Eduso
12.03.06,15:33
Ak sme obaja s manželkou SZČO a manželka pre mňa robí administratívnu činnosť, príp. mi "dohodí" obchod, môže mi fakturovať služby ?
Johanka
12.03.06,14:46
Môže Ti faktúrovať činnosti, ktoré sú predmetom jej podnikania.
Manual
12.03.06,14:47
Ak sme obaja s manželkou SZČO a manželka pre mňa robí administratívnu činnosť, príp. mi "dohodí" obchod, môže mi fakturovať služby ?
Ak je SZČO, tak v tomto prípade je pre teba ako každá iná SZČO. Faktúruje ti, a ty jej zaplatíš za vykonané služby.:)
STRELEC
12.03.06,14:56
Môže Ti faktúrovať činnosti, ktoré sú predmetom jej podnikania.
Odpoveď bola samozrejme presná, ja len pre doplnenie možností: možno by som zvážil, ako ináč by som manželkinu pomoc mimo živnosť a mimo pracovný pomer nejako dostal aj do nákladov.
Eduso
12.03.06,16:00
Išlo mi o to, či sa manželia chápu ako dvaja samostatní podnikatelia aj napriek tomu, že žijú v spoločnej domácnosti. A každý má vlastné účtovníctvo.
Johanka
12.03.06,16:06
Sú to 2 rôzne SZČO, odhliadni od toho, že sú manželia.
Janka6685
09.08.06,14:13
Sú to 2 rôzne SZČO, odhliadni od toho, že sú manželia.

Čiže tu neplatí bezpodielové spoluvlastníctvo?
abel
09.08.06,14:26
Čiže tu neplatí bezpodielové spoluvlastníctvo? Janka, v čom či neplatí? Tu sa bavíme o podnikaní manželov - dosahovaní príjmov a k nim súvisiacich výdavkoch.
Chcel len dodať, že ak manželka bude manželovi vystavovať faktúru za služby, na ktoré má živnostenské oprávnenie, musia to byť ceny obvyklé na trhu, pretože sa jedná o osobu blízku podľa § 2 ods. 2 písm. n) Zákona o dani z príjmov.
Janka6685
09.08.06,15:37
Janka, v čom či neplatí? Tu sa bavíme o podnikaní manželov - dosahovaní príjmov a k nim súvisiacich výdavkoch.
Chcel len dodať, že ak manželka bude manželovi vystavovať faktúru za služby, na ktoré má živnostenské oprávnenie, musia to byť ceny obvyklé na trhu, pretože sa jedná o osobu blízku podľa § 2 ods. 2 písm. n) Zákona o dani z príjmov.

Asi som sa zle opýtala... . Reagovala som na príspevok, ale poňala som to vo všeobecnosti. Chcela som len vedieť, či sa príjmy a výdavky z týchto dvoch živností berú osobitne.
abel
09.08.06,18:30
Pravdaže, každý z nich je osoba SAMOSTATNE zárobkovo činná. Každý z nich môže mať oprávnenie na úplne inú činnosť.
Ak má manželka živnosť napr. na admin. práce, môže to robiť pre manžela ale aj pre kohokoľvek iného, príjmy z toho sú len jej príjmy a výdavky s tým súvisiace sú jej výdavky. Tak isto manžel má svoje príjmy a výdavky s tým súvisiace, ktoré plynú z jeho činnosti.

( Aj keď pripúšťam, že niektorí ženatí členovia porady so mnou nebudú súhlasiť v tomto bode: ...má svoje príjmy...) :D :D :D
Milan7
10.08.06,09:15
Ja som SZČO a manželka je tiež SZČO a vykonáva pre mňa určité činnosti na základe riadne vystavených faktúr. Pri daňovej kontrole to bolo OK len ich zaujímalo či odplata za práce je stanovená v zmysle cien " obvyklých na trhu" .
Janka6685
10.08.06,09:34
A ako zistím obvyklé ceny na trhu?
ucetni_fantozzi
10.08.06,09:51
§17 ods. 5 zakona o dani z prijmov nehovori len o uprave zakladu dane pri zahranicnych zavislych osobach?
abel
10.08.06,12:11
§17 ods. 5 zakona o dani z prijmov nehovori len o uprave zakladu dane pri zahranicnych zavislych osobach? Presne ako píšeš, § 17 ods. 5 ZoDP hovorí o úprave základu dane pri zahraničných závislých osobách. To, čo my tu riešime, je § 2 ods. 2 písm. n) ZoDP - osoby blízke. A podľa § 116 Obč. zákonníka blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel...
ucetni_fantozzi
11.08.06,06:00
Presne ako píšeš, § 17 ods. 5 ZoDP hovorí o úprave základu dane pri zahraničných závislých osobách. To, čo my tu riešime, je § 2 ods. 2 písm. n) ZoDP - osoby blízke. A podľa § 116 Obč. zákonníka blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel...

ok, ano - ta definicia v §2 je, ale kde dalej v zakone je uvedene, ze ceny maju byt obvykle? ja viem, ze toto ustanovenie bolo v starom zakone o daniach z prijmov. a tusim do 15.12.2005 aj v tomto zakone. ale teraz je tam rec o zahranicnych blizkych osobach... to je to, co som chcel povedat.
lulu55
26.09.09,17:35
chcem sa opýtať, ako by to bolo v prípade, ked manželka je SZCO, ma prevadzku-krcmu, no momentalne ide na PN, jej manzel je tiez SZCO, nevykazuje momentalne ziadne prijmy, a chcel by pomoct manzelke predavat v krcme- v predmete zivnosti ma aj predaj alk, napojov na priamu konzumaciu. Moze to robit a nasledne si fakturovat za pracu? Alebo musi byt medzi nimi nejaka dohoda, alebo zmluva?
Zita5
26.09.09,17:41
chcem sa opýtať, ako by to bolo v prípade, ked manželka je SZCO, ma prevadzku-krcmu, no momentalne ide na PN, jej manzel je tiez SZCO, nevykazuje momentalne ziadne prijmy, a chcel by pomoct manzelke predavat v krcme- v predmete zivnosti ma aj predaj alk, napojov na priamu konzumaciu. Moze to robit a nasledne si fakturovat za pracu? Alebo musi byt medzi nimi nejaka dohoda, alebo zmluva?


Manžel manželke môže vypomáhať počas jej PN.
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7403&LngID=0
lulu55
26.09.09,17:51
dakujem pekne za rychlu odpoved