Banix
05.06.13,08:11
Moja súčasná práca v štátnej správe mi neumožňuje zo zákona si založiť živnosť. Preto uvažujem že by som dal výpoveď a začal sa venovať podnikaniu v oblasti web dizajnu a webovej grafiky. Už teraz sa vo voľnom čase dokážem získať nejakú zákazku na dohodu www.tomweb.sk (http://www.tomweb.sk) Ale mám strach z toho či nebudú moje mesačné výdavky počas podnikania väčšie ako príjmy. Či to dokážem utiahnuť. Preto by som potreboval vedieť čo najkonkrétnejšie čo ma čaká. Aké mesačné výdavky?
mondes
05.06.13,07:08
Ak sa staneš SZČO, tak prvý rok, budeš platiť len odvody do ZP, momentálne je to 55,02 Eur. Po podaní prvého daňového priznania do konca marca sa ti na základe príjmov vypočíta aj odvod do SP, ktorý budeš musieť platiť od 1.7.2014. Ale ak tvoj príjem za r. 2013 nepresiahne sumu cca. 4716 Eur, tak ti neplynie povinnosť platiť odvody do SP ďalší rok.
Ak uvažuješ nad s.r.o., tak pokiaľ sa nezamestnáš a nebudeš si vyplácať žiadne odmeny, neplatiš žiadne odvody, až na konci zúčtovacieho obdobia zo zisku, ak nejaký budeš mať.
Banix
05.06.13,07:25
"Ak sa nezamestnáš ..." ako to myslíš? Keď budem s. r. o. tak budem konateľom a budem si vyplácať určitú mzdu a pravdepodobne z toho by sa platili odvody. Alebo da sa to aj inak? Čo spraviť aby som platil čo najnižšie odvody keď budem iba jeden v s.r.o. (čiže ako keby som ju mal na miesto živnosti)?
mondes
05.06.13,07:41
Ak si založíš s.r.o., budeš jej konateľom. V tom prípade nebudeš platiť žiadne odvody, až na konci roka, ak si vyplatíš nejaký zisk. Ale ak sa vo svojej s.r.o. zamestnáš, lebo môžeš aj to, tak tvoja s.r.o. platí odvody za teba ako zamestnanca. V tom prípade musíš s.r.očku prihlásiť do poisťovní ako platiteľa poistného.