kačura
03.06.13,12:35
Poprosím o radu. prijal som jedného zamestnanca a dávame si nosiť obedy. Faktúru delím na moje a jeho obedy. Moje obedy zaúčtujem ako výdavky ovplyvňujúce daň, jeho delím na 55% tiež výdavky ovplyvňujúce daň a 45% výdavky neovplyvňujúce daň. Ale presne neviem ako je to v tomto prípade s DPH. Poradí mi niekto? Sám si musím robiť JÚ, lebo nejako mi to nevychádza s peniažkami. Ďakujem za radu.
MgrJanka
04.06.13,10:53
Čo sa týka DPH pre zamestnanca: na vstupe uplatniť DPH z celej čiastky (napr. z 3€ = 0,60 €); na výstupe odviesť DPH z čiastky, ktorú platí zamestnanec (napr. ak platí zamestnanec 1,35 €, tak potom z tejto čiastky = 0,27 €).
Výdavky zamestnávateľ-živnostník: ak je cena stravy podľa zákona o cestovných náhradách (od 5-12 hod = nárok 4 €), tak celá čiastka v nákladoch (aj s DPH)
mondes
04.06.13,11:04
Zo stravných lístkov nemáš nárok na odpočet DPH, len z provízie za predaj listkov.
MgrJanka
04.06.13,11:16
Kačura sa dopytoval na dodávanú stravu a nie stravné lístky. Áno, zo stravných lístkov nie je možné odpočítať DPH, ale iba z provízie.
kačura
10.06.13,07:21
Ďakujem za radu, ešte sa spýtam, či dám všetko do výdavkov, resp.príjmov ovplyvňujúcich základ dane, alebo tých 45% dám do časti neovplyvňujúcich základ dane. Niekde som čítal, že to má byť tá druhá možnosť a nechcem niečo pokaziť. Inak moc mi pomáhate, za to ešte raz ďakujem.
MgrJanka
11.06.13,07:33
45 % platí zamestnanec, v JÚ - nákup stravy - náklady neovplyvňujúce základ dane, úhrada od zamestnanca - príjmy neovplyvňujúce základ dane.