VieraKl
03.06.13,13:19
Som SZČO a od 1. júna som zároveň zamestnaná na TPP. Prijmy z podnikania v tomto roku ocakavam hlavne z autorskych zmluv + budem mat aj nejake dohody o vykonani prace. V roku 2012 som mala prijem zo zivnosti vo vyske 3500 EUR. Malo by pre mna zmysel
pozastavit si zivnost, hoci zrejme poistne na socialne by som na zaklade svojho prijmu nemusela platit? Ale neviem, ako je to so zdravotnym, ci ho nebudem takto platit dvakrat?
dakujem
Xanti
03.06.13,11:23
Ak neplatíš odvody do SP, tak živnosť nepozastavuj. Do ZP plať nadalej minimálne odvody výjde ti potom preplatok, to Ti ZP vráti. A potom budeš platiť nižšie odvody ako je minimum do ZP .. ale až po ročnom zúčtovaní.

Doplnenie :
od 1.7.2013 odvody do SP platiť nebudeš, živnosť by som si nechala na tvojom mieste.
Čo sa týka odvodov do ZP , tak budeš mať preplatok, vráti ti ho ZP v roku 2014, ked sa spraví DP za rok 2013 a zohľadní sa zamestnanie a SZCO. Od 2014 budeš platiť odvody do ZP v skutočnej výške , kamarátka platí mesačne 10e .. lebo má živnosť a zamestnanie súčastne . Takže platí len skutočnú výšku odvodov do ZP .
VieraKl
05.06.13,10:36
+Dakujem pekne za odpoveď. Do SP zatiaľ odvody platím vo výške 144,33 EUR - tam mi povedali, že podľa môjho príjmu v r. 2012 od júla platiť nemusím. A platím aj, nie minimálne odvody do ZP - 66,89 EUR. o VšZP mi povedali, že musím platiť aj ako zamestnanec a aj ako SZČO, tak neviem, či mám veľmi na výber.
Xanti
05.06.13,10:40
doplnila som svoj príspevok.