ZuzkaMe
04.06.13,18:04
Ahojte, chcela by som sa popytat jednu vec. S jednym susedom si chceme zamenit casti pozemkov. Mame uz v rukach geodeticky plan, no geodet napisal, ze "celé zapísať z návrhom na zápis (napisat jednoduchú žiadosť na zápis, ktorej prílohou je 1ks GP a podpisy netreba mať overené)". Tak sa chcem spytat, ci sa da ten zapis obist a rovno napisat zamennu zmluvu. A ak nie, ci staci 1 ta ziadost na zapis pre vsetkych 3 ucastnikov, alebo musi ziadat kazdy sam za seba?

K tomuto mam este jednu otazku, vramci zamennej zmluvy moze byt byt viac ucastnikov ako 2 strany? Mame totiz situaciu: Potrebujeme spravit este zamenu s dalsim susedom, ktory nam ma pustit kusok jeho pozemku a on vramci tej zameny dostane dostane kusok pozemku suseda.

Dakujem za pomoc ;)
KEJKA
04.06.13,16:36
Zámennú zmluvu chápem ako zmluvu všetkých účastníkov, a v ktorej je jasne vymedzené, čo s čím sa zamieňa. Môžu byť teda aj traja účastníci.
S tou žiadosťou v kombinácii so ZZ - alebo bez nej, toakosi nechápem a už vôbec nie, že by nemuseli byť overené podpisy.
alaya1
04.06.13,16:40
odporucala by som ti riesit to cez notara.
JUDr. Pavol Kollár
05.06.13,06:50
Geometrický plán slúži ako podklad na vyhotovenie zámennej zmluvy podľa § 611 Občianskeho zákonníka, ktorý pre zámennú zmluvu odkazuje, že pri jej vyhotovení sa primerane použijú ustanovenia o kúpnej zmluve, kde podpisy účastníkov zmluvy musia byť úradne osvedčené notárom alebo matrikou. Zámenná zmluva sa podáva na zápis vlastníckych práv na správe katastra návrhom na vklad, na ktorom podpisy nemusia byť úradne osvedčené. Súčasťou návrhu na vklad musí byť zámenná zmluva a geometrický plán. V zásade môže byť právny úkon zámeny aj za účasti viacej ako dvoch zmluvných strán, čo však z dôvodu prehľadnosti nedoporučujem.