dchuda
06.06.13,08:54
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom dedičského konania. Týka sa to mojej babky A. , ktorá je zo 6tich súrodencov J., T., R., F., A., I.. Babka pri sťahovaní stratila svoje papiere ohľadom dedičstva a teraz sa jej dostali do rúk požičané od najmladšieho J. Ona bola v období dedičského konania chorá a nemohla sa ho zúčastniť, splnomocnila svojho najstaršieho brata I., aby ju zastupoval. Tak isto urobili aj F., ktorý bol chorý a aj T., ktorý žil na Morave. Mám práve v rukách " osvedčenie o dedičstve" z roku 1998. Tí, čo ho splnomocnili, sú aj uvedení na osvedčení ako dedičia, ale pri vysporiadaní nie sú uvedení. ( I 4/6, J 1/6, R 1/6 ) A je tam dodatok, že si výplatu svojich podielov nežiadajú. Tak podedili iba I., R., J. Keďže jej brat I. nežije, prebehlo tam ďalšie konanie na jeho manželku a 4 deti. Dalo by sa to dáko urobiť, aby moja babka získala ten svoj podiel z dedičstva? Teda 1/6? Lebo ona si nieje vedomá, že by mu dala súhlas, aby si tie pozemky napísal na seba. A k tomu je aj svedok, najmladší J. Ďakujem za rady a odpovede. S pozdravom dchuda
marjankaj
06.06.13,07:02
Nie je to trochu neskoro? A čo bolo napísané v tom splnomocnení?
marjankaj
06.06.13,07:13
No ten brat síce má rozhodnutie o dedičstve, ale nemá to splnomocnenie. A čo je napísané v tom splnomocnení bude mať väčšiu váhu ako to čo teraz tvrdí ten brat
Ako hovoria česi: Co je psáno, to je dáno.
Kvaka
06.06.13,07:14
Píšeš, že babka stratila svoje papiere od dedičského konania, takže ich pôvodne mala a teda videla a vedela, ako sa súrodenci na dedičskom konaní dohodli.
Vtedy mala babka namietať. Ak splnomocnila na zastupovanie na dedičskom konaní svojho brata, v splnomocnení malo byť uvedené, že sa dedičstva nechce zriecť, ani nechce uzatvoriť nijakú dohodu pri dedičskom konaní.

Našla som vzor splnomocnenia na zastupovanie v dedičskom konaní, ktoré splnomocňuje na konanie:
vo všetkých úkonoch, ktoré by som mohol/a v konaní o dedičstve urobiť ja ako účastník konania, najmä, aby:
- sa zúčastnil prejednania dedičstva a všetkých ostatných úkonov v tejto veci,
- toto dedičstvo odmietol alebo neodmietol*,
- práva a záväzky patriace k dedičstvu uplatňoval, zapieral, alebo sa ich vzdal,
- peniaze alebo iné hodnoty prijímal a príjem potvrdzoval a záväzky poručiteľa plnil,
- prijímal akékoľvek rozhodnutia a urobil všetko, čo bude vyžadovať skončenie prerokovania tohto dedičstva,
- uzavrel v mojom mene dohodu o vyporiadaní dedičstva, aj keby som podľa nej nedostal/a z dedičstva žiaden podiel.

Niečo z tohoto asi bolo v splnomocnení, ktoré babka stratila.
Katy a R
06.06.13,07:20
Nuž, babka ho splnomocnila, aby ju na tom DK zastupoval - tak ju aj zastúpil!:mee:
Priamo na DK uzavreli dohodu - a ak je tam naozaj, že si výplatu podielov nežiada, tak veru neviem, neviem...
jedine keby v tom splnomocnení bolo nejako presne špecifikované :confused: (ale väčšinou sa píše, len všeobecne - že na zastupovanie pri DK).
To splnomocnenie u notára určite bude - tak hádam tam by bolo dobré skontrolovať ...
Katy a R
06.06.13,07:22
no veď práve ....
marjankaj
06.06.13,07:28
Ale po 15 rokoch napadnúť dedičstvo? A tá babka ešte žije? Myslím, že iba účastníci konania by to mohli napadnúť, nie ich deti.
Katy a R
06.06.13,07:35
veď podľa mňa nemá šancu - také podobné, ako Anička písala sme aj my mali - čiže vlastne súhlasí so všetkým.
Jedine niečo také notár spomínal, že ak nie splnomocnenie správne sformulované - tak by sa mohlo napadnúť, dosť dlhá doba to bola?? - možno ak sa odborníci k tomu vyjadria ???
Mária27
06.06.13,16:34
Oprávnený dedič môže žiadať od nepravého dediča vydanie dedičstva (§ 485 obč. zák.), ale iba do troch rokov (§ 105). Splnomocnenec zodpovedá za spôsobenú škodu tiež len do troch rokov (§ 106). Ak však splnomocnenec neprekročil práva dané mu v splnomocneneí, je to len v morálnej rovine.