miromotorista
01.06.13,11:28
Dobry den chcel by som sa opitat som zamestnanec vo verejnej sprave uz 5 rok.Ked si ja podam vypoved tak nedostanem odstupne , ale som zapocul ze sa da dat odstupne ale neviem ako preto by som chcel poradit.Čo mam urobit za odpoved vopred dakujem
GabiZ
05.06.13,09:43
Pokiaľ nespĺňate podmienky podľa Zákonníka práce a to § 76 ods. 1 a 2 , teda ak nie sú splnené dve podmienky, ktoré sa týkajú spôsobu a dôvodu skončenia, a to:
- pracovný pomer sa skončí dohodou o skončení pracovného pomeru alebo výpoveďou
- dôvodom skončenia pracovného pomeru sú dôvody uvedené v § 63 ods. 1 písm. a) ZP (t. j. zrušenie alebo premiestnenie zamestnávateľa alebo jeho časti), § 63 ods. 1 písm. b) ZP (nadbytočnosť zamestnanca) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.,

tak nemáte nárok na odstupné. Ale ste zamestnancom vo verejnej správe je tu možnosť podľa § 76 ods. 7, kedy zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 2 (ak je uzavretá kolektívna zmluva zamestnancov vo verejnom záujme), alebo zamestnávateľ môže vo svojich interných predpisoch stanoviť, že zamestnancovi bude patriť odstupné aj v iných prípadoch skončenia pracovného pomeru. Preto je potrebné zistiť, či váš zamestnávateľ postupuje podľa kolektívnej zmluvy zamestnancov vo verejnom záujme a ak áno, čo táto zmluva hovorí o odstupnom. Ak nie, idete čisto podľa zákonníka práce a vtedy nárok na odstupné nie je, ak dáte výpoveď a nebude to z dôvodov uvedených vyššie.
motorista123
06.06.13,19:05
viem ze kolektivnu zmluvu mame ale raz sa vyhovaraju na nu ze neplati alebo potom ze plati tak comu mame verit
avalik
06.06.13,19:33
Ak das vypoved ty sam podla § 67 ZP nemas narok na odstupne - cize odstupne len v pripadoch uvedenych v § 76.

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme neuvadza moznost poskytnutia odstupneho v tvojom pripade.

http://www.zmos.sk/kolektivna-zmluva-vyssieho-stupna-na-rok-2013.phtml?id3=0&module_action__58615__id_art=16561