judit.esam
06.06.13,08:11
Robím od zamestnania 10 km v inej dedine, a zamestnávateľ my chce preplatiť cestovné, ako sa to dá aby tam neboli nijaké zbytočné vyššie odvody či DPH či aby sme nemuseli moje auto prepisovať ako služobné.... nijaké normálne riešenie neexistuje?? teraz my platil na ruku ale ako to účtovníčka uvedie v účt. to neviem... či ostať v platený takto na "keš"?
KEJKA
06.06.13,06:14
cesta do práce nie je výdavok ani náklad firmy.
Je možnosť, ak by mal výkon práce podľa pracovnej zmluvy doma-v mieste bydliska, tak do práce-do firmy by vlastne chodil "na služobnú cestu" a to by boli cestovné náhrady.
wirgi
06.06.13,07:07
My sme riešili podobný prípad, keď stavební robotníci chodili na stavbu vlastným autom ako služobnú cestu . Spísali sme dohodu ,že firma súhlasí aby chodili vlastným autom a cesta bude preplatená podľa výšky cestovného autobusovou ,alebo vlakovou dopravou. Na konci mesiaca sa zrátali cesty a vynásobili výškou aktuálného cestovného na 1 cestu
judit.esam
06.06.13,07:28
tak neexistuje cesta na to ako uhradiť náklad na cestovné do zamestnania, ja chodím denne 20 km a firma my to chce vyplatiť, tak potom z vrecka dá peniaze, lebo ináč sa to nedá, a potom ako to zaúčtovať, keď dá z pokladnice. Tak aj bločky darmo všetko, neexistuje také že náhrada za cestu do roboty ?? nechápem. tak len služobné cesty sa vyplácajú iné nie...
avalik
06.06.13,09:13
Ak mas v pracovnej zmluve miesto prace uvedene to kde pracujes, nemas narok ma preplacanie cesty.

Napr. aj v ramci Bratislavy ludia cestuju viac ako 20 km a je to v ich rezii, nie v rezii zamestnavatela.

Mozes sa ale so zamestnavatelom dohodnut na zvyseni mzdy, ktora ti toto cestovne pokryje.

Je este mozny prispevok zo soc. fondu na dopravu do zamestnania - pozri zakonne podmienky.
Richard
06.06.13,09:19
Vyplácanie formou mzdy je však daňovo/odvodovo nevýhodné a navyšuje defacto cestovné náklady pre firmu, alebo kráti pre zamestnanca. Doplň ak chceš k tomu bodu.
Richard
06.06.13,09:21
Vieš doplniť aj prípadné nevýhody z takto formulovaného miesta výkonu práce?
avalik
06.06.13,09:27
ved si napis svoju vycerpavajucu odpoved, ktora bude najlepsia a moja zapadne na smetisku najmenej bodovanych odpovedi :D
judit.esam
06.06.13,11:46
takže to cestovné v účtovníctve sa zdaní aj tak či tak... a keď to dá na ruku z pokladnice? tak by sa nedalo? a v účtovníctve na to dačo napísať jak neviem čo.... hmm?? len skúšam