andreaS
12.03.06,10:36
Mam jedneho živnostnika, ktory prerušil zivnost vo februari 2005 na 25 rokov (ma papier zo zivnostenskeho, kde je tado doba uvedena).

Ako mu urobit danove priznanie za rok 2005? ako som sa tu docitala tak sa upravuje zaklad dane...

V roku 2005 uz nevystavil ziadnu fakturu a len mu doplatili fakturky z roku 2004. Tak som to mala nachystane tak, ze vsetky tieto uhradene fa boli prijem a len to co zaplatil do datumu prerušenia som mu dala do vydavkov. Môzem to urobit takto?
abel
12.03.06,10:01
Myslím že do výdavkov by mali ísť aj výdavky zaplatené po dátume prerušenia, ak súviseli s dosiahnutím príjmov. Myslím tým, že ak podnikateľ mal záväzok napr. ešte z roku 2004, mal ho vo výkaze o MaZ a zaplatil ho až po dátume prerušenia, tak je to výdavok súvisiaci s dosiahnutím príjmov. Takisto ak by mal napr. nedoplatok na poistnom ako SZČO, aj keď by odvody nemal zaplatené, mali by ísť do výdavkov. Tak je to aspoň pri ukončení podnikania. Rada si prečítam názory ostatných poraďákov.
andreaS
12.03.06,10:17
Konkretne moj pripad nemal ziadne neuhradene zaväzky z minulych rokov, len este platil odvody (zdravotnu) a este do septembra si nechal podnikatelsky ucet.

Momentalne som sa s nim o tom rozpravala a povedal, nech mu dam vsetky tieto platby do nakladov. Tak som mu toto jeho vyhlasenie nechala podpisat, keby vznikli nejake problemy, nech som ja kryta.

Este co sa tyka konkretne vykazov, tak na ne davam za obdobie celeho roka, vsak? nie len januar... to si chcem uistit.
ondrejvla
12.03.06,13:55
Konkretne moj pripad nemal ziadne neuhradene zaväzky z minulych rokov, len este platil odvody (zdravotnu) a este do septembra si nechal podnikatelsky ucet.

Momentalne som sa s nim o tom rozpravala a povedal, nech mu dam vsetky tieto platby do nakladov. Tak som mu toto jeho vyhlasenie nechala podpisat, keby vznikli nejake problemy, nech som ja kryta.

Este co sa tyka konkretne vykazov, tak na ne davam za obdobie celeho roka, vsak? nie len januar... to si chcem uistit.

Aďka,
áno výkazy dávaš za celý rok, taktiež výdaje, ktoré sa týkajú podnikania, aj keď prerušil živnosť. Poplatky z bežného účtu ak sa platby týkali podnikateľskej činnosti a nie jeho súkromných výdajov taktiež do nákladov.
ali8
12.03.06,16:07
Ahojte, keď bola pozastavená živnosť k 31.10.2005 to len k tomu dátumu sa zostaví peňažný denník? A čo s tými odvodami ktoré sa zaplatili v novembri ešte za ten október? To už nepôjde do peňažného denníka? Ináč pozastavená živnosť je do mája, ale za ten čas mu banka sťahuje poplatky za vedenie účtu, ako to potom bude keď sa teraz uzavrie peňažný denník a bude tam stav na účte trebars 1000,.sk a v máji keď sa zas otvorí tam už bude iný zostatok na bankovom účte napr. 500sk. PROSÍM O RADU!
ondrejvla
12.03.06,16:11
Ahojte, keď bola pozastavená živnosť k 31.10.2005 to len k tomu dátumu sa zostaví peňažný denník? A čo s tými odvodami ktoré sa zaplatili v novembri ešte za ten október? To už nepôjde do peňažného denníka? Ináč pozastavená živnosť je do mája, ale za ten čas mu banka sťahuje poplatky za vedenie účtu, ako to potom bude keď sa teraz uzavrie peňažný denník a bude tam stav na účte trebars 1000,.sk a v máji keď sa zas otvorí tam už bude iný zostatok na bankovom účte napr. 500sk. PROSÍM O RADU!

Ali nezadávaj svoju otázku do viacerých tém, treba trošku hľadať a nie byť netrpezlivá!
Odpoveď na tvoju otázku už máš, len si ju treba pozrieť!
Zita5
12.03.06,16:13
Mam jedneho živnostnika, ktory prerušil zivnost vo februari 2005 na 25 rokov (ma papier zo zivnostenskeho, kde je tado doba uvedena).

