johny18
02.06.13,16:23
Klient, ktoremu spracovavam uctovnictvo, nadobuda tovar z ineho clenskeho statu, ktory nasledne na Slovensku predava. Vsetok tento tovar je od jednej a tej istej spolocnosti z Ceskej republiky, mesacne ma od tejto spolocnosti prijate faktury v pocte asi 150 - 200 kusov.
Ku kazdej fakture vystavujem 2 doklady - priznanie DPH z nadobudnutia tovaru z ineho statu, odpocet DPH z nadobudnutia tovaru z ineho statu. Mesacne tak vystavim aj 400 dokladov, niekedy aj viac, co je dost pracne.
Bolo by mozne vystavit jeden suhrnny doklad priznania DPH z nadobudnutia tovaru a jeden suhrnny doklad odpoctu DPH z nadobudnutia tovaru spolu ku vsetkym prijatym fakturam za dany mesiac? Podkladom k tomu suhrnnemu dokladu by bol zoznam vsetkych prijatych faktur, ktorych sa tento doklad tyka.

Dakujem.
avalik
03.06.13,15:04
na zaklade coho vystavujes tieto dva doklady ku kazdej fakture?
ved DP DPH sa podava suhrnne za zdanovacie obdobie
johny18
03.06.13,15:33
Ano, ale ked pride kontrola, vytiahne nejaku fakturu zo zahranicia a vyziada si doklad o vymerani a odpocte DPH z nadobudnuteho tovaru. Preto ma zaujima, ci postaci, ak im ukazem suhrnne vymeranie za vsetky faktury v danom mesiaci a poviem , ze je to obsiahnute v tom.
Daska
03.06.13,16:29
Ku kazdej DPH mam prilozeny supis jak slovenskych tak zahranicnych faktur, z ktorych sa ta DPH sklada... Inak nechapem co vlastne robis
avalik
03.06.13,16:40
ja mam vytlacene zo SW podklady k DPH - na vstupe, na vystupe a zoznam dokladov
Daska
03.06.13,17:51
Ano o tom hovorim, robi to asi kazdy softver, ked ho vies pouzivat je tam aj supis zahranicnych fa, ktore som samozdanila
johny18
03.06.13,18:02
Aby som to vysvetlil. mam SW Pohodu, kde zaevidujem povedzme 300 zahranicnych faktur do mesiaca. Samozdanenie prebieha v tomto SW tak, ze sa nastavim na danu fakturu, ktoru chcem samozdanit, a hore v menu vyberiem Vymerat DPH. Tymto prikazom sa mi vyvola menu, kde nastavujem predkontacie, clenenie DPH, datumy samozdanenia a pod. a to mi vystavi 2 interne doklady - jeden doklad samozdanenia a jeden doklad odpoctu.
Potom urobim DPH priznanie a vytlacim si podklady k DPH, kde je evidencia vsetkych faktur, ktore su samozdanene.
Kedze tymto sposobom sa naklikam az-az, kym takto samozdanim vsetkych 300 faktur (SW takto vystavi 600 internych dokladov), pytam sa, ci je mozne, ak vystavim tieto 2 interne doklady rucne. Cize namiesto toho, aby ku kazdej fakture boli vystavene doklady samozdanenia, vystavim jeden doklad samozdanenia za komplet sucet vsetkych prijatych 300 faktur. Teda namiesto 600 internych dokladov budem mat len 2 - rucne urobene.
johny18
03.06.13,18:14
Priklad: Za mesiac nahodim zahranicne dodavatelske faktury:
1.faktura na sumu 100 € - sposobom, ktory som popisal vyssie mi software vystavi doklad samozdanenia vo vyske 20 € , a doklad odpoctu vo vyske 20 €. Tieto doklady sa dostanu do DPh priznania do spravnych riadkov.
2.faktura na sumu 200 € - vystavim v SW doklad samozdanenia na 40 €, odpoctu na 40 €
3.faktura na sumu 300 € - vystavim v SW doklad samozdanenia na 60 €, odpoctu na 60 €
Cize mam 3 zahranicne faktury, ku ktorym sa vystavuju doklady samozdanenia. Technicky to takto v tomto SW funguje. Pri 300 zahranicnych fakturach travim klikanim pri samozdanovani asi 2-3 hodiny.

