ecc
03.06.13,12:44
Ahojte,

nedavno som si zalozil SROcku, ale zaroben mam este zivnost. Ku koncu juna ukoncim zivnost a od jula sa zamestnam u seba vo firme. Danovy zaklad na zivnost som mal maly, ani by som neplatil dan. Mal som vsak nedoplatok v Socialnej poistovni a aj v zdravotnej poistovni, vyplatil som okolo 4000 eur, boli to podlznosti za rok 2011 a rok 2012.

Mozem si tieto platby za minule obdobie odpocitat, teda si znizim zaklad dane (asi je to zaklad) o platby za tychto 6 mesiacov roku 2013 a zaroven mozem odpocitat tych 4000 eur co som zaplatil nedoplatok?

Ak si vystavim fakturu na zivnost, trebars 15 tisic eur, prevediem peniaze z uctu mojej SROcky na zivnostensky ucet a potom ukoncim zivnost, tak predpokladam, ze odvody zo zivnosti uz platit nebudem a dan zaplatim taku, aka mi vyjde. Mam pravdu?

Dakujem
Zita5
03.06.13,11:11
V daňovom priznaní za rok 2013 si uplatníte uhradené bežné poistenie do SP a ZP v roku 2013 a zároveň aj uhradené nedoplatky do SP za rok 2011 a 2012.Áno toto kľudne ako SZČO môžete dať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane .
Pokiaľ ako SZČO niečo predáte ,ale dodáte služby s.r.o. , tak samozrejme , že 15 000 eur bude Vašim príjmom zo živnosti, ktoré vstúpia do celkových prijmov a podliehajú dani z prijmu . Ak ukončíte živnosť , tak v súlade so zákonom sa na SP a ZP odhlásite .SP platiť nebudete , ale ZP Vám môže poslať RZZP , ktorého výsledkom môže byť aj nedoplatok ZP .Všetko záleží od Vášho príjmu a VZ .V s.r.o. ak budete zamestnancom, tak spoločnosť bude za Vás platiť odvody ako za zamestnanca.Samozrejme , že ak sa bude jednať o jednoosobovú s.r.o. tak spoločnosť musí mať aj príjem .....ale to Vy viete .