miskorenka
06.06.13,13:58
Priateľ dostal dotáciu od štátu na podnikanie(živnosť). Do podnikateľského zámeru musel uviesť presné sumy, za ktoré si kúpi veci na podnikanie.Jednou z vecí bol aj notebook v sume 530€. Uvedenú sumu musí aj zdokladovať. Problém nastal v tom, že notebook má vyhliadnutý v sume 738€. Rozdielnu sumu by doplatil zo svojich peňazí. Ako má vydokladovať sumu 530€, ked ten notebook je v inej sume Ešte by som chcela podotknúť, že suma sa nesmie pohybovať ani nižšie ani vyššie. V čase tvorenia podnikateľského zámeru v tej cene notebook bol Kým sa zámer schválil, tak suma sa zvýšila. Poradí mi niekto ako postupovať? Renka
Zita5
06.06.13,12:06
Pozrite si hlavne znenie Dohody v časti Oprávnené výdavky .Dohoda sa má plniť a príspevok čerpať v súlade s podnikateľským zámerom .Ja som toho názoru , že ak mal schválený notebook v sume 530 euro , tak do tejto sumy by sa mal pohybovať .
-------------------------------------------------------------
Doplňam na základe komentáru julysak :
Prečo by som bola padnutá ? Treba zvážiť aj fakt, že na akú činnosť ten notebook je kupovaný . Ak by spĺňal parametre na jeho prácu aj notebook za cca 530 eur ...tak už výbava na vyšše nech ide z vačku prijímateľa dotácie .A výbavu navyše nech si dá nablokovať osobitne .Preto som napísala , že sa má držať s ustanoveniami Dohody .Ak by bola cenová tolerancia možná + -, tak by to malo byť aj v Dohode ...
mondes
06.06.13,14:54
Keď som ja vybavovala dotáciu na začatie podnikania, t.j. 09/2012, tak na školení nám bolo povedané, že ak kúpime niečo drahšie, ako máme v zámere uvedené, tak z dotácie uhradíme sumu, akú máme v zámere a zvyšok zaplatíme zo svojho. A myslím, že je to kóšer a platí to aj dnes.
julysak
06.06.13,19:17
Blbosť. Príspevok dostávaš celkovo (teda zaplatíš iba čo je nad celý príspevok ) na rozbeh podnikania a NIE na presne konkrétne veci s konkrétnymi cenami :D :D
julysak
06.06.13,19:19
Zituš vari si aj ty padnutá ????????????????
Katy a R
06.06.13,19:23
nemáš pravdu v tomto - je to na konkrétne veci - ale samozrejme cena sa nedá dodržať. (treba v zámere "nadhodnotiť" ;))
julysak
06.06.13,19:27
Čo ste ako malé deti. Ide podnikať do "džungle" a bude prosíkať, či a čo si môže kúpiť :
- popis činnosti má v žiadosti o príspevok
- prd ich je do toho, prečo chce draqhší
- hovadina = baba na UP tomu aj tak nerozumie (mňa keď kedysi (snežilo, tak sa mi nechcelo ísť ďaleko) otravovala s tým potvrdením, že n nechcú do zamestnania, tak som jej od známej doniesol z drogérie, že ma nechce za predavača - - hoci som vždy robil v priemysle
- veď to nejde kupovať tá baba z UP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(tak načo by jej boli cenové ponuky ?? :D :D )

PS
Takýmto poníženým postojom vyrábate z našich služobníkov/úradníkov horenosnú bandu .
Katy a R
06.06.13,19:33
konkrétne som s stretla v jednom prípade, že akceptovali aj vyššiu sumu (tiež PC - ale nebol to až taký rozdiel) - a niekde zase majú stanovené precento (10%) - o ktoré môže byť jednotlivá položka vyššia. samozrejme, výška dotácie sa nemení ..
mondes
06.06.13,19:40
Julysak, asi viem, o čom hovorím, veď som tú dotáciu dostala aj ja a prešla som si tým. Musíš kúpiť presne to, čo máš v zámere a môžeš si to navýšiť max. o 15%, aspoň mi sme tak mali. Ale je aj možnosť, že si kúpiš tú vec, ktorú máš v zámere za vyššiu cenu a preto ten rozdiel musíš doplatiť zo svojho.
Katy a R
06.06.13,19:42
Milan, možno aj pravdu máš (niektorí sa rozumejú, niektorí aj nie) - ale proti vetru sa ... nedá...
Veľmi záleží - na aj akých ľudí na úrade natrafíš ;)
Ale dohodu každý podpíše dobrovoľne - tak ju aj dodržať musí .(ak chce peniažky)
avalik
06.06.13,19:54
v dohode ma jasne stanovene na co moze peniaze z prispevku pouzit a su tam aj ustanovenia co v pripade ak ju porusi - ty ak si chces, kup si co chces, ale za svoje peniaze, nie z prispevku ... baba na UP kontroluje cisla ... ak nesedia, vydavky vyhodi a bude musiet prispevok vratit ... baba robi len to co jej uklada zakon ... obcan/prijimatel prispevku moze robit to co mu zakon nezakazuje - cize poziadat o zvysenie limitu na NB ;)
julysak
06.06.13,20:37
Katy / avalík / mondes a ostatné.

