Ľubica 025
05.06.13,14:34
Zamestnala som sa v jednej malej firme, kde sa pracuje s registračnou pokladňou. Pracujú na nej systémom, že ráno sa urobí vklad 10,00 EUR, behom dňa sa normálne blokuje a večer sa robí denná uzávierka. Bločky z vkladu a dennej uzávierky sa vlepujú do obyčajného zošita, nič sa tam už ďalej nevypisuje, nemajú žiadnu knihu pokladnice a nerobia ani mesačnú uzávierku. Ja teraz neviem, či na lepenie uzávierok stačí ten zošit, alebo radšej kúpiť v papiernictve pokladničnú knihu? Treba tam lepiť aj bločky o tom, že sa spravil vklad do pokladne? Treba robiť aj mesačné uzávierky? Potrebujem to dať do poriadku, prosím poraďte. Ďakujem za každú odpoveď...
KEJKA
05.06.13,12:44
Mesačné uzavierky už nie sú povinné ani neexistujú, len intervalové s intervalom ktorý si zvolíš .
Na základe čoho sa účtuje?
tictac7
05.06.13,12:45
....asi si bola dlhšie mimo - je tu toho dosť popísané. Od 1.1.2012 sa udiali veľké zmeny. Nerobí sa mesačné závierka (kasa Ti takú možnosť ani neponúkne), robí sa len denná, nič sa nikam nezapisuje. Nie je ani predpísaná žiadna kniha, kam sa denné závierky lepia. Podľa toho, čo popisuješ, robia to správne.
hapeti
05.06.13,13:22
Akože nie je predpísaná žiadna kniha, a čo par. 13 zákona o ERP? Teraz ako je to?
hapeti
05.06.13,13:25
Zákon o ERP v par. 12 prikazuje denné uzávierky, čo myslíš pod "intervalom ktorý si zvolíš"?
avalik
05.06.13,13:27
§ 13
Kniha elektronickej registračnej pokladnice

(1) Podnikateľ je povinný viesť knihu elektronickej registračnej pokladnice. Kniha elektronickej registračnej pokladnice nemôže obsahovať iné údaje alebo záznamy, ako sú uvedené vo vzore.

miesto na lepenie uzavierok sa v knihe neuvadza
avalik
05.06.13,13:29
citaj poriadne "... Nie je ani predpísaná žiadna kniha, kam sa denne zavierky lepia ... "
hapeti
05.06.13,13:30
Len preto sa pítam, lebo tictac7 uviedol že: "nič sa nikam nezapisuje". ..
avalik
05.06.13,13:35
ale ved ma pravdu - z uzavierky sa nic nezapisuje ... zapises len prerusenie prevadzky - a na to sa zadavatelka nepytala
kn-alka
05.06.13,13:49
ja osobne si pýtam intervalové závierky - mesačne. Neúčtujem denné obraty, ale mesačné. "mesačné" závierky však nie sú povinné.
Ľubica 025
05.06.13,14:39
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a máš pravdu, dnes som nastúpila do práce po materskej dovolenke, bola som mimo 3 roky a riešila úplne iné veci ako pokladne :-) Vidím, že toho musím veľa dobehnúť :-)
Ľubica 025
05.06.13,14:44
Ďakujem za odpoveď, teraz zisťujem, že predsa len všetko máme správne a robím zbytočnú paniku, knihu elektronickej registračnej pokladnice máme zavedenú. Bola som tri roky na materskej a odvtedy sa dosť toho pomenilo.... potrebujem sa do toho znovu dostať:-)
Ľubica 025
05.06.13,14:49
Ďakujem za odpoveď, nie som účtovníčka takže na túto otázku neviem odpovedať, som tu len prvý deň.... :-)
KEJKA
05.06.13,16:12
hlavne že máš prácu - novinky si osvojíš a isto sa do toho dostaneš.
Po novom inervalová uzávierka v mesačnej periodicite ti nahradí tú "starú" mesačnú.
Rozdiel je, že teraz nie je povinná, pretým povinná bola.
Zita5
05.06.13,17:23
tictac odpovedala správne .Kniha registračnej pokladnice neobsahuje miesta na lepenie dennej uzávierky , okrem iného mesačná nie je povinná Ale ak niekto chce dobrovoľne,môže si údaje o tržbách viesť osobitne .Ja osobne Denné uzávierky lepím na A4 formát ,prefocujem a zakladám do obalu .Tržby účtujem v peňažnom denníku a v pokladničnej knihe , mesačnú uzávierku nerobím .Jedine spravím na želanie daňovej kontrole a to intervalovú .

Pre Ľubicu Knihu registračnej pokladnice určite máte , nakoľko je v nej registrácia na DU .Ale bežne sa inak nepožíva , naozaj len ak sa objaví porucha na ERP alebo ak si ju vyžiada DK .