mimik22
04.06.13,17:52
Zdravím, mala by som takú otázočku:
Mám živnosť v rozsahu maloobchod/ veľkoobchod a podnikám v predaji elektroniky.
Chcela by som ale do predajne samoobslužný automat na kávu pre zákazníkov.
Neviem či na to náhodou nebudem potrebovať aj doplnenie živnosti?
Problém je v tom, že nemám maturitu ani výučný list ani nič z oboru... bolo by to aj tak možné či budú mať nejaké spešl požiadavky aj na wc a podobné veci?
majka 62
04.06.13,16:30
Máte na mysli mincový automat samoobslužný alebo budete kávovar obsluhovať Vy, prípadne zamestnanci?
sroservis
04.06.13,18:20
AK ide o automat obsluhovany zakaznikom, tuto cinnost mate zahrnutu v predmete podnikania kupa tovaru za ucelom jeho predaja/maloobchod/.
mimik22
08.06.13,15:12
mincový, prípadne bez mincí ale samoobslužný s tým že platba prebehne cez pokladňu
mimik22
08.06.13,15:14
mne len ide o to že je to predsa len nápoj a či teda budem potrebovať uvoľniť toalety a mať nejaký počet stolov a podobne...ďakujem
majka 62
08.06.13,20:16
veľmi záleží na tom, aká forma poskytovania kávy sa vo Vašej predajni zvolí.
Na Vaše otázky ohľadom toaliet je odpoveď jednoduchá. Nepotrebujete ich mať prístupné pre verejnosť. Nie ste kaviareň a predpokladám, že kávu budete podávať v jednorazových pohároch, pričom zákazníci ju môžu piť u Vás v predajni, alebo si ju vziať so sebou. Ak by ste zvolili porcelánové šálky, tam je to náročnejšie - schválenie hygienikom, umývačka riadu, dvojdrez a ak by stoličiek na sedenie bolo viac ako 8, potom aj samostatné WC pre mužov i ženy (okrem tých čo používa Váš personál).
Inou záležitosťou je samotný automat na kávu. Akú kávu má pripravovať? Od toho totiž záleží, či je možná samoobsluha. Druhá vec je samotné platenie za kávu. Bude mať personál predajne čas účtovať tú kávu? A ako skontrolujete či si zákazník s kávou aj zaplatil? V takomto prípade je jednoduchší automat s mincovníkom. Vtedy ale musíte rátať s tým, že takéto automaty platia miestnemu úradu samostatnú daň. Automat treba čistiť, dopĺňať a aj servisovať - ak bude automat Vaším vlastníctvom bude to efektívne? Dá sa aj prenajať, tam ovšem požadujú odbery (počty denne pripravených porcií) aby sa im automat splatil. Oni vtedy platia aj miestnu daň, aj zisk ide pre nich, aj si ho dopĺňajú, čistia a servisujú. Vy ste len jedným z odberných miest, kde si zákazník môže dať kávu...
Druhou kapitolou je, prečo chcete kávu podávať - aby ste zarobili? Pri automate s mincovníkom v hodnote cca 3-6000 € to tak skoro nebude... Alebo aby mal možnosť zákazník spríjemniť si pobyt vo Vašej predajni a tak mu ju poskytnete zdarma ako službu, resp. odmenu že u Vás nakúpil (náklady na ozaj slušnú kávu sa pohybujú od 20 do 30 centov)? Potom by stačil automatický kávovar z Vašej ponuky (ako elektro predajňa zaiste dajaké máte) v cene 500-1000 € a kávu mu darujte za nákup. Zároveň ho môžete použiť ako predvádzací model, aby ste vysvetlili zákazníkom ako sa káva pripravuje a aby mal zjednodušenú voľbu pri výbere kávovaru. V takomto prípade sa zaiste dohodnete s dodávateľom, aby na tieto účely sám poskytol kávovar.
--
mimik22
08.06.13,20:53
ďakujem ohľadom tých toaliet mi to pomohlo, kávovary bohužiaľ nepredávam ale jednoducho ho chcem lebo ľudom to príde vhod a viem že sa mi to uplatí a aj zarobím len neviem ako to je ohľadom živnosti, či ju treba doplniť o niečo ohľadom potravinárstva a na to nemám školu...?
majka 62
08.06.13,21:08
pokiaľ sa jedná o doplnkovú službu zákazníkovi nie je potrebné dopĺňať živnosť.
mimik22
08.06.13,21:46
Aha, aj keď si ju zákazník zaplatí ?
alexa71
09.05.14,18:14
Co v pripade ak mam obchodik s kavou. Chcem tiez ponukat predaj pripravenej kavy na ochutnavku, koru by mohol v salke chutnat na mieste, alebo si ju vezme v papierovej salke so sebou. Musim riesit toalety?
Peggynka
09.05.14,18:52
Položil si otázku do odpovedí-tak si najprv prečítaj príspevok od majka62-tam nájdeš odpoveď aj pre teba.
alexa71
09.05.14,18:59
Ano, cital som, ale na hygiene som neoochodil,. V obchode kavu ako produkt na priamu konzumaciu predavat nemozem. Ochutnavku ano, ale bezplatne. Nik neriesil ci mam viac alebo menej stoliciek. Ak chcem kavu predat, musim mat prevadzku verejneho stravovania a tam su potrebne toalety. Tak o ake argumenty sa mam opriet?
Peggynka
09.05.14,19:16
V Poprade majú Baliarne takú prevádzku-priamo pri vchode do firmy.Omrknem to.