Jarka 1
04.06.13,13:27
Dobrý deň. SZČO chce kúpiť RD s menším pozemkom na podnikanie a súčasne na bývanie v pomere 50 : 50. Neskôr chce väčšiu časť používať na podnikanie. Ktorý postup je najsprávnejší, tak aby nebol problém pri obhájení počas daňovej kontroly?

A. Kúpiť RD v BSM s manželkou ako súkromná osoba, zrekonštruovať a potom nahlásiť v časti domu prevádzku. Reálne náklady dostať do účtovníctva cez nájomnú zmluvu manželov a jeho ako SZČO?

B. Kúpiť RD ako SZČO, zrekonštruovať, odpisovať, uplatniť náklady na energie v plnej výške. Na konci roka vždy cez ID napr. podľa využitia podľahovej plochy, alebo meračov energií adekvátne znížiť VOZD, tak aby to zodpovedalo skukočnosti.

Menej komplikovaná sa mi zdá druhá možnosť. Mýlim sa, alebo je ešte iné vhodné riešenie? Ďakujem za rady.
marjankaj
04.06.13,11:50
No najjednoduchšie(teda najmenej komplikované) bude, ak si kúpiš dva domy. Jeden na bývanie a jeden na podnikanie.:cool:
Jarka 1
04.06.13,11:57
Máš aj radu, ktorá sa dá použiť nielen na pobavenie?
marjankaj
04.06.13,12:46
No obidve tvoje možnosti sú blbé. Teda aspoň mňa pobavili.
Jarka 1
04.06.13,12:54
Tak ďakujem za odpovede. "Veľmi mi pomohli". Od poraďáka, ktorý patril medzi mojich VIP som čakala niečo viac. Nuž, čo už? Možno máš práve dnes deň blbec.
marjankaj
04.06.13,13:11
A. Nájomná zmluva medzi tebou a tvojím manželom na jednej strane a manželom podnikateľom na strane druhej asi nebude dobre možná.

B. Nepíšeš, či je platiteľ DPH. Myslím že energie sa faktúrujú mesačne, tak by aj mesačne mal dávať do nákladov alikvotnú časť. A odpisy tiež počítať z alikvotnej časti. A ten pomer 50:50 no neviem ako by si zdôvodnila? Aký je predmet podnikania? Naozaj by si na podnikanie využívala 50% z celkovej plochy domu? Naviac pozemok sa neodpisuje, teda kúpna zmluva by musela byť rozdelená na stavbu a pozemok.
marjankaj
04.06.13,13:16
Ak podniká iba v účtovníctve, tak ťažko mu uznajú 50% do výdavkov.
Neviem prečo sa rozčuľuješ. Tiež si dala dosť všeobecnú otázku.
Jarka 1
04.06.13,13:23
Ďakujem. SZČO nie je platca DPH a poskytovať bude služby v podobe zhotovenia výrobku pre odberateľa. Hotovú prácu bude nosiť odberateľom, takže oni k nemu nebudú chodiť. A úplne vážne na začiatku bude využívať viac ako 1/2 domu na podnikanie. Dnes sa musí živnostník uskromniť.
marjankaj
04.06.13,13:28
Neviem, kde bude zhotovovať tie svoje výrobky, V obývačke a v kuchyni? Alebo v garáži? Alebo v nejakej prístavbe? To bude prípadnú kontrolu zaujímať najviac.
Jarka 1
04.06.13,13:45
Vďaka za rady. Nejedná sa o účtovníctvo. Takže to zhrniem.
1väčšiu miestnosť a kúpeľnu bude používať na bývanie. Ďalšie 3 miestnosti na podnikanie. Treba tam potiahnuť vodu, odpad, dorobiť el. zásuvky a WC.

Ešte je aj možnosť, že by urobil dva samostatné vchody do každej časti domu. Ak by chcel hneď riešiť aj samostatné merače, neviem či by to pre neho na začiatok nebolo všetko naraz finančne náročné.

