avalik
01.06.13,14:34
Tlačivo k § 90 ods. 1 zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

§ 90
Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
marjankaj
01.06.13,13:12
To znamená, že ak niekto nebude používať vozidlo na podnikanie cez víkend, tak je povinný to oznamovať na DU. A kto to neoznámi, tak mu dajú pokutu. Teda cca 50 pokút za rok.:eek::---:confused:
kuravesele
03.06.13,08:52
ehm, to je po vyradení vozidla z podniku....
Zita5
03.06.13,09:25
Ja to chápem tak, že mám firemné vozidlo .Napr. v mesiaci jún ho 2 týždne nebudem využívať .Odhlásim ho z DU na tieto dni v zákonnej lehote .....nakoľko prihlásiť MV nemusím , tak si budem viesť evidenciu a naďalej ho po tomto termíne nevyužívania budem využívať plynule až do 31.8.2013 a tam zasa 2 týždne vozidlo používať nebudem, tak ho opäť odhlásim .Z uvedeného pre mňa vyplýva , že ak vozidlo odhlásim, tak za týchto 28 dní nebudem platiť daň z MV . Ale ak ho neodhlásim a vozidlo ani nebudem používať , tak jednoducho za týchto 14 dní nepoužívania daň z MV platiť budem .Je to na nás .Za toto pokutu dať nemôžu .Samozrejme ak vozidlo , ktoré budem mať v obchodnom majetku predám, tak ho odhlásim .keby nie, tak by som išla sama proti sebe .No vyzerá to chaotické, ale neviem určiť hranicu , kedy k tej pokute môže prísť .....snáď vtedy , ak vozidlo budem využívať na podnikanie a neuhradím vôbec DzMV.Musím to pozrieť v zákone .
marjankaj
03.06.13,09:47
A čo tak §89/2 a §90/1 zákon o miestnych daniach.
A §154/1c a §155/1d daňového poriadku?

Zitka a za toto môžu dať pokutu?
http://www.porada.sk/t217487-nepodane-danove-priznanie-a.html#post2361466

Kuratenko čítalo si zákon?
Zita5
03.06.13,09:56
Áno Janko sú to tie §§ . V sumách čitateľných to je od 30-eur do 3000 eur ....
avalik
03.06.13,09:58
Z dôvodovej spravy:

K bodu 61
Navrhuje sa vznik a zánik daňovej povinnosti upraviť na deň, kedy sa vozidlo začalo alebo prestalo používať na podnikanie v záujme odstránenia možného duplicitného zdanenia vozidla pri zmene daňovníka v priebehu jedného kalendárneho mesiaca.
Zužuje sa oznamovacia povinnosť len pri zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, zároveň sa ustanovuje splatnosť tejto dane a osobitne sa upravuje podávanie daňového priznania daňovníkom, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, likvidáciou, na ktorého bol vyhlásený konkurz, osobitne sa navrhuje riešiť podanie daňového priznania pri úmrtí daňovníka, keďže doposiaľ takéto úpravy chýbali a prax si ich doplnenie vyžiadala.
marjankaj
03.06.13,10:00
No riadiť sa treba zákonom a nie nejakou dôvodovou správou. Viď ústava SR.
Keď blbo napíšu zákon, tak nech si to dajú do poriadku.
Zita5
03.06.13,10:02
Teraz tu ide o tú povinnosť oznámiť , že som prestala využívať MV na podnikanie na 14 dní (zákon hovorí v §90 odst.1 o "povinnosti" okrem zamestnávateľa,ten povinnosť nemá ) .....alebo teda čo ? nemusím,ale zaplatím daň ?Alebo v každom prípade musím ? Toto mi nie je ešte stále jasné .
marjankaj
03.06.13,10:06
Zamestnávateľ oznamovať nemusí nič. On proste zaplatí daň iba keď používal vozidlo zamestnanca na podnikanie. Tak ako to bolo doteraz.
Zita5
03.06.13,10:08
To viem a to aj píšem, len to ďalšie mi nehrá .
marjankaj
03.06.13,10:12
V poslednej dobe toho nehrá oveľa viac.
Obmedzenie platieb v hotovosti.
Hlásenie pobytu nad 90 dní v zahraničí.
čipovanie akvarijných rybičiek.
a ktovie ešte čo chystajú.:eek:
danielko
03.06.13,11:19
Ak podnikateľ predá auto synovi, napr. 31.5., ale naďalej ho bude používať vo svojej firme, aj vtedy je potrebné odhlásiť auto, alebo nemusím...?
kuravesele
04.06.13,03:40
Fu, tak teraz ma to splietlo, čiže keď preplácame zamestnancovi náhrady za používanie VMV, a napríklad od budúceho mesiaca mu už nebudeme preplácať tieto náhrady, tak to nemusím oznámiť DÚ? Uvedie sa to potom iba v daňovom priznaní MV?
Zita5
04.06.13,04:29
kuravesele .. áno zaplatíte len za dni , za ktoré mu boli vyplatené cestovné náhrady v roku 2013 a zamestnávateľ nič neoznamuje na DU ,len podá v termíne DP.
zuzanna
08.07.13,09:30
a ked som odhlasila autobus k 30.04.2013 lebo sa napouziva lebo nemame prenho pracu aj tak musim platit dan z MV??? tak kedy vznika zanik dane z MV prosim?
marjankaj
08.07.13,10:23
a ked som odhlasila autobus k 30.04.2013 lebo sa napouziva lebo nemame prenho pracu aj tak musim platit dan z MV??? tak kedy vznika zanik dane z MV prosim?

Zánik nevzniká :---
Zaniká daňová povinnosť dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie § 89/2
zuzanna
09.07.13,06:44
takze to mam potom spravne? dnom 30.04.2013 mi zanikla danova povinnost a nemusim platit dan, lebo v usmerneni to tak nevyzera prosim
marjankaj
09.07.13,06:47
takze to mam potom spravne? dnom 30.04.2013 mi zanikla danova povinnost a nemusim platit dan, lebo v usmerneni to tak nevyzera prosim

takze to mam potom spravne? dnom 30.04.2013 mi zanikla danova povinnost a nemusim platit dan, lebo v usmerneni to tak nevyzera prosim
Na usmernenie sa vykašli. Záväzné je pre teba to, čo je uvedené v zákone.
Ale môžu ťa začať kontrolovať, ako napísali na záver takého usmernenia. A aj viac krát a z hocičoho. Na kontrolu majú nárok a nemusia to zdôvodňovať.
Tweety
09.07.13,06:47
Áno, zanikla. Usmernenie je trocha v rozpore so samotným §.
marjankaj
09.07.13,06:55
Áno, zanikla. Usmernenie je trocha v rozpore so samotným §.
No keď niekto "chytrý" pripraví takýto zákon, alebo mu to v parlamente "vylepšia" pozmeňovacími návrhmi, tak čo môžeš čakať od našich zákonodarcov(ktorí majú často problémy aj so slovenčinou)?
Potom to musí "hasiť" iný orgán, v tomto prípade FS, lebo to dostane príkazom. Tak teda obhajuje neobhájiteľné.:(
janapill
10.10.13,18:34
Prosím Vás, ak sme dočasne vyradili auto z evidencie na pol roka, môžem podať oznámebie o zániku daň.povinnosti?? Ďakujem