butvoo
02.06.13,15:38
Dobrý deň, mam prosím otázky týkajú sa zaplatenia dane z predaja nehnuteľnosti bytu, nehnuteľnosť som nadobudol darovaním od mojej matky, pričom zmluva bola podpísaná dňa 29.12.2010 a návrh do katastra podaný 29.12.2010, kataster urobil vklad a uviedol mňa ako vlastníka až 1.3.2011. V byte mam trvalý pobyt viac ako 5 rokov. Nehnuteľnosť by som chcel teraz predať.

Musím zaplatiť dan z predaja?
v zmluve nemám uvedený znalecky posudok, koľko nehnuteľnosť stala v čase darovania, takže predpokladám ze nemôžem použiť v prípade predaja, zaplatiť dan len z rozdielu medzi posudkom a predajnou sumou.
Musel by som zaplatiť dan z celej sumy predaja?
Je možne urobiť znalecky posudok spätne do dar. zmluvy za rok 2011 a následne zaplatiť dan iba z rozdielu posudku a predaja? alebo mi takýto posudok nikto nevystaví? a
ko mam najlepšie prosím postupovať?

Ďakujem
Katy a R
02.06.13,16:10
Prečo by si mal platiť daň z celej sumy, získanej predajom?
ak nejde o oslobodený príjem - pri darovanej nehnuteľnosti sa vychádza z ceny zistenej podľa § 25 (zák o DzP)
butvoo
02.06.13,16:49
môžeš mi to prosím viacej ozrejmiť na príklade? dajme tomu predám nehnuteľnosť za 45000euro, dan nebude 19% z 45000 euro? aká bude daň? žiadny iný príjem nemám na SK...
draik
02.06.13,17:02
Hodnotu nehnuteľnosti je možné určiť aj spätne. Okrem dane netreba zabúdať na zdravotný odvod zo zisku.
butvoo
02.06.13,17:30
Ako spätne? na koho sa mam obrátit aby mi vypracoval hodnotu nemovitosti spätne? zdravotný odvod koľko? takže tým pádom odpoveď číslo jedna je blbosť (podľa § 25 (zák o DzP) ?
Katy a R
02.06.13,17:36
to by si ale bolo treba ten § aj prečítať !
butvoo
02.06.13,18:00
ja som tu zadal určitú životnú situáciu s ktorou potrebujem poradiť, ale zatiaľ som sa nepohol z miesta... tomu § 25 a neviem kto by takúto cenu podla paragrafu mal zalistovať, takze ešte raz a normálne prosím o vysvetlenie ako mám postupovať ako laik...
Zita5
03.06.13,04:53
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/predaj_nehnutelnosti.html prečítajte si tieto informácie zo stránky Finančného riaditeľstva .
butvoo
03.06.13,08:54
ďakujem, preštudoval som ale aj tak mi to moc nehovorí ktorým smerom sa uberať, ako najlepšie pokračovať... nejaký konkrétny názor?
draik
03.06.13,10:46
Zdvihnúť telefón a zavolať príslušnému znalcovi.
Kvaka
03.06.13,10:50
Ako dlho mala matka byt vo vlastníctve? Kedy ho nadobudla? Podľa katastra.
Kvaka
03.06.13,10:56
Ak by mama v čase darovania byt predala a bol by tento príjem z predaja od dane oslobodený, tak vtedy si ty môžeš dať do výdavkov cenu bytu, zistenú v čase darovania. Ak nechceš znalcu, skús osloviť realitky, aká bola reálna hodnota bytu v decembri 2010. Ty musíš daňovákom preukázať, že hodnota bytu bola napríklad vyššia, ako cena, za ktorú byt predáš, vtedy uvedieš v daňovom priznaní výdavky (hodnotu bytu v čase darovania) len do výšky príjmu za predaj. Základ dane budeš mať z tohto príjmu nulu a nebudeš teda platiť ani odvody do ZP.

Ak tvoja mama nemala v čase darovania v byte dva roky trvalý pobyt alebo nevlastnila byt 5 rokov, do výdavkov musíš uviesť cenu bytu, za ktorú byt obstarala mama.
Kvaka
03.06.13,18:54
Katy ti to dobre napísala, je to cena určená znalcom. Pozri si ten § 25. Preto nebudeš platiť daň z predajnej ceny, ale zo zisku.