58vlasta
02.06.13,11:13
Dobrý deň. V r. 1992 zomrel manželov strýčko, po ktorom manžel dedil zo závetu. Manžel zomrel v r. 1993 a dedičské konanie po strýčkovi prebehlo v r. 1994 a dedičmi sme sa stali ako nástupcovia po manželovi ja s mojimi vtedy ešte neplnoletými synmi hneď v prvom dedičskom konaní. Pred asi piatimi rokmi som konečne zistila / chýbala nám na LV časť dvora pri dome, ktorý sme zdedili/, že ešte táto chýbajúca časť patrí do tohto dedičstva po strýčkovi ale nebola zapísaná v LV. Museli sme čakať na konanie ROEP, keď po jeho ukončení bola táto časť zapísaná do LV. Vlani v októbri som dala žiadosť na súd na dodatočné dedičské konanie, po vyzvaní som zaplatila súdny poplatok a čakala som, kedy pôjdeme na notárstvo. Na notárstve sme boli vo februári t.r. a notárka prepísala tento majetok najprv na nebohého manžela, čo ma dosť zarazilo. Znova sme museli dať žiadosť na súd na prejednanie tejto časti z nebohého manžela na nás. Je to normálne prepisovať majetok najprv na mŕtveho? Teda dvakrát súdny poplatok a dvakrát poplatok za jednanie u notára. Tie prvé poplatky by mal platiť nebohý, nie? Je nutné prepisovať majetok najprv na nebohého? Pripadá mi to smiešne.../obohatenie sa notárov?/
Súd nám asi po dvoch mesiacoch od konania na notárstve poslal výzvu na zaplatenie súdneho poplatku + dodatočný poplatok za toto jednanie. Teraz po druhom ded. konaní sme tiež dostali výzvu na zaplatenie súdneho poplatku. + doplatok.
Obidva som však zaplatila, tak som sa prvýkrát odvolala a dosiaľ som odpoveď nedostala. Teraz idem znova podať odvolanie.
Pripadá mi to ako: Kto je hlúpy zaplatí dvakrát, kto nie sa odvolá...Či?
marjankaj
02.06.13,09:26
Mŕtvy nemôže nič dediť.

Občiansky zákonník
Fyzické osoby
§ 7
(1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.

(2) Smrťou táto spôsobilosť zanikne. Ak smrť nemožno preukázať predpísaným spôsobom, súd fyzickú osobu vyhlási za mŕtvu, ak zistí jej smrť inak. Za mŕtvu súd vyhlási aj nezvestnú fyzickú osobu, ak so zreteľom na všetky okolnosti možno usúdiť, že už nežije.

Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.
§ 461
(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.