studentka123
03.06.13,10:09
Moji rodičia pracujú v Rakúsku a sú rozvedení, ja som študentka na Slovensku. Chcem vedieť na čo všetko majú moji rodičia nárok. Teda aké peniaze môžu na mňa dostať.
zanetth
03.06.13,08:54
Ak obaja pracujú v Rakúsku, jeden z rodičov - ten, s ktorým žiješ v spoločnej domácnosti má nárok na tzv. Familienbeihilfe (rodinné prídavky) vo výške 130,90 alebo 152,70 Eur (ak už máš viac ako 19 rokov) mesačne + tzv. Kinderabsetzbetrag vo výške 58,40 Eur mesačne - obidva príspevky sa vyplácajú spoločne až do dovŕšenie 24. roku dieťaťa, podmienkou je, že stredisko životných záujmov rodiča je v Rakúsku (musí sa tam zdržiavať viac ako pol roka) a dieťa s ním žije v spoločnej domácnosti a v prípade ak si popri štúdiu privyrába nesmie príjem dieťaťa prekročiť sumu 10 000 Eur. Ak rodičovi priznajú tieto dva príspevky a bude ich poberať viac ako pol roka v kalendárnom roku, môže si v rakúskom daňovom priznaní uplatniť tzv. Kinderfreibetrag (daňový bonus) a Alleinerzieherabsetzbetrag (príspevok osamelému rodičovi) - obidva príspevky znižujú daň.