Mil4n
03.06.13,12:45
Dobry den. Mam taky problem. Byval som v 1 izb. byte od januara 2012 do decembra 2012. Predomnou v byte zrejme dlho nikto nebyval a majitel (zrejme naschval) nechal zalohove platby nastavene velmi nizko. Mesacne som platil inkaso cca 77 eur za vsetko dokopy. Pred par dnami mi volal ze mam nedoplatok 310 eur za vodu/kurenie/elektirnu. Dohoda bola taka ze nedoplatky/preplatky idu na moje triko, no necakal som takuto palku. V byte som pol roka nemal pracku - pral som u rodicov a jedine spotrebice co som pouzival bola TV (aj to len obcasne) a chladnicku som tiez kupil az po pol roku. Zmluva o podnajme neexistuje, no nechcem sa k tomu postavit tak, ze ma to nezaujima. No mam pocit, ze to spravil naschval a chce ma na tom "vyrobit". Dokonca mi este povedal, ze vraj bol na SBD poziadat o zvysenie zalohovych platieb a tam mu povedali ze to nejde. Co je lož, pretoze som tam volal a vyvratili mi to. Poradte prosim.
arizona
03.06.13,11:02
To akoze pri nastahovani sa a odstahovani ste si nenapisali pociatocne a konecne stavy meracov?
Ak ste si stavy oduhlasili,tak si treba vypocitat kolko si skutocne minul a to treba zaplatit. Ak ste nic take nemali, tak je to od prenajimatela neseriozne,pravdepodobne vyuzil tvoju nevedomost a zaraba takymto sposobom. Takze aj on je v nevyhode,lebo ti nema ako dokazat kolko si naozaj minul.

A zmenu zaloh.platieb si moze menit podla potreby,podla mna klame, ak tvdi ze sa to neda.
Mil4n
03.06.13,11:16
nie, nespisali sme si to. som ochotny doplatit, v pripade ze sa ukaze, ze sa energiami naozaj plytvalo. Co pochybujem, pretoze ja si na taketo veci davam pozor. On na mna z pravneho hladiska nema nic, pretoze som tam nebyval oficialne, takze odomna nemoze nic pozadovat. No ako som pisal vyssie, nechcem aby bol skodny, no nechcem ani aby ma niekto zdieral. Vo vyuctovanie teda nebude napisane kolko som minul? Podla toho by sa snad malo dat urcit ci to bolo v norme alebo nie, ci?
dmc
03.06.13,18:35
v zmluve by malo byt specifikovane ake zalohove platby (v akej vyske) bude prenajimatel odvadzat na energie (zalohove platby za plyn, elektriku a spravcovi bytu) V tom pripade by kontrola bola jednoducha. Prenajimatel predlozi vyuctovanie v ktorom krasne vidiet v akej vyske boli uhradene zalohove platby a aka je spotreba a je to jasne. V tomto pripade je to na dohode vas dvoch - kedze pisomna zmluva neexistuje -- aj tak by som pozadoval nahliadnutie do vyuctovania kde sa dozviete v akej vyske boli odvedene zalohove platby a zhodnotite ako sa k veci dalej postavit.

Kamarat je kamarat - ale pisomna zmluva je dobra aj medzi kamaratmi.
sito
03.06.13,20:44
Taký kamarát nemôže byť kamarát, hajzel je to!! Mil, vo vyúčtovaní nebude napísané koľko si minul ty, ale koľko bolo minuté v byte za rok 2012. Ale budú tam mesačné platby vlastníka, a ak by ti ukázal aj mesačný predpis úhrad za užívanie bytu, vedel by si presne koľko platil za každú položku požadovanú zákonom a zmluvou o správe domu. Nič mu nedaj, ak ti je kamarát, predloží ti to ročné vyúčtovanie. Ale asi nie je! Že?
Mil4n
04.06.13,14:26
nie, nie je to ziaden moj kamarat. chce ma oj*bat o prachy, to mi je jasne. nechaval si z najmu co sa dalo a teraz este caka ze mu dam dalsi 3 kila do vrecka. no urcite.