Sarlotka
02.06.13,14:08
Dobrý deň,

rada by som sa poradila.
SRO1 pracuje pre inu SRO2, v zmluve o spolupraci majú dohodnutú mesacnu odmenu, plus refakturaciu opravnených nakladov na zaklade predlozenych dokladov.

doteraz sa refakturovali:
1. cestovne nahrady pri tuzemskych prac. cestach na zaklade cetovnych prikazov - pricom konatel pouzival vlastne vozidlo , refakturovala sa cela suma na CP (0,183 na km + PHM na zaklade spotreby a stravné)
2. Pri zahranicnych cestách sa refakturoval vzdy cely cestovny prikaz spolu nie jednotlivo po polozkach a tym padom sa fakturoval s DPH /cize aj napr ubytokov CR zatazene DPH + pausalne nahrady spolu + DPH/
3. Pri SR sa ubytovanie zvacsa neuvádzalo do CP, faktura za ubytovanie znela na nazov spolocnosti a refakturovala sa faktura /refakturacia bola cena bez dph na fakture plus DPH/
3.Telefon sa refakturovali na zaklade podrobneho vypisu a rozpisu hovorov sa prislusna suma refakturovala plus DPH

Konatel si ide kupit teraz auto do firmy a chcel by si uplanovat 80 pausal
akym sposobom refakturovat PHM bločky...
Vedel by mi niekto poradit, ako sa v nasledovnych pripadoch refakturuje kúpa PHM?

A ako sa z pohladu DPH refakturuje obcerstvenie pre klienta, teda pracovny obed (v sro účtovane na 513 - bez odpoctu dph, nedanovy naklad)

dakujem pekne
a_je_to
23.06.13,13:01
Toto je tak veľmi dokombinované, že to nevyrieši nikto. Neviem, či platiteľ DPH, ako refakturant má právo takúto zmluvu na úrovni registrovaného platiteľa uzatvoriť. Neregistrovaný áno, ale platiteľ veru nie. Ten musí do základu zahrnúť v zmysle § 22, ods. 1-3 všetko, čo tvorí protihodnotu a k tomu pripočítať DPH. Zmluva nemôže byť nadradená zákonu. Správna refakturácia je iba to, čo mala dodávajúca sro náklady, bez ohľadu na DPH na vstupe a k tomu celému, bez rozlišovania 20%DPH. Iba prechodné položky podľa § 22/3 môžu byť zo základu vyňaté. To sú väčšinou kolky, poštovné, ktoré by z titulu prvotne oslobodených plnení nespravodlivo navyšovali základ dane.Neviem, či až taký veľký rozsah protihodnoty čisto zdaniteľných položiek prípadná daňová kontrola uzná za prechodné položky, keď ods. 1 a 2 hovoria iné. Pracovný obed nie je považovaný za oprávnený náklad. Ak ho zmluva neuvádza, tak zrejme nie je ani podľa zmluvy oprávneným nákladom. Takéto zmluvy uzatvárajú budúci alternatívni dodávatelia energií so svojími nižšími multilevelovými úrovňami a pod.
Stefan2005
23.06.13,14:37
"SRO1 pracuje pre inu SRO2, v zmluve o spolupraci majú dohodnutú mesacnu odmenu, plus refakturaciu opravnených nakladov na zaklade predlozenych dokladov."

... osobne by som zahrnul do dohodnutej mesačnej odmeny aj oprávnené náklady (napr. po vzájomnom odsúhlasení) a nekomplikoval by som to.
Sarlotka
23.06.13,16:30
dakujem za odpoved, ja mam takychto klientov dokonca dvoch ale kazdy pracuje pre inu spolocnost (kazda ma celkom odlisny predmet podnikania) a v oboch zmluvach je to takto uvedene...

zmluvy im pripravil vzdy obchodny partner a mala som tym padom aj pocit, ze ide o celkom beznu prax, kedze tie zmluvy su naozaj velmi podobne (ale firmy nie su prepojene, posobiace v celkom odlisnych oblastiach podnikania), ide o velke firmy (v podstate veduci zamestnanci pracujuci na svoju vlastnu sro a vela cestujúci a s potrebou preplatenia leteniek, resp. cestuju po celej SR)...

a ohladom refakturacie obcerstvenia (to je len v jednej zmluve) je napisane nasledovne refakturacia opravených nakladov .... medzi naklady patria najma...... naklady na pohostenie obchodnych partnerov.... po predložení dokladov...

nasla som odborne clanky ohladom refakturacii cestovnych prikazov, ale ohladom obcerstvenie pre obchodnych partnerov nie...a uz vobec nie benzinove blocky ....
Sarlotka
23.06.13,16:30
samozrejme ze tato varianta by bola najschodnejsia ale taku vyjednavaciu silu sro1 voci sro2 nema...