kika1981
01.06.13,17:50
Dobrý den, chcela by som sa spýtať:
- ak zmenim zmluvu cize zacnem u noveho zamestnavatela priklad ku dnu 31.juna skoncim a od 1.8 zacnem novu zmluvu v novej firme ale v novej nemam narok prvych 60 dni na dovolenku tak si vezmem 14 dni neplatene volno co sa tyka zdravotnej poistovne vsetko mi je jasne ale co sa tyka socialnej potrebujem vediez za prve:
-ci to bude mat nejaky vplyv ak by sa mi podarilo otehotniet, bojim sa ze pridem o matersku tak neviem ci sa opat rata povinnost odznova mat 270 dni platene socialne ked mám novu zmluvu alebo na to nova zmluva nevplyva a mam narok na matersku, alebo sa rata od zaciatku zmluvy opat 270 dni alebo dokonca kedze mam neplatene volno a nebude sa platit socialne poistenie kedze dobrovolne by ma vraj vyslo velmi vela na 14 dni a nie je to povinnost platit tak sa mi bude ratat 270dni po skonceni neplateneho volna lebo mi prerusia soc. poistenie kedze ma zamestnavatel vlastne odhlasi a po neplatenom volne opat zahlasi na soc. poistenie.
- za druhe ovplyvni to neplatene volno do buducnosti nejak vysku materskeho? ci uz by som bola v r. 2014 na materskej alebo 2015 je to zložita otazka ale snažila som sa dopodrobna bojim sa proste ze tym naplatenym volnom vsetko sa pokazi ale tak dovolenku mam naplanovanu a nechcem to teraz rusit skrizilo mi to plany:((( ak mi to ma do buducnosti ovplyvnit vysku materskeho ma porazi:( zamestnana som 5 rok pokracujem v praci len sa nam meni zamestnavatel nova spolocnost inak klasicky pokracujem dalej.A navyše tuto ospoved potrebujem do zajtra a to mi asi nikto cez víkend neporadí...Ďakujem:(
Xanti
02.06.13,10:08
1) nebude to mať žiaden vplyv na prípadnú MD neboj sa
2) ani teraz aj v budúcnosti to nebude mať vplyv na prípadnú MD

Len po neplatenom volne budeš musieť odpracovať 90 dní aby sa prípadná MD alebo aj PN alebo OCR rátala z výplaty teda zo skutočného VZ u nového zamestnávateľa a nie z VZ u starého zamestnávateľa.

Neboj sa.
kika1981
02.06.13,15:58
Ďakujem za odpoveď a keby nesplnim 90 dni tak nemam narok na pn vobec alebo len by bola počítana od stareho zamestnavatela?
Katy a R
02.06.13,16:02
- druhá možnosť je správna ;)
doplním teda že ako sa berie RO - čierne na bielom tu: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#54
kika1981
02.06.13,16:48
Katy a R ďakujem moc takže aj ak by sa nahodou stalo že po neplatenom volne idem na pn skor nie že by som planovala ale to je zakon schvalnosti:( tak pn dostanem ale vypocitaju mi to z priemeru u predchadzajuceho zametnavatela dufam som to pochopila a dakujem za dnešný kludný spánok lebo som z toho v stresoch všetci mi vravia že neplatene volno robi v buducnosti velku galibu preto som taka polakana.....a neviete mi ešte poradiť či sa do výpočtu materskej beru aj mesiace ked ste na pn lebo tam hruba mzda je nulova alebo ako to je lebo tam to prvých 10 dni plati zamestnavatel tak to dost znizi hrubu mzdu....s týmto neviete niekto poradiť? to už sa skor do buducnosti pytam nech mám prehlad ak sa raz podarí:(