j.oliva
31.05.13,10:39
pri otvaraní závetu sme zistili,že sa jedná o podvod nakoľko sestra v období,ktorý
sa uvádza v záveti bola hospitalizovaná v nemocnici vzdialenosti 400km od Notarskeho úradu kde je notárska zápisnica registrovaná a naviac bola imobilná.
Ako dôkazy máme lekárske správy.Ako mám postupovať kedˇsom notárovi
oznámil uvedené skutočnosti pokračoval v jednaní so závetnymi dedičmi.Je povinný notár vyhlásiť závet za neplatnú alebo mám podať žalobu na súd bez
notára?Požiadal som notára o zapečatenie bytu ostalo to bez odozvy.
kopretinka
31.05.13,09:34
notár predsa mohol byť za ňou v nemocnici
Mária27
31.05.13,19:20
Lepšie je vyvolať sporové konanie - domáhať sa určenia, že prichádzate do úvahy ako dedičia a o neplatnosť závetu - ako žiadať vydanie dedičstva od nepravých dedičov.
Pozri OSP:
§ 175k
(1) Ak niekto pred potvrdením nadobudnutia dedičstva tvrdí, že je dedičom, a popiera dedičské právo iného dediča, ktorý dedičstvo neodmietol, vyšetrí súd podmienky dedičského práva oboch a koná ďalej s tým, u koho sa domnieva, že je dedičom.
j.oliva
01.06.13,11:10
žalobu na súd som poslal,notárovi som to oznámil a on i napriek tomu,že súd ešte nerozhodol,pozýva na jednanie závetnych dedičov aj mňa ako zákonneho dediča.Ja sa nemienim zúčastniť
takého sedenia,neviem,či sa máme tam dohadovať a chce mi udeliť 200eur pokutu za nezúčastnenie.Koná správne?Ďakujem