avalik
02.06.13,11:07
Som doktorandkou denného štúdia a v septembri 2013 budem rodiť. Chcem sa spýtať, či neporuším predpisy, keď počas poberania doktorandského štipendia by som mala poberať aj materské, nakoľko po pôrode nechcem prerušiť svoje štúdium a chcem si plniť na katedre povinnosti, ktoré mi vyplývajú zo študijného plánu.

Základnou podmienkou nároku na každú nemocenskú dávku, teda aj na materské, je existencia nemocenského poistenia alebo plynutie ochrannej lehoty v čase vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.
Doktorand dennej formy doktorandského štúdia nemá na účely nemocenského poistenia postavenie zamestnanca, preto nie je povinne nemocensky poistený. Z tohto dôvodu Vám nemôže vzniknúť z titulu doktorandského štúdia nárok na materské.

Ak by ste boli v čase vzniku dôvodu na poskytnutie materského dobrovoľne nemocensky poistená alebo povinne nemocensky poistená ako samostatne zárobkovo činná osoba, alebo by Vám plynula ochranná lehota po zániku nemocenského poistenia, za predpokladu splnenia ďalších podmienok stanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) by Vám nárok na materské vznikol aj napriek tomu, že by ste si na katedre plnili povinnosti, ktoré Vám vyplývajú zo študijného plánu, ak by ste sa starali o dieťa, pretože zákon nevyžaduje, aby starostlivosť o dieťa bola osobná a celodenná.

Mgr. Anna Ivanišová,
odbor nemocenského poistenia,
Sociálna poisťovňa, ústredie

Sociálne poistenie - odborný mesačník Sociálnej poisťovne – 6/2013
http://www.socpoist.sk/1998-menu/54233s