vicki007
01.06.13,13:14
Ahojte, môj problém je trocha zložitejší, ale pokúsim sa ho opísať. Všetko sa začalo 1. mája 2012, kedy manžel daj svoj trojizbový byt do prenájmu. Nasťahovala sa tam ženská s dcérou a synom, zmluvu som za manžela podpisovala ja, ešte pod priezviskom za slobodna, keďže on bol práve na kamióne. Nájomníci platili, platili, potom sa to zhoršilo s platobnou disciplínou a nakoniec 15. marca 2013 som ich vysťahovala (opäť bez manželovej prítomnosti). Byt nechali v takom stave, že mi bolo do plaču, čo sa týka upratovania a poškodenia nábytku, ktorý bol mimochodom čisto nový, nebudem to tu rozpisovať. Nemalo význam žiadať od nich nejaké peniaze za škodu, ani som to nijako nezdokumentovala (fotky a tak), bola som rada, že vypadli. A potom sa začali peripetie. Udala nás na daňový úrad (samozrejme, že sme daň neplatili) a vypisuje manželovi sms, že čo všetko od nás bude požadovať, keďže som jej odmietla vyplatiť sumu 216 eur, ktoré sme dostali vo vyúčtovaní naspäť, Tie peniaze nestačia ani na to, aby som po nich dala vymaľovať, nieto ešte vymeniť nábytok a ešte aby som im niečo vracala. Moja otázka znie, čo mi z toho ešte vyplýva? Aké môžem mať problémy? To, že som miesto manžela podpisovala nájomnú zmluvu (z právnického hľadiska s tým bytom nemám nič spoločné) ma oprávňuje podľa Vás na to, aby sme celú zmluvu uznali za neplatnú a na daňovom tvrdili nejaký úplný nezmysel, že čo tá pani v našom byte robila? S daňovákmi to teoreticky ešte môžem vyriešiť samozrejme, za pokutovania, ale ide mi o to, čo všetko mi ešte môže na kadejakých úradoch dotyčná spôsobiť? Je to proste nehoráznosť, že takíto ľudia, ktorí majú hlboko do vrecka a ešte nám urobia škodu a nakoniec sú oni na koni, ani sa nebudem rozpisovať, čo by som jej najradšej urobila, ale chceme sa vyvarovať akýchkoľvek problémov. Za odpovede vopred ďakujem.
KEJKA
01.06.13,18:29
Dosť dobre nechápem, na čo sa vlastne pýtaš. S DU si to samozrejme čim skor daj do poriadku.
Katy a R
02.06.13,16:18
Fakt by to chcelo upresnenie .. skúsim
- Ak vôbec nebola registrácia - tak treba rátať so sankciami, daňové priznanie sa dá spraviť aj dodatočne .. a ak boli výdavky vysoké, tak nemusí ísť ani o daňový nedoplatok (možno výjde malá daň a možno žiadna) - doklady o platbách máš, a tiež bloky, čo si tam investovala.
problém vidím trošku v tom - či bol v súlade so zákonom ukončený nájom. ??
Dobre by bolo spísať a zdokumentovať škody, čo spôsobila ( ak by naozaj bolo treba dokazovať)
Zita5
03.06.13,06:49
Čo sa týka daňového úradu - tam ich bude zaujímať registrácia a podanie daňového priznania .Podľa toho sa budú odvíjať aj sankcie. Čo sa týka nájomníčky ....všetko ste mali mať ošetrené v zmluve o nájme .Mám na mysli riešenie nedoplatkov resp.preplatkov, kauciu , zodpovednosť za škodu,ukončenie nájmu a podobne. A ďalšou vecou je podpísanie zmluvy o nájme ak ako prenajímateľ vystupoval manžel. Podnájomníčka Vás môže zažalovať teoreticky, že ste jej neoprávnene zadržali peniaze ,pokiaľ o nebolo vyslovene dohodnuté v zmluve a taktiež za vlastne vyhodenie z bytu zo dňa na deň ......ak to tak bolo .Bolo to nekorektné ukončenie nájmu ktorému predchádzalo porušenie Vašich povinností .Verím, že Vám suma 216 euro nenahradí škodu ,ale malo sa to všetko vyriešiť zákonným spôsobom .Ja chápem, že s podnájomníkmi sú niekedy problémy, ale treba základom je zmluva a postup v jej súlade a neprenajímať nehnuteľnosť na čierno ...najmä už v tejto dobe .. V prvom rade si dajte do poriadku daňový úrad a potom postupne vybavujte a vyzbrojte sa ak napíše sťažnosť na niektorú z inštitúcií resp.podanie na polícii .Určite počítajte so všetkým,netvrdím že to tak musí byť, neviem pokiaľ bude siahať jej hnev .
Čo sa týka daňového úradu čítajte pre Vašu informáciu tu http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html Vyššie máte dokument o registrácii a Otázky a odpovede. Pripájam preto, aby ste mali prehľad pri prípadnom riešení tejto otázky ohľadom prenájmu a udania na DU.