či spôsob, ktorým to organizátor zabezpečuje (prehľadávanie) má oporu v zákone alebo nie.
Odpovede si dostal v podstate a aj v princípe od ostatných ...

Lenže ak by si dostal nejakým vyskakovacím teleskopom po hlave alebo vyskakovacou kudlou do pečene od neznámeho útočníka , ako by si to riešil ???

Ja chcem na túto otázku odpoveď !

Lebo poznáme mudrlantov ... na jednej strane sa oháňajú zákonmi , lebo sú obmedzovaní ( vraj ....) .
Na druhej strane vo svojej obmedzenosti sú tí istí jednotlivci potom hnať celú záležitosť na súd a vymáhať odškodné , bolestné , stratu zárobku a aj traumu nejakú ...
Ibaže ja mám traumu z čítania takýchto otázok ...

Ale poďme sa na to pozrieť zo strany zákona , konkrétne o SBS .
Vraví sa ( okrem iného ) :

Osoby pri výkone bezpečnostnej služby sú oprávnené podľa §65 ods. 1 písm. c) zákona NR SR č. 379/1997 Z.z. o prevádzkovaní súkromných bezpečnostných služieb v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o SBS) obmedziť osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom, ak je to potrebné na zistenie totožnosti, na zabránenie úteku alebo na zaistenie dôkazov podľa osobitných predpisov.
Tým chcem povedať , že nemusíš sa dať prehliadnuť a ani ten batoh ...ale na druhej strane nemusíš byť na akciu vpustený ( lepší prípad ) alebo Ťa pracovníci SBS môžu obmedziť v tej slobode a prelustrujú Ťa následne policajti ( horší prípad ) ...

Takže ?????
avalik
03.06.13,13:18
96/1991 Zb.Zákon Slovenskej národnej rady o verejných kultúrnych podujatiach

§ 5

Usporiadateľ zodpovedá za utvorenie vhodných podmienok na uskutočnenie podujatia, za zachovanie poriadku počas jeho priebehu, za dodržiavanie príslušných autorskoprávnych, daňových, zdravotno-hygienických, požiarnych, bezpečnostných a iných právnych predpisov3) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-96#f5119347) a za umožnenie výkonu dozoru na to oprávneným orgánom.



473/2005 Z. z.Zákon o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti)

§ 50

(4) Osoby poverené výkonom fyzickej ochrany podľa tohto zákona sú oprávnené

a) presvedčiť sa zrakom, hmatom alebo technickými prostriedkami, či ten, kto vstupuje do chráneného objektu alebo na chránené miesto alebo z neho vystupuje, nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným objektom, chráneným miestom alebo chránenou osobou alebo nemá pri sebe alebo na sebe predmety, ktorými by mohol spáchať protiprávnu činnosť, a tieto mu odobrať,

c) zakázať vstup do chráneného objektu alebo na chránené miesto osobám, ktoré majú pri sebe zbraň, ak je do chráneného objektu alebo na chránené miesto vstup so zbraňou zakázaný,


300/2005 Z. z.Trestný zákon
§ 122

(3) Trestný čin je spáchaný so zbraňou, ak páchateľ alebo s jeho vedomím niektorý zo spolupáchateľov použije zbraň na útok, na prekonanie alebo zamedzenie odporu alebo ju má na taký účel pri sebe; zbraňou sa rozumie, ak z jednotlivého ustanovenia nevyplýva niečo iné, každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším. Trestný čin je spáchaný so zbraňou aj vtedy, ak páchateľ použije napodobeninu zbrane alebo ju má pri sebe s úmyslom, aby bola považovaná za pravú.

...

edit: pytas sa ako organizator alebo ako divak?

- ak si organizator, zabezpec si pravne stanovisko od svojho advokata

- ak si divak a spekulujes - tak odmietni prehliadku batohu a nasledne sa stazuj, pripadne to daj na sud ...

zakon nevymedzuje, ze zrakom sa moze presvedcit len z vonku batoziny, oblecenia ... cize ak chce aby si otvoril batoh, aby sa mohol pozriet z vnutra, ma na to pravo
buchač
04.06.13,04:47
M Á ...!!!!!!
Len už začni konečne poriadne čítať !!!
Nikde nie je doslova a konkrétne napísané , že pri kultúrnych podujatiach je povolené prehliadať ľudí .
To sa ani nedá takto špecifikovať v tom zákone :
vypni
04.06.13,05:07
Rozumnú odpoveď som zatiaľ dostal iba od používateľa "avalik" (ďakujem).
buchač
04.06.13,05:14
Toto ,čo avalik dala , sú citácie zákonov a tie Ti nadrbem do aleluja ...
Lenže ja som sa Ti snažil vysvetliť po lopate , ale ani toto si nepochopil .......

