_zuzana_
04.06.13,18:39
mám uzatvorené 4 dohody o prac. činnosti, každú s iným zamestnávateľom a každú na 1500 €. Musím platiť odvody z každej dohody aj keď presiahnem max. VZ 3930 €?
KEJKA
04.06.13,16:44
áno, samozrejme, že musíš. Neplatíš ty, ale strháva ti to zamestnávateľ.
RZZP však zohľadní max.vymeriavací základ zo súčtu príjmov a vyčísli preplatok ZP-te sa ti vráti. SP však zúčtovanie nerobí.
_zuzana_
04.06.13,16:54
ZP mi je jasné, išlo mi o SP, keďže nerobí roč. zúčtovanie. Ja vlastne zaplatím odvody zo 6000 aj keď max. VZ je len 3930.
KEJKA
04.06.13,16:56
čo ti na to mám povedať?
Andyke
04.06.13,16:59
Do SP platí :
§138
11) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.
Jana Motyčková
05.06.13,08:31
V SP treba požiadať o vrátenie poistného z dôvodu prekročenia maximálneho VZ. Žiadať sa dá každý mesiac, alebo ľubovoľne za dlhšie obdobie. Poistné sa vracia iba zamestnancovi, nie zamestnávateľovi. O vrátenie tiež žiada zamestnanec, nie zamestnávateľ.