Ja som si napísal komp a soft cca vo výške príspevku.
Komp som kúpil normálne ešte predtým.
Potom som zabudol na zvyšok a jeho dočerpanie.

Našťastie som sa zobudil ešte v tom mesiaci, kedy mi končili 2 roky.

Tak som
- si dal asi o 10 dní antidatovať fa tak, aby pár položiek presne na cent dosiahlo výšku príspevku =
baby na UP sa tešili, lebo majú robotu navyše aj s nedočerpaním, aj s prečerpaním
- vyplatil som celú fa
- zabehol som za kámom na kávu, lebo mi žiadny soft nedával :D
julysak
06.06.13,20:40
U nás keď sa na školení školiteľka zadrhla / hľadala správny výraz, tak som jej pomáhal :D :D :D :D
julysak
06.06.13,20:43
Was bedeutet konkrétna vec ?

Ja som napísal :
- počítač a sumu
- software a sumu

čo je nejaké UP do toho, akú budem mať ja na kompe matičnú doskiu / HDD / RAM / grafiku - - veď si to dám poskladať o pár mesiacov = nemôžem vedieť presnú cenu
KEJKA
07.06.13,05:40
Pravdu máte všetci a baby na úrade tiež. Všetko závisí od toho, čo je v zámere a Dohode napísané plus to, ako to vyhodnotí príslušná úradníčka.
Vždy sa dá ísť na vyššiu inštaciu a odvolať sa
Vacsinou sa ďá dohodnúť s predávajúcim a kupiť čo potrebuješ alebo chcě na dv razy.
Proti vetru sa ne....á, bojovať s veternými mlynmi sa neoplatí, naťahovať sa s úradnikmi je beh na dlhé trate chce to naozaj čas a nervy.
labutienka
07.06.13,06:19
Ja si myslím, že si treba pozrieť hlavne, či je v podnikateľskom pláne napísaný aj konkrétny typ notebooku. Ak áno a kupuješ presne ten typ len za vyššiu cenu, mne sa zdá ok, že si časť uhradíš z vlastných zdrojov a z príspevku zaplatíš tých schválených 530 €. Ak tam je uvedené len notebook všeobecne + cena, je to to isté, lebo stále nič neporušuješ, ak si opäť cenu prevyšujúcu 530 € hradíš zo svojich.
Je však pravda, že úrad práce má úplne špecifický pohľad na veci a pravidlá si vymýšľajú z jedného dňa na druhý... bohužiaľ.
mondes
07.06.13,07:25
A nech si to kľudne prečítajú aj kompetentní pracovníci z ÚP, však? Už chýba len tvoja adresa. :-)
julysak
08.06.13,14:24
Nech čítajú = ja s tým problém nemám :D :D :D

Aj moju adresu pozná na Porade zopár ľudí / mobil asi o niečo viac

Ale ako vravím :
Mne pravda neublíži :D
julysak
08.06.13,14:27
"špecifický" pohľad im treba preargumentovať :D
(začneš u malej opice, a ak treba skončíš postupne až u riaditeľa )

Poznáš pravidlo :
Kto sa pýta, či môže, ten NEMôŽE !
julysak
08.06.13,14:31
Katy inde

Ale veď som dohodu dodržal = nakúpil som na príspevok presne na cent, aby s tým nemali robotu
A správu ako sa mi darí v podnikaní (dodatočne dodatok k dohode) som im dal asi o 2 mesiace skôr - - pozastavil som vlani a zrušil tohoto roku tú živnosť (iba kvôlivá blbému zákonu na SP :D )
julysak
08.06.13,14:36
Zituš.

Zas nepreháňaj, že nejaká malá opica z UP je schopná posúdiť parametre kompu - to aj ja s tým mám trochu problém -
- a najmä či je dostatočný pre moju kombinovanú prácu energetika a správcu bytov :D :D
A neštvi ma lebo skočím do NR a prekvapím ťa makovníkom :D :D