Jang111111
05.06.13,07:58
Zdravím Vás!

Prosím Vás potrebujem radu, pred pár dňami sme žiadali OSBD o zorganizovanie schôdze kde sme zaslali program schôdze. OSBD si do programu schôdze, pridalo vlastné body, ktoré predstavujú veľmi vysoké investície zo strany vlastníkov a nájomníkov. Keď som podalako predseda bloku výhradu, že nechcem ako predseda bloku aby sa uvedené body vôbec prejednávali, a žiadal som o ich odstránenie z programu schôdze, tak mi bolo povedané, že by tak mohli urobiť keby som podal v začiatku organizovania schôdze podpisy 1/4 vlastníkov, potrebných na vyvolanie schôdze zo strany vlastníkov, takto si do programu môže OSBD pridať body aké uzná za vhodné.
OSBD má notársky overenú zápisnicu kde disponuje 15-timi hlasmi za nájomníkov (bez súhlasu nájomníkov!!!) a s týmito hlasmi si odhlasuje, čo uzná za vhodné...
Čo môžeme v takomto prípade brániť?

Za rady vopred ďakujem.
sito
05.06.13,06:22
Záleží na tom koľko je v dome bytov a koľko je v osobnom vlastníctve jednotlivých vlastníkov. Zo zákona, vlastníkom neprevedených bytov do osobného vlastníctva sa stáva bývalý vlastník domu OSBD. Ak je v dome 28 bytov, väčšinovým vlastníkom je OSBD a rozhodne ako chce, Ak ostatní vlastníci nesúhlasia, prípadne aj len jeden može sa obrátiť na súd, aby rozhodnutie schôdze zrušil.

Alebo požiadať nájomníkov bytov, aby si previedli byty do osobného vlastníctva a tým OSDB prestane byť väčšinovým vlastníkom a nebude môcť rozhodnúť bez vášho súhlasu.

Ako to vlastne v dome máte?

Dobre by si bolo preštudovať tento zákon § 5, odsek 7, § 6, odsek 3, § 8, 8a, 8b, § 11a, § 14

http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html
Jang111111
05.06.13,07:12
V bloku máme 64 bytov a z toho je 50 vlastníkov.
sito
05.06.13,07:24
64 - 15 = 49, však musíte správcu pri hlasovaní preválcovať, doslova a dopísmena. Však ste v pomere 3,27 : 1. Na schôdzi vás musí byť minimálne 33 vlastníkov individuálnych a všetci musia byť za, v tom prípade OSBD nepomôže ani to, že má 15 hlasov za byty, ktoré prenajíma.

A ak nemáte dostatok peňazí, potrebujete úver, tak musia súhlasiť dve tretiny vlastníkov to je 43 individuálnych vlastníkov bytov. Tak!
Jang111111
05.06.13,07:59
Práve že my máme dostatok peňazí a vymyslnenými ,,potrebnými,, investyčnými akciami nás chcú o ne pripraviť. OSBD mi nechce poskytnúť ani zápisnicu potrebnú na schôdzy s tým, že ONI budú viesť schodzu...
sito
11.06.13,19:32
Ale, OSBD je už len váš správca, ktorí vlastní v dome ešte 14, či 15 bytov? Jasné že sú veci, ktoré musí zo zákona zabezpečiť, revízie vyhradených technických zariadení. Overenie, prípadne výmenu meracích zariadení na meranie tepla a vody v bytoch, atď.

Podľa poslednej novely zákona 182/ 1993 navrhuje výšku tvorby FPOaÚ na kalendárny rok, vypracuje plán opráv v dome. Ale, vykonať to môže len so súhlasom, vlastníkov bytov, domu, väčšiny. Že by si v tom dome žil sám, ostatní prebývajú, len ...
Mária27
11.06.13,21:44
Družstvo koná v zmysle zákona. Sito ti radí dobre, môžete ho prehlasovať.
sito
12.06.13,15:11
Družstvo musí konať v zmysle zákona, konať v zmysle zmluvy o výkone správy. To si váž, Jang111111, čo Mária ti poradila! Nemôžeš, môžete ho prehlasovať, ale nemusíte, ak vás nie je väčšina.
Jang111111
27.06.13,05:20
Ďakujem vám všetkým za skutočne dobré rady, ktoré som už mimochodom poznal dávno. Je mi jasné, že ich môžeme prehlasovať ale....ako ich môžeme prehlasovať keď sa na schôdzi vlastníkov zíde len cca 10 ľudí a po hodine tam zostanú traja???