Ako mu urobit danove priznanie za rok 2005? ako som sa tu docitala tak sa upravuje zaklad dane...

V roku 2005 uz nevystavil ziadnu fakturu a len mu doplatili fakturky z roku 2004. Tak som to mala nachystane tak, ze vsetky tieto uhradene fa boli prijem a len to co zaplatil do datumu prerušenia som mu dala do vydavkov. Môzem to urobit takto?


Poprosila by som , ako sa dá prerušiť živnosť na 25 rokov?Ja som to ešte ani nepočula , aký to vlastne má význam a čo tým živnostník sleduje .
Johanka
12.03.06,16:20
mimotemyTo je nejaký vtipkár.
Jana Acsová
12.03.06,16:46
Mam jedneho živnostnika, ktory prerušil zivnost vo februari 2005 na 25 rokov (ma papier zo zivnostenskeho, kde je tado doba uvedena).

Ako mu urobit danove priznanie za rok 2005? ako som sa tu docitala tak sa upravuje zaklad dane...

V roku 2005 uz nevystavil ziadnu fakturu a len mu doplatili fakturky z roku 2004. Tak som to mala nachystane tak, ze vsetky tieto uhradene fa boli prijem a len to co zaplatil do datumu prerušenia som mu dala do vydavkov. Môzem to urobit takto?Tak okrem toho vtipu (neviem presne, ale niečo také sa mi marí, že živnosť sa dá prerušiť maximálne na dva roky) ... však kto hľadá nájde ak potrebuje .-)
Ale k účtovnej závierke. K dátumu prerušenia živnosti zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku so všetkými stavmi platnými k tomuto dátumu. Čiže aj údaje vo výkazoch budú odrážať situáciu ku dňu prerušenia živnosti (ak nebola a nebude obnovená do 31.3.2006) ... a to zrejme nie, lebo 25 rokov je ešte ďaleko.
Jana Acsová
12.03.06,16:53
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t7734-p4-preruenie-ivnosti.html

a v linku priložené linky .-)
dom
12.03.06,16:55
Tak okrem toho vtipu (neviem presne, ale niečo také sa mi marí, že živnosť sa dá prerušiť maximálne na dva roky) ... však kto hľadá nájde ak potrebuje .-)
Ale k účtovnej závierke. K dátumu prerušenia živnosti zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku so všetkými stavmi platnými k tomuto dátumu. Čiže aj údaje vo výkazoch budú odrážať situáciu ku dňu prerušenia živnosti (ak nebola a nebude obnovená do 31.3.2006) ... a to zrejme nie, lebo 25 rokov je ešte ďaleko.

Nadviažem na túto tému a chcem sa opýtať:
SZČO s prerušenou činnosťou (prerušená už od roku 2004 do roku 2006), platiteľ DPH - oznámené DÚ, že prerušuje živnosť, má za rok 2005 príjem
z prenájmu nehnuteľnosti ktorá nie je vložená v obchodnom majetku,
otázka: môže si u prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 25 percent alebo len preukázateľne - ako sa to posudzuje z hľadiska DPH?
Ďakujem
Jana Acsová
12.03.06,17:05
Nadviažem na túto tému a chcem sa opýtať:
SZČO s prerušenou činnosťou (prerušená už od roku 2004 do roku 2006), platiteľ DPH - oznámené DÚ, že prerušuje živnosť, má za rok 2005 príjem
z prenájmu nehnuteľnosti ktorá nie je vložená v obchodnom majetku,
otázka: môže si u prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 25 percent alebo len preukázateľne - ako sa to posudzuje z hľadiska DPH?
ĎakujemVau ... to je trošku zoširoka a možno aj odvedľa .-) A najlepšie na tom je, že je to v rozpore s akýmikoľvek logickými argumentami uvádzanými v usmerneniach DR SR a ktoré som predpokladala, že môžu značne ovplyvniť odôvodnenie na zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky.

Takže poviem vám svoj názor ... ale v každom prípade doporučujem konzultovať, najlepšie vyžiadať si písomné stanovisko DR SR.

