karča
12.03.06,10:48
Prajem pekný deň.
Zamestnali sme pracovníčku na polovičný úväzok, ktorá je toho času na materskej dovolenke.Od nového roku im to zákon umožňuje. Jej mzda je 3450 SK .Do soc. poisťovne sme ju prihlasili, len neviem ako je to so zdravotnou poisťovňou. Pani v poisťovni nám povedala, že ak jej príjem neprekročí polovicu minimálnej mzdy tak sa prihlasovať nemusí. Mne sa to však nezdá , vie mi niekto poradiť či ju mám prihlásiť alebo nie. Ďakujem
rrrrr
12.03.06,12:11
Podla mojho nazoru, zamestnankyna nemoze pracovat pocas materskej dovolenky. Moze pracovat pocas rodicovskej dovolenky. Ak nepresiahne polovicu minimalnej mzdy,tak ZP za nu plati stat a ak tuto sumu presiahne - preddavky sa neplatia,ale vyuctuje sa to v rocnom zuctovani. SP sa plati z dosiahnuteho prijmu.


V zmysle § 30 písm. b) zákona č. 461/2004 Z. z. o sociálnom poistení zamestnankyňa má nárok na nemocenskú dávku, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 7 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa.
Jana Motyčková
12.03.06,13:43
Karča zrejme myslela rodičovskú dovolenku, počas materskej naozaj nemôže mať uzavretý iný pracovný pomer.
Do zdravotnej poisťovne ju musí zamestnávateľ prihlásiť ako zamestnanca, preddavky musí zamestnávateľ platiť (4+10%). Až v ročnom zúčtovaní sa posudzuje hranica (úhrn pol minimĺanych miezd), ak ju neprekročí, zaplatené predavky sa zamestnankyni aj zamestnávateľovi vrátia.
STRELEC
12.03.06,13:49
Karča zrejme myslela rodičovskú dovolenku, počas materskej naozaj nemôže mať uzavretý iný pracovný pomer.
Do zdravotnej poisťovne ju musí zamestnávateľ prihlásiť ako zamestnanca, preddavky musí zamestnávateľ platiť (4+10%). Až v ročnom zúčtovaní sa posudzuje hranica (úhrn pol minimĺanych miezd), ak ju neprekročí, zaplatené predavky sa zamestnankyni aj zamestnávateľovi vrátia.Nie sú preddavky vypočítavané a odvádzané z jej VZ, tj zo sumy 3.450.-Sk, nie z minim. mzdy?
Jana Motyčková
12.03.06,16:13
Nie sú preddavky vypočítavané a odvádzané z jej VZ, tj zo sumy 3.450.-Sk, nie z minim. mzdy?
Áno, prddavky sú počítané z jej mzdy - nepísala som, že má počítať preddavky z minimálnej mzdy.
karča
15.03.06,05:25
Ďakujem za radu.