Preto uvazujem nad sposobom, ze obidem toto samozdanovanie, ktore SW takto riesi, a vystavim si rucne 1 interny doklad samozdanenia so zakladom dane spolu za 3 faktury, teda na 600 €, DPH pri samozdaneni 120 €. A rucne vystavim doklad odpoctu, so zakladom dane spolu za vsetky faktury 600 €, DPH 120 €.
Lepsie to vysvetlit neviem. Ide mi o len zjednodusenie toho, co SW ponuka. Riesenim by bolo, keby SW vedel hromadne samozdanit vsetky faktury, a urobi vsetky doklady samozdanenia naraz. Lenze to nedokaze.
Daska
03.06.13,18:45
Konecne som pochopila o com je rec, len bohuzial asi ziadny program nerobi samozdanenie hromadne. Samozrejme musim stuknut a niekde zadat pokyn ze samozdan. To robim aj ja, len soft mi to samozdanenie hodi uz k rozuctovaniu. Ja by som to mimo neriesila, potom nebudes vediet kedy a co si uz urobil, takto sa pozries na fakturu a vies ze mas povinnost splnenu
Fuljerová
03.06.13,19:05
Viem , že som mimo témy, ale nikde nemôžem nájsť podobnú tému alebo otázku a urgentne potrebujem každú radu ohľadom DPH a preregistrovania z par.7 na par.4 a nároku na odpočet (samozdanenie)
Daska
03.06.13,19:56
Co konkretne potrebujes?
Fuljerová
04.06.13,03:30
Potrebujem zistiť ako by ste postupovali pri mojom "zamotanom prípade"na pokyn metodičky v BB som v mesiaci 02/2013 podávala 2 DP DPH jedna podľa 7 a druhá podľa 4 , zápočtom týchto DPH mi vyšiel NO 1800,-eur, zobrali nás na kontrolu , výpočty DPH zatiaľ OK, no kontrolorka požaduje invent súpis zásob ku 31.12.2013 a ku 22.02.2013-deň preregistrácie , nakoľko pravdepodobne poukazuje na to, že som si nemala celu DPH zo 7 odpočítať do 4, lebo už som zo zásob, ktoré som nakúpila podľa 7 niečo vyfakt.??? no neviem ako zaujať stanovisko nakoľko tento postup odobrila metodička a nič také nespomínala. Už som pozerala aj iné porady len nik nevie zaujať stanovisko...ďakujem
Ester plus
04.06.13,06:30
Pri 7 nie je nárok na odpočet DPH z nakúpených zásob. T.j. do 21.02.2013 by z týchto zásob, ktoré boli aj predané do 21.02.2012 nemala byť odpočítaná DPH na vstupe. Až od 22.02.2013 pri regisrácii podľa § 4 je možné odpočítavť DPH a to zo zásob ktoré podľa inventúry k 22.02.2013 boli na sklade. To je môj názor, snáď sa niekto ešte vyjadrí.
Ester plus
04.06.13,06:33
Pre johny18. Ja by som požiadala dodávateľa či by nemohol robiť jednu súhrnnú faktúru za mesiac, pričom by ku každej samostatnej dodávke zasielal len dodací list, ktoré by boli podkladom pre jednu faktúru.
johny18
04.06.13,07:55
Pre johny18. Ja by som požiadala dodávateľa či by nemohol robiť jednu súhrnnú faktúru za mesiac, pričom by ku každej samostatnej dodávke zasielal len dodací list, ktoré by boli podkladom pre jednu faktúru.

To sme uz skusali, no dodavatel z ciech nam to zamietol s vysvetlenim, ze im to system nedovoluje, kedze ten dany tovar sa rozvaza po celom slovensku priamo konecnemu zakaznikovi.
Siika
04.06.13,11:58
Ahoj Jonny18 - ja to robím v pohode tak, že k danej faktúre urobím samozdanenie, vyhodí mi tie dve čísla ID - tie si ceruzkou napíšem na danú faktúru, taktiež výšku DPH, ktorú si následke skontrolujem v podkladoch DPH. A v prípade kontroly z DÚ len dotlačím tieto ID k faktúram.