jankaa27
03.06.13,13:49
Má niekto skúsenosti s poistením dobrovoľníka v zahraničí ? Bola som cez európsku dobrovoľnícku službu na 3 mesiace v zahraničí a bola som tam poistená cez AXA poisťovňu, ktorú zabezpečovala moja vysielajúca organizácia. Je možné aby to platilo ako normálne zdravotné poistenie alebo je to len komerčné ? Moja poisťovňa chce doplatiť za 3 mesiace, čo som bola preč. Na internete som sa však dočítala, že by to možno bolo akceptovateľné a nemusela by som platiť. Prosím o radu, má niekto takúto skúsenosť ?
misoft
03.06.13,15:32
U koho máš uzatvorené povinné zdravotné poistenie? Oznámila si to tej poisťovni, že ideš mimo republiku? Ako si zabezpečila platenie odvodov do zdravotnej poisťovne? Nechala si to tak?
Pretože mi z toho vychádza jedno: AXA ťa poistila ako dobrovoľníka komerčne (čiže rozšírené poistenie - niečo podobné ako pri dovolenkách). Ak nie si "normálne" zdravotne poistená v AXA poisťovni - oni neodvádzajú do tvojej poisťovne, kde si "normálne" poistená.

Zisti si, či "vysielajúca" poisťovňa platila za teba aj zákonom stanovené zdravotné poistenie (ale pochybujem, nakoľko ako dobrovoľník si asi príjem nemala). Teda mala si platiť odvody do zdravotného poistenia ako samoplatiteľ.

Tvoja poisťovňa len koná v rámci zákona - neplatila si, nik za teba neplatil, nenahlásila si sa ako samoplatiteľ - teda dlhuješ na zdravotnom poistení.
Na internete je toho dosť (často i zavádzajúce), ale zákon je zákon.
avalik
03.06.13,15:43
pozri si zmluvu s vysielajúcou organizáciou, ak tam nemáš, že ti kryjú zdrav. poistenie, tak si musíš tie 3 mesiace doplatiť

u nás platí tento zákon:
406/2011 Z. z.Zákon o dobrovoľníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov

(5) Zmluva môže obsahovať aj záväzok vysielajúcej organizácie alebo prijímateľa dobrovoľníckej činnosti, že uhradí dobrovoľníkovi vynaložené náklady na dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti podľa osobitného predpisu13) a zdravotné poistenie podľa osobitného predpisu,14) ak mu vznikli a uhrádza ich počas vykonávania dobrovoľníckej činnosti.