kristina11
12.03.06,16:38
Dobrý deň,

začala som robiť účtovníctvo SZČO, ktorá má na živnosť z Orange 2 telefóny.
Jeden má s nejakým klasickým predplateným paušálom. Druhý je tiež na paušál, ale bola to nejaká špeciálna akcia "zvýhodneného paušálu a služieb navyše" (za menej peňazí môže viac telefonovať napr.večer a pod). Takže podľa jej slov v konečnom dôsledku ušetrí, pretože ak by používala len jeden telefón v takom rozsahu ako používa tieto dva, tak by platila viac=mala by vyššie výdavky.
Myslíte, že jej môžem dať do výdavkov obidva telefóny, alebo by to prípadná daňová kontrola nepredýchala a vyhodili by jej to.
Ďakujem.
ondrejvla
12.03.06,15:42
Môj názor, daňová kontrola to nepredýcha! Keď sú obidva telefóny od jedného operátora na paušál, je len logické, že jeden používa ona a druhý iný člen rodiny. Ja by som jeden dala ako nedaňový výdavok.
mysimis
12.03.06,15:42
Mám skúsenosť, že to kontrola vyhodí. Ak má SZČO zamestnanca, tak sa to dá obhájiť. Ak na tom SZČO trvá, že to chce mať v účtovníctve tak nech Ti to dá na papieri.
ini
12.03.06,15:48
Ja mam dva telefony od jedneho operatora, ale zalezi od toho, co zivnostnik robi. Robia rozne montaze anten, satelitov a zvonkov a pod.. Ten jeden vyuziva on sam a ten druhy pouziva pomocnik, aby mohol v pripade problemu kedykolvek zavolat a nemusel chodit na opacny koniec obytneho domu, hore a dolu a pod.
Zita5
12.03.06,15:49
Ja mam dva telefony od jedneho operatora, ale zalezi od toho, co zivnostnik robi. Robia rozne montaze anten, satelitov a zvonkov a pod.. Ten jeden vyuziva on sam a ten druhy pouziva pomocnik, aby mohol v pripade problemu kedykolvek zavolat a nemusel chodit na opacny koniec obytneho domu, hore a dolu a pod.


Ten pomocník je zamestnanec ?Ak nie , tak je to na pováženie .
bepo
12.03.06,15:50
Ak teraz za 2 telefóny platí menej ako doteraz za 1 tak by nemal byť problém s dokazovaním.
ondrejvla
12.03.06,15:50
Ja mam dva telefony od jedneho operatora, ale zalezi od toho, co zivnostnik robi. Robia rozne montaze anten, satelitov a zvonkov a pod.. Ten jeden vyuziva on sam a ten druhy pouziva pomocnik, aby mohol v pripade problemu kedykolvek zavolat a nemusel chodit na opacny koniec obytneho domu, hore a dolu a pod.

No to je ten prípad, že musí mať zamestnanca. Alebo to vykáže ako čiernu prácu keď nemá žiadneho ?
ini
12.03.06,15:55
To nie je zamestnanec, ale bol to student, ktory to robil ako prax a bezodplatne. Teraz je to clovek, ktory mu mesacne fakturuje za tieto rozvodove prace. A on si do vydavkov telefon nedava, lebo ma pausalne vydavky. Vsetko zalezi od uhla pohladu a nalady danovnicky. Este dodam, ze ta faktura je obvykle na vysku pausalu.
kristina11
12.03.06,15:55
Ahojte,
je len sama, t.j. ziadny zamestnanec. Poskytuje služby-spracovanie dát na internete. Tiež som jej povedala, že jej to určite vyhodia. Ale poznáte to: môjho koňa otca brat to tak má a poradil jej to kamarát, takže to môže mať určite v nákladoch.
Tak jej chcem predložiť aj Vaše názory, keď mi neverí.
Zita5
12.03.06,16:00
To ber azaj ako názor , pretože každý jeden daňovník je posudzovaný individuálne z hľadiska dosahovaných príjmov a výdavkov , však daniari ak pozrú do účtovníctva danej firmy zistia čo je pravdou .

Ale je fakt , že veľa krát sa objaví telefón vo výdavkoch , či to je manžel,syn dcéra a podobne .Veľmi sa to premnožilo a daniari nadobúdajú čím ďalej tým viac skúseností .
ini
12.03.06,16:02
najlepsie je mat syna alebo manzelku za zamestnancov a je po probleme.
mysimis
12.03.06,16:04
Kristina11 ak SZČO na tom stále trvá, že to chce mať v nákladoch dajte to na papier a Ty budeš kľudne spávať a ona bude spokojná, že to tam má.
Johanka
12.03.06,16:13
Ak teraz za 2 telefóny platí menej ako doteraz za 1 tak by nemal byť problém s dokazovaním.
Ja to mám teraz tiež a vôbec si z toho nerobím ťažkú hlavu. Preukazne mám za 2 mobily od Orange menšie výdavky ako v minulom roku (a výrazne!), keď som mala iba jeden. Bola by som hlúpa, aby som nevyužila akcie na telefonovanie. A tretí akciový mám na súkromné hovory, aby nevznikali pochybnosti.
Melnick
12.03.06,16:19
Kristina11 ak SZČO na tom stále trvá, že to chce mať v nákladoch dajte to na papier a Ty budeš kľudne spávať a ona bude spokojná, že to tam má.

Môže mať ovšem pravdu aj podnikateľka, ak v sumáre za obi-
dva tel. platí teraz rovnako alebo menej. Ja využitím služby
2000 minút do mesiaca skutočne za dva platím porovnateľne resp. menej a volám neporovnateľne viac.
Záleží tiež ,ako si pri prípadnej kontrole tieto výdavky obháji .:)
bepo
12.03.06,16:27
Ja to mám teraz tiež a vôbec si z toho nerobím ťažkú hlavu. Preukazne mám za 2 mobily od Orange menšie výdavky ako v minulom roku (a výrazne!), keď som mala iba jeden. Bola by som hlúpa, aby som nevyužila akcie na telefonovanie. A tretí akciový mám na súkromné hovory, aby nevznikali pochybnosti.
Preto som to sem dal lebo kategoricky-2 mobily nie- neplatí ;)
Evicafa
12.03.06,16:30
Tiež som klientovi povedala, že mu asi neprejde dať si 2 mobily od jedného operátora do daňových V, ale on vraj nech mu dokážu, že nepoužíval obidva na podnikanie. Tak som mu povedala, že dokazovanie je jeho povinnosť, ale on trval na svojom, že mu to mám dať do V a hotovo.
A pred pár mesiacmi si aj môj manžel zobral taký akčný telefón že teraz za 2 platí menej ako predtým za jeden, tak mu ich dávam tiež obidva do V, ale v uzávierkovej úprave dávam cca 30 % ako nedaňové V, pretože nemá tretí telefón na domáce hovory. Tak mi tiež iba ostáva čakať, čo na to daňováci.