Takým , ako si Ty je potrebné skôr lopatou po gebuli tresnúť a zakázať vstup na tie organizované podujatia ...
buchač
04.06.13,05:15
Radšej nič neorganizuj !!!

Zle by to dopadlo pre zainteresovaných ....hlavne pre návštevníkov ....

Radšej sa už " vypni "......
vypni
04.06.13,05:20
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď k téme. Z horeuvedeného však stále nevyplýva, že organizátor (ani SBS), môže prehľadávať batohy/kabelky. Môže sa len presvedčiť zrakom, hmatom alebo technickými prostriedkami či nemám zbraň. Čiže môže batoh zvonka ohmatať a tiež si ho môže zvonka obzrieť.

Potvrdzuje to aj tento názor advokáta: http://staznosti.blog.sme.sk/c/178681/Strapnila-vas-pri-nakupe-SBS-ka-a-nevedeli-ste-co-s-tym.html (hľadajte Advokát Peter Serina tvrdí...).

Pokiaľ teda organizátor nemôže prehľadať batoh, môže mi zakázať vstup na akciu preto, lebo som si ten batoh nedal dobrovoľne prehliadnuť?

Riešením by bola štátna polícia, ktorá má právo batoh prehliadať.
vypni
04.06.13,05:30
Ešte doplním: Pokiaľ by Vás SBSkár zadržal a privolaná polícia by po prehliadke zistila, že pri sebe nič nemáte, mohli by ste žalovať SBS za obmedzovanie ľudskej slobody, pretože ste neboli pristihnutý pri trestnom čine ani bezprostredne po ňom.
buchač
04.06.13,05:32
....a čo som TI napísal vo svojom príspevku ohľadom SBS a aj Polície ????

Presvedčiť sa zrakom znamená to , že kontrolovaná osoba SAMA OTVORÍ svoj batoh , kabelku , tašku ...
Neotvoríš - nejdeš nikde !!!
Capisci ????

Keď už nič iné , tak píšem z teóre a aj praxe , nakoľko som nejaký čas u SBS makal ...
vypni
04.06.13,05:34
"Braňo (Včera 14:33) nerozumiem, čo je nepríjmené na prehliadke batohu, pokiaľ si si istý, že tam nie je nič podozrivého."

Neviem čo je nepríjemné na kompletnej domovej prehliadke, pokiaľ si si istý, že tam nie je nič podozrivého.

Prehliadanie batohov/kabeliek je chúlostivá vec, zasahujúca do súkromia. Preto sa na to myslí aj v zákone.
buchač
04.06.13,05:37
Tak teraz si zadrel takú p***vinu a aj ch***vinu dokopy , až to hučí .......
Asi by Ťa mali zadržať a odviezť na psychiatriu ...
avalik
04.06.13,05:45
doplnila som odpoved
vypni
04.06.13,06:02
Pýtam sa ako divák, ktorého to zaujíma. Na koncerty (už) moc nechodím a ak idem, tak nie s batohom. Naposledy, na koncerte Depeche Mode ma prekvapilo, koľko ľudí malo so sebou batoh/kabelku/tašku a všetkým ju kontrolovali. Všetci ju dobrovoľne ukázali, no mňa zaujato, čo by spravil organizátor, pokiaľ by to niekto odmietol.

"zakon nevymedzuje, ze zrakom sa moze presvedcit len z vonku batoziny, oblecenia ... cize ak chce aby si otvoril batoh, aby sa mohol pozriet z vnutra, ma na to pravo " -- nemyslím si, že je to tak. Ako som písal vyššie, potvrdzuje to aj názor advokáta:

"SBS-kár nesmie prehľadávať obsah kabeliek, tašiek a oblečenia. Môže sa však hmatom presvedčiť, či podozrivá osoba nevynáša z chráneného objektu niečo, čo pochádza z protiprávnej činnosti," tvrdí advokát. Znamená to, že pracovník bezpečnostnej služby vám môže napr. otvoriť tašku len v prípade, ak mu to sami dovolíte. Právo presvedčiť sa hmatom, zrakom a technickými prostriedkami má vždy.".

Ak by sme to chápali tak, ako píšete Vy, mohlo by to znamenať aj to, že ohmatať ju neznamená len zvonka, ale aj zvnútra. To by ale potom znamenalo, že SBS má právo vykonať kompletnú bezpečnostnú prehliadku, čo nie je pravda.
Braňo
04.06.13,06:48
na domovú prehliadku potrebuješ súdny príkaz a na 90% sa ide na istotu, že tam čosi nájdu. čo je veľký rozdiel oproti prehliadke batohu na koncerte.