Ale ešte potrebujem doplniť:
- živnosť pozastavená v roku 2004 ... upravovali ste základ dane z príjmov?
- príjmy z prenájmu vám plynú bez prerušenia (alebo odkedy, dokedy)?
- daňovník je stále platiteľ dane z pridanej hodnoty?
dom
12.03.06,17:14
Základ dane bol upravovaný za rok 2004,mám informácium že nahlásil prerušenie živnosti, či je stále platiteľom musím overiť, ale o hlásenia nepodáva. Príjmu z prenájmu má len tento rok (jedná sa o nehnut. v bezpodielovom vlastníctve, vlani si do príjmov dával manžel, len ten je platiteľom DPH, tak sa dohodli, že tento rok uvedie manželka.
AVO, veľmi ďakujem o záujem.
bepo
12.03.06,17:15
Ak má príjem tak to znamená že skončil prerušenie a začal podnikať. Alebo má príjem ako nie SZCO-taký príjem aký môže mať nieSZCO- a podľa toho sa postupuje pri DP
dom
12.03.06,17:23
Ak má príjem tak to znamená že skončil prerušenie a začal podnikať. Alebo má príjem ako nie SZCO-taký príjem aký môže mať nieSZCO- a podľa toho sa postupuje pri DP

Preručenie neskončil. Mám za to že že daňovník sa posudzuje vždy ako jeden, či je príjem aj z nehnut. nevloženej do podnikania.
Jana Acsová
12.03.06,17:23
Základ dane bol upravovaný za rok 2004,mám informáciu že nahlásil prerušenie živnosti, či je stále platiteľom musím overiť, ale o hlásenia nepodáva. Príjmy z prenájmu má len tento rok (jedná sa o nehnut. v bezpodielovom vlastníctve, vlani si do príjmov dával manžel, len ten je platiteľom DPH, tak sa dohodli, že tento rok uvedie manželka.
AVO, veľmi ďakujem o záujem.Pokomplikovali ste to trošku. Teraz neviem, kto pozastavil živnosť.

Ak podnikateľ pozastavil živnosť a upravil základ dane podľa § 17 (zásoby, pohľadávky, záväzky atď.) za rok 2004 a ten istý podnikateľ začal poberať príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v roku 2005, tak mal povinnosť oznámiť túto skutočnosť na DÚ podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov. Ostatné závisí od toho, či je platiteľ dane z pridanej hodnoty.

Nerozumiem ešte, od ktorého obdobia sa dohodli, že prenájom bude zdaňovať manželka. 2006? A či náhodou ona nie je tou osobou s pozastavenou živnosťou.
dom
12.03.06,17:30
Prepáčte,
pozastavila živnosť manželka /v roku 2004/, pozastavenie oznámila DÚ,pred pozastavením bola platcom DPH,
v roku 2005 /len v roku 2005/ chce dať do príjmov prenájom nehnuteľnosti,
bepo
12.03.06,17:33
Preručenie neskončil. Mám za to že že daňovník sa posudzuje vždy ako jeden, či je príjem aj z nehnut. nevloženej do podnikania.
Daňovník je vždy jeden len druhy príjmu sú rôzne
Jana Acsová
12.03.06,17:33
Prepáčte,
pozastavila živnosť manželka /v roku 2004/, pozastavenie oznámila DÚ,pred pozastavením bola platcom DPH,
v roku 2005 /len v roku 2005/ chce dať do príjmov prenájom nehnuteľnosti,Nemám čo prepáčiť. Všetko je len o otázkach a odpovediach. O tom je Porada .-)
Takže platí to čo uvádzam ... poberanie príjmov z prenájmu je dôvodom na oznámenie na DÚ v zmysle spomínaného § 31 zákona o správe ... Ak je stále platiteľom DPH, nemôže uplatniť paušálne výdavky ... a zároveň príjmy z prenájmu mala uvádzať do DP pre DPH ... napr. ako príjmy oslobodené od dane ak boli na to dôvody v zmysle § 38 ZDPH.
dom
12.03.06,17:38
Srdečná vďaka.
Jana Acsová
12.03.06,17:40
:) .
andreaS
13.03.06,06:59
Zita: bohužial to nie je vtipkar... ja tomu tiez nerozumiem preco sa rozhodol pre taku dlhu dobu, ale budis.. ma na to uradny papier, kde je tato doba uvedena.

AVO: dakujem... tak aspon nieco je tak ako som si myslela :)