LucyPD
05.06.13,13:10
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadom samozdanenia.
Sme s. r. o., neplatci DPH. Firma z USA nám vystavila faktúry za softvér s 20%-nou DPH. Aj napriek tomu, že sme ich upozornili, že faktúry majú byť bez DPH, pretože tú musíme odviesť na Slovensku, nám faktúry nechcú opraviť a zaplatenú DPH vrátiť.
Podľa par. 69 zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty však máme povinnosť dané služby samozdaniť na Slovensku, čím sa však poruší zákaz dvojitého zdanenia.
Musíme odviezť daň aj tu na Slovensku, aj keď sme už jednu 20%-nú DPH spolu s faktúrami zaplatili?
Americká firma má na faktúre VAT/DIČ EU826011714, ale keď som to overovala, takéto DIČ som nenašla pre žiadny členský štát EU, takže vôbec neviem, čo to je..
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď!
KEJKA
05.06.13,11:29
Nemám skúsenosť s ičDPH EUxxxxxxxxx, ale ak sú naozaj registrovaní pre DPH v EU tak vy musíte byť tiež pred nákupom služby resp. tovaru registrovaná firma podľa par. 7 alebo 7a .
Onko
05.06.13,11:48
Tu je to vysvetlené: http://www.istudiopublisher.com/store/sales-tax-and-vat/
IČ DPH začínajúce EU neprislúcha žiadnej konkrétnej krajine, ale je platné pre celú Európsku úniu. Píšete, že ste neplatci DPH, práve z toho dôvodu vám to musia fakturovať s DPH. Ak by ste boli platcami DPH, vtedy vám to fakturujú bez DPH a vy si to samozdaníte. Teraz vám pôjde celá suma vrátane DPH do nákladov, rovnako ako keď nakupujete od platcu DPH na Slovensku.
LucyPD
05.06.13,12:13
Ďakujem vám obom veľmi pekne!! Konečne viem, čo to je a že teda oni chybu nespravili. Bohužiaľ nám nedali vedieť, že majú registráciu pre EU a keďže je USA treťou krajinou a podľa zákona netreba registráciu, tak sme nepožiadali o DPH podľa par. 7. Čiže sa musíme dodatočne zaregistrovať a pokute sa asi nevyhneme.. Len teraz neviem, či ešte máme nejaké povinnosti voči daňovému úradu? Samozdanenie už asi nemáme robiť, keďže to bolo už zdanené. Alebo sa mýlim?
LucyPD
05.06.13,12:37
Ďakujem vám obom veľmi pekne!! Konečne viem, čo to je a že teda oni chybu nespravili. Bohužiaľ nám nedali vedieť, že majú registráciu pre EU a keďže je USA treťou krajinou a podľa zákona netreba registráciu, tak sme nepožiadali o DPH podľa par. 7. Čiže sa musíme dodatočne zaregistrovať a pokute sa asi nevyhneme.. Len teraz neviem, či ešte máme nejaké povinnosti voči daňovému úradu? Samozdanenie už asi nemáme robiť, keďže to bolo už zdanené. Alebo sa mýlim?
Onko
05.06.13,13:44
A bolo to nad 13 941, 45 eura? Lebo to tej výšky je registrácia dobrovoľná a všetko je v poriadku, až od tejto sumy vyššie je to povinné. Ak ste si nesplnili povinnosť, tak najlepšie sa aj obrátiť na príslušného správcu dane, ako to napraviť.
LucyPD
05.06.13,14:22
Nie, jeden softvér stál 150 eur s DPH a druhý 100 eur s DPH. Pôjdem sa radšej spýtať na daňový, keďže je to menej štandardná situácia (tretia krajina s DPH EU), takže neviem ako mám postupovať, či sa registrovať, spraviť samozdanenie, daňové priznanie, súhrnný výkaz.... Stretávam sa s takýmto niečím prvýkrát, vyhľadávam info na nete a každým dňom v tom mám väčší a väčší chaos. Ale už aspoň viem, že mi faktúru vystavili správne aj s DPH.. Takže ďakujem :)
KEJKA
05.06.13,15:14
ak ste kúpili službu, chyba je u vás - lebo ste sa neregistrovali. Mali by ste to dodaniť.
Onko
05.06.13,15:59
Potom je všetko v poriadku. Pri 250 € nie je povinnosť sa registrovať, netreba nič riešiť.