Chce radu a ja ju nedám, kým nebudem mať istotu, že to bude v súlade so zákonom. Zodpovednosť za radu ponesiem predsa ja.
KEJKA
04.06.13,15:28
A či B, v oboch prípadoch je dokazovacie bremeno na Tebe. Ja by som to riešila už v kúpnej zmluve 50:50 a tým pádom všetky náklady by sa rovnako delili a v KZ máš aspoň aku takú záruku uznateľnosti.
upravujem na základe komentára:
1/2 by bola v BSM
druhá 1/2 by bola na podnikanie.
Samozrejme netuším, akoby to právne ošetrili, aby to kataster zapísal.
Zjednodušene - platí prvá veta, nech si zadávateľ vyberie.
marjankaj
04.06.13,16:09
Veď asi majú bezpodielové vlastníctvo manželov. Ako by to bolo 50:50? A chcú robiť rekonštrukciu, teda technické zhodnotenie. To bude robiť iba na tej jednej polovici?
Jarka 1
04.06.13,17:42
Celé hodiny tu čítam na nete. Našla som, čo radili lekárom, keď si chceli urobiť v dome ambulanciu. Urobiť zmenu na stavebnom úrade a časti domu zmeniť účel použitia. Zriadiť prevádzkareň a časť nehnuteľnosti určenej na podnikanie zaradiť do majetku. Riešenie bolo pre dom, ktorý už vlastnil ako nepodnikateľ. Nepochopila som, ako určili VC na zaradenie do majetku.

V mojom prípade, ktorý mám vyriešiť ešte SZČO dom nemá. Na začiatok musím vedieť, či je vhodné kupovať ho ako SZČO, alebo ako nepodnikateľ s manželkou do BSM a potom následne robiť tie zmeny účelu použitia a zriaďovať prevádzku.
marjankaj
04.06.13,18:43
Asi si nemala zadať otázku, ale radšej debatu. Bolo by to prehľadnejšie.
Možno by si mala povedať v čom kokkrétne bude manžel podnikať, teda ak to nie je tajné.Môžeš aj do SS.
S tým prenájmom to asi nebude najvýhodnejšie. Ak by si dal nájomné do výdavkov, tak by to muselo ísť aj do príjmov(/buď u neho alebo u teba). A zmluva bude vyzerať prinajmenej pochybne.
Teda najlepšie to bude kúpiť. V kúpnej zmluve zvlášť vyčísliť cenu pozemku(nejde do nákladov cez odpisy) a zvlášť cenu domu. Z ceny domu si zvoleným pomerom dáš do obstarávacej ceny majetku a z tejto ceny budeš odpisovať v 4 odpisovej skupine. Ak budeš robiť rekonštrukciu, tak si spočítaš náklady a dáš si to ako technické zhodnotenie majetku(zase iba v tom pomere)
Na elektrinu by som doporučil samostatné elektromery, jeden na podnikanie a jeden na bývanie. Ak by sa náhodou stal platiteľom DPH, tak potom nebude musieť riešiť pomer.
Jedna izba na bývanie a jedna kúpeľňa sa mi zdá trochu málo, takže s tým pomerom by som bol opatrnejší. Ale ako hovorím, záleží na predmete podnikania.

Teda na záver, tá moja prvá odpoveď nebola až tak veľmi na pobavenie. Javilo sa mi to ako najjednoduchšia alternatíva. Tiež som niečo podobné účtoval a pomer bol medzi 20% až 30% a nebolo to celé číslo.
pavol54
05.06.13,17:43
Ad A kto by si dával daňové priznanie z prenájmu? Ja by som kúpil dom s manželkou ako BSM založil sročku a tej by som prenajímal časti domu vyňaté na podnikanie, ak nekúriš elektrinou tak by som nič nemenil v elektrárňach. ostatné cez nájomnú zmluvu. nájomné ako fyzické osoy
marjankaj
05.06.13,17:47
I